KULTURA

Richard Müller v Šumperku - exkluzivní rozhovor

30. května 2002, 16:55, Stanislava Marešová
Richard  Müller v Šumperku - exkluzivní rozhovor   REJ - Nestává se každý den, aby do našeho města zavítala hvězda zahraničního hudebního nebe. Richard Müller působí na populární scéně již 18 let a písničkami i vtipem baví fanoušky na obou stranách hranic. Stejně jako další jeho kolegové ani on po rozpadu federace nezanevřel na  své posluchače v České republice.
  REJ - Nestává se každý den, aby do našeho města zavítala hvězda zahraničního hudebního nebe. Richard Müller působí na populární scéně již 18 let a písničkami i vtipem baví fanoušky na obou stranách hranic. Stejně jako další jeho kolegové ani on po rozpadu federace nezanevřel na své posluchače v České republice.

   Šumperk navštívil minulý čtvrtek, aby ve vyprodaném sále ukázal svou novou image. Jeho příjezd byl sice vinou dopravní nehody u Hradce Králové opožděn, nicméně Richard byl dobře naladěn a hýřil vtipem. Publikum, dychtivě čekající v sále, dostal do toho správného varu otázkou: "Kdo je mistrem světa v hokeji?!"

   Sál bouřil a i to poslední zrníčko závisti, které bylo zaseto v srdci českého hokejového fanouška, se vypařilo. Postupně představil svá slovenská i česká alba a za velkého aplausu zazpíval nejstarší hity i nejnovější rádiové novinky. Objasnil některé neobvyklé názvy. Například CD nazvané "33" bylo podle slov Müllerova textaře Jána Filipa nazvané podle počtu fanoušků na Slovensku.Samozřejmě, že se jedná o recesi, sám Müller se mohl přesvědčit, co jeho koncert udělal s Kulturním domem v Šumperku, který doslova praskal ve švech.

   Nakonec se okrajově dotkl i tématu, kterým v poslední době žijí všechna média. Přiznal, že nemá sice žádné ambice uplatnit se v politice, přesto je jedna jeho písnička zaměřená právě na politiku. Jmenuje se "Božská komedie" a původně neměla být nikdy vydána. Neodpustil si ani zavtipkování na účet svých zpívajících kolegů. "Dal jsem si předsevzetí, že přiberu, aby obvod mého stehna byl stejný jako obvod bicepsu Martina Maxy."

   Na závěr koncertu hrál již takříkajíc na přání. Zazpíval žádanou písničku "Baroko" a po neutichajícím potlesku a vyvolávání se přece jen vrátil na pódium a přidal závěrem další hit. Diváci ale přesto svůj idol nechtěli nechat jen tak odejít. Po koncertu čekala skupinka nejvěrnějších na podpis. V předsálí se mezitím prodávala alba, fotky, plakáty i knížky. A právě tady vznikl krátký, leč exkluzivní rohovor:

Když jsem viděla váš koncert, působil na mě spíš jako shou. Neplánujete podobná vystoupení v televizi?
Na Slovensku mám něco podobného, jmenuje se to "Promülle". Tady je dost českých kolegů na to, aby zaplnili dramaturgický plán českých televizí.

To jistě, ale málokdo vyniká takovou dávkou sebeironie jako Vy.
Jistě, to je možné, ale člověk se nesmí nikdy brát příliš vážně.

Překvapila mě vaše úvodní skladba. Nestává se často aby interpret zpíval na hudbu Richarda Strausse.
Já ji hraji skoro vždycky, je to taková má otvírací skladba.

V úvodu jste odlehčil atmosféru zmínkou o vítězství Slováků v hokeji. Co to znamená pro Vás. Pocítil jste nával patriotismu?
Jsem rád, že vyhráli v hokeji, tím to ale začíná i končí.

Hrajete na obou stranách, v Čechách i na Slovensku. Je to viditelný rozdíl ?
Mezi publikem i mezi dvěmi městy vzdálenými od sebe dvacet kilometrů je rozdíl, ale já jsem spokojený, když se sejdou ti správní lidí a je mi jedno, jestli je to slovenský nebo český koncert.

V současné době žijete svůj život mezi Prahou a Bratislavou. Kde se cítíte lépe?
Všude tam, kde jsou moji blízcí.

   Bohužel Richard Müller musel po koncertu rychle odjet, a tak se až na těchto pár otázek ma víc nedostalo. Jisté ale je, že ten, kdo si nechal vystoupení ujít, přišel o hodně. Snad se dočká příští návštěvy slovensko-české hvězdy u nás.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO




Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).