KULTURA

Novou sezónu šumperského divadla zahájil Král Lear

19. září 2002, 12:34, Stanislava Marešová
Novou sezónu šumperského divadla zahájil Král Lear   ŠUMPERK - Shakespearovou tragédií "Král Lear" zahájilo šumperské divadlo již třetí sezónu ve své nově zrekonstruované budově. Že se jedná o premiéru významnou, dokázala i účast dvou hereckých hvězd – nejznámějšího českého představitele postavy Leara Jana Třísky a člena činohry Národního divadla Václava Postráneckého.
  ŠUMPERK - Shakespearovou tragédií "Král Lear" zahájilo šumperské divadlo již třetí sezónu ve své nově zrekonstruované budově. Že se jedná o premiéru významnou, dokázala i účast dvou hereckých hvězd – nejznámějšího českého představitele postavy Leara Jana Třísky a člena činohry Národního divadla Václava Postráneckého.

   Oba zde nebyli náhodou, jak ve svém úvodním slově naznačil ředitel Svozil. Václav Postránecký svým bedlivým pohledem celé představní sledoval výkony herců a v duchu se již rozhodoval, zda a kteří členové šumperského souboru mají šance dosáhnout na stupně nejvyšší – cenu Thálie.

   Pro diváky, kteří znají Shakespearovu hru, bylo nastudování v podání šumperské scény nemalým překvapení. Minimum kulis vytvořilo nekončící prostor pro herecké možnosti, kostýmy obou hlavních ženských postav měnit svou délku a s tím i charakter hrdinek a vedlejší postavy vojáků ve vojenském oblečení a vojenských botách dokreslovaly modernizaci starého díla.

   "Já na tom nevidím nic mimořádně netradičního. Mnohem netradičnější byl třeba pohled režiséra Dočekala v Divadle Komedie, kde se to celé odehrávalo v metru a Lear, když šílel a naříkal na nepřízeň přírody, která je mu milejší než vlastní děti, tak naříkal v metru, kde je relativně teplo ... Takže to bylo všechno mnohem netradičnější," reagoval na dotaz týkající se moderního pojetí Václav Postránecký.

   Ovšem zmodernění nebylo to hlavní, co jímavého diváka zaujalo. Stejně jako v minulé sezóně jsme s konečnou platností zjistili, že i malý profesionální soubor dokáže velké věci. Postava Leara ožila ve svém šílenství díky Petru Královi, který vdechl svou osobitou duši člověku, který postupně ztrácí vše. Možná právě pro onu naprostou vcítěnost se do role doslova přimrazil jeho projev diváky k sedadlům.

Překvapením pro všechny, dokonce i pro pana Postráneckého, byl ovšem výkon Petra Komínka v roli šaška. "Pro mě byl pan Komínek naprostým zjevením již ve hře Mam´zelle Nitouche, kterou jsem měl možnost shlédnout již na jaře při svých cestách za hereckými výkony," přiznal se pan Postránecký, ale jak sám s úsměvem dodal, hovořit teď v září o tom, co se bude odehrávat až v březnu, je předčasné.

Ještě jedním byla první premiéra vyjímečná. Po upřímném a zaslouženém potlesku se na pódiu sešel starosta města Petr Krill a ředitel divadla pan Svozil, aby společně poděkovali představiteli Leara – Petru Královi za jeho uměleckou práci a uvítali ho do uměleckého důchodu, který i nadále bude trávit na prknech, která znamenají svět.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.