KULTURA

Ozvěny mezinárodního filmového festivalu One world v Šumperku

6. června 2002, 11:34, jas
Ozvěny mezinárodního filmového festivalu One world v Šumperku   ŠUMPERK – Ozvěny mezinárodního filmového festivalu One World – Jeden svět proběhnou v Šumperku ve dnech 17. a 18. června. V sále D 123 Domu kultury Šumperk uvidí návštěvníci vybrané snímky přehlídky, která mapuje tvorbu dokumentů zabývajících se životem lidí v zemích, kde jsou porušována základní lidská práva.
  ŠUMPERK – Ozvěny mezinárodního filmového festivalu One World – Jeden svět proběhnou v Šumperku ve dnech 17. a 18. června. V sále D 123 Domu kultury Šumperk uvidí návštěvníci vybrané snímky přehlídky, která mapuje tvorbu dokumentů zabývajících se životem lidí v zemích, kde jsou porušována základní lidská práva.

  Festival nepřináší pouze svědectví o lidském utrpení, ale je také pozitivním poselstvím o možnostech vzájemné pomoci a o osudech lidí, kteří měli odvahu vzepřít se proti utlačování a násilí. Mezi vybranými filmy přehlídky nechybí například vítězný film letošního festivalu Nedokončená symfonie, který zachycuje mírové protesty ve Spojených státech amerických v 70. letech proti válce ve Vietnamu.

  V projekci se objeví také film, který získal zvláštní cenu udělovanou prezidentem Václavem Havlem, Je to můj život, reflektující špatnou situaci prevence proti HIV v Africe. Loňský ročník zastupují dokumenty Jung v zemi mudžahedínů a Diplomat o boji Východního Timoru za nezávislost. Do programu přehlídky zařadili organizátoři také dokument polského režiséra Andrzeje Wajdy Pamatuji si, který je součástí projektu Prolomit ticho Spielbergovy nadace Shoah.

  Festival pořádá již čtvrtým rokem obecně prospěšná společnost Člověk v tísni při České televizi. Ta také zapůjčila pro šumperskou přehlídku vybrané dokumenty z letošního a loňského ročníku. V oba dny se uskuteční dopolední projekce pro střední školy. Od 16. hodin bude probíhat promítání pro veřejnost.

  V rámci přehlídky se diváci seznámí s některými neziskovými organizacemi zabývajícími se problematikou ochrany práv člověka. Kromě nadace Člověk v tísni to budou především Amnesty International a Nezávislé sociálně ekologické hnutí (Nesehnutí). Zájemci budou mít možnost se zapojit do některých petičních akcí, které tyto organizace pořádají, či jiná podpora jako například koupě pohlednic.

  Celou přehlídku zakončí úterní koncert tří kapel - Emmemvodoopöka z Českého Brodu, LYNX LYNX a A.D.- F. ze Vsetína. Vystoupení se uskuteční v G – klubu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.