SPORT

"Akrobaty čekají obrovské možnosti," říká P. Hlavsa, který přivedl Valentu na skokanský můstek

3. června 2002, 16:01, kew
"Akrobaty čekají obrovské možnosti," říká P. Hlavsa, který přivedl Valentu na skokanský můstek    ROZHOVOR - O víkendu 25. a 26.5. se Štíty dočkaly prvních skoků. O tuto senzaci se postarali hned dva skokani. Zakladatel oddílu akrobatického lyžování v Šumperku Ladislav Lettovský, který si na svůj první skok, po dvanácti letech, "odskočil" z amerického Texasu. A Petr Hlavsa, kamarád Aleše Valenty, který ho před patnácti lety přivedl na první trénink akrobatů - nyní vám s Petrem přinášíme rozhovor.
   ROZHOVOR - O víkendu 25. a 26.5. se Štíty dočkaly prvních skoků. O tuto senzaci se postarali hned dva skokani. Zakladatel oddílu akrobatického lyžování v Šumperku Ladislav Lettovský, který si na svůj první skok, po dvanácti letech, "odskočil" z amerického Texasu. A Petr Hlavsa, kamarád Aleše Valenty, který ho před patnácti lety přivedl na první trénink akrobatů - nyní vám s Petrem přinášíme rozhovor.

Jak jsi se dostal k akrobatickému lyžování?
   V zimě na přelomu let 1985/1986 mě na první trénink přivedla sestřenice Barbora a její přítel Jirka Jedelský. Byl jsem třináctiletý klučina a vůbec nevěděl, co mě čeká. Prošel jsem náročnými testy, tvrdými tréninky a hromadou "lopatových" brigád. Mým trenérem byl Laďa Lettovský. Za akrobatické lyžování tady v Šumperku i v republice dýchal a dělal maximum. Postavil základy, na kterých šumperská akrobacie stojí dodnes.

Jaký jsi měl pocit při svém prvním skoku v areálu na Krásném?
   Skokanský areál na Krásném byl prvním v tehdejší ČSFR. Krátce na to vyrostly po republice další tři - Ostrava-Vrbice, Karlovy Vary - Hubertus, Stránčičce. Pamatuji se na ten skok celkem jasně. Už od rána jsem odpočítával hodiny do tréninku. Čím víc se to blížilo, tím víc jsem byl stresovaný. Jen oblékání do neoprenu, vesty a lyžáků mi trvalo přes hodinu. S Alešem jsme stáli na hraně nájezdu a dohadovali se, kdo ho sjede první. Byl to "skok hrůzy" a zároveň skvělý pocit. Něco se ve mně zlomilo a pak už jsem bez skoků nemohl být.

Co jsi skákal za skoky?
   Skákal jsem dvojáky. Back lay-tuck a lay-lay. Tedy dvojné salto vzad. První prohnutě, druhé skrčeně nebo prohnutě/prohnutě.

Kde jsi se s Alešem potkal poprvé?
   Když jsem ho poprvé uviděl, vypadal na dítě ze školky. Potkali jsme se první školní den na SOU Šumperk. Chodili jsme do stejné třídy a pak spolu seděli v lavici. Pojila a sbližovala nás gymnastika. Po velmi krátké době jsem mu navrhl, jestli nechce zkusit nový sport a vzal ho na první trénink akrobatů.

Jaký byl Aleš jako spolužák?
   Dvorní bavič třídy. A za každým průšvihem stály dvě jména: Hlavsa - Valenta.

Vracíš se zpět k aktivní činnosti v roli trenéra, co tě k tomu vede?
   S aktivní činností jsem skončil po odchodu trenéra Ladi Lettovského. Alešova cesta vedla jednoznačně za skoky do Bratislavy. Mně byla nabídnuta zajímavá práce tady v Šumperku. Přesto jsme byli s Alešem stále ve styku. Zpět se vracím díky synovi Robinovi, kterého tento sport už také vtáhl, a trenérce Hance Kalužíkové. Také mi chyběla skvěla parta, kterou akrobati vždy byli. Hanka si už delší dobu hrála s myšlenkou, jak rozšířit řady šumperských akrobatů. Nechtěla brát jen tak někoho. Společně jsme začali vytvářet systém, jak vybírat a vést děti od šesti let k akrobatickému lyžování.

Jaké bylo křtění prvním skokem a štíteckou vodou?
   Nebýt Ladi Lettovského, tak si ten den neskočím. Laďa mě hecoval už dva dny předem. Lyžáky jsem měl svoje závodní, dvanáct let staré, lyže půjčené. Skákal jsem po Laďovi a zvládl tři skoky. Ale nebýt časové tísně, tak skáču až do rána. Musím Laďovi i Alešovi za tuto "výzvu" poděkovat. Byl to úžasný a skvělý pocit. Můstky ve Štítech jsou ideální. Ale první skok je první a jedinečný, a ten byl na Krásném. To už nic nezmění. Myslím si, že se talenti z akrobatické přípravky a závodního teamu mohou těšit na ideální letní přípravu.

Nemrzí tě, že skokanský areál stojí ve Štítech nikoli v Šumperku?
   Ano, mrzí. Trénink se komplikuje dojížděním i ubytováním. Bude časově i finančně náročnější jak pro děti, tak samozřejmě i pro rodiče. Nicméně - stále je to blíže než ostravská Vrbice, kde ještě loni šumperští akrobaté trénovali. Aleš buduje areál vskutku velkolepý a nebojím se říct, že akrobaty čekají obrovské možnosti a nové obzory.

Děkujeme za rozhovor.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru