KULTURA

Ozvěny mezinárodního filmového festivalu One world v Šumperku

6. června 2002, 11:34, jas
Ozvěny mezinárodního filmového festivalu One world v Šumperku   ŠUMPERK – Ozvěny mezinárodního filmového festivalu One World – Jeden svět proběhnou v Šumperku ve dnech 17. a 18. června. V sále D 123 Domu kultury Šumperk uvidí návštěvníci vybrané snímky přehlídky, která mapuje tvorbu dokumentů zabývajících se životem lidí v zemích, kde jsou porušována základní lidská práva.
  ŠUMPERK – Ozvěny mezinárodního filmového festivalu One World – Jeden svět proběhnou v Šumperku ve dnech 17. a 18. června. V sále D 123 Domu kultury Šumperk uvidí návštěvníci vybrané snímky přehlídky, která mapuje tvorbu dokumentů zabývajících se životem lidí v zemích, kde jsou porušována základní lidská práva.

  Festival nepřináší pouze svědectví o lidském utrpení, ale je také pozitivním poselstvím o možnostech vzájemné pomoci a o osudech lidí, kteří měli odvahu vzepřít se proti utlačování a násilí. Mezi vybranými filmy přehlídky nechybí například vítězný film letošního festivalu Nedokončená symfonie, který zachycuje mírové protesty ve Spojených státech amerických v 70. letech proti válce ve Vietnamu.

  V projekci se objeví také film, který získal zvláštní cenu udělovanou prezidentem Václavem Havlem, Je to můj život, reflektující špatnou situaci prevence proti HIV v Africe. Loňský ročník zastupují dokumenty Jung v zemi mudžahedínů a Diplomat o boji Východního Timoru za nezávislost. Do programu přehlídky zařadili organizátoři také dokument polského režiséra Andrzeje Wajdy Pamatuji si, který je součástí projektu Prolomit ticho Spielbergovy nadace Shoah.

  Festival pořádá již čtvrtým rokem obecně prospěšná společnost Člověk v tísni při České televizi. Ta také zapůjčila pro šumperskou přehlídku vybrané dokumenty z letošního a loňského ročníku. V oba dny se uskuteční dopolední projekce pro střední školy. Od 16. hodin bude probíhat promítání pro veřejnost.

  V rámci přehlídky se diváci seznámí s některými neziskovými organizacemi zabývajícími se problematikou ochrany práv člověka. Kromě nadace Člověk v tísni to budou především Amnesty International a Nezávislé sociálně ekologické hnutí (Nesehnutí). Zájemci budou mít možnost se zapojit do některých petičních akcí, které tyto organizace pořádají, či jiná podpora jako například koupě pohlednic.

  Celou přehlídku zakončí úterní koncert tří kapel - Emmemvodoopöka z Českého Brodu, LYNX LYNX a A.D.- F. ze Vsetína. Vystoupení se uskuteční v G – klubu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.