KULTURA

Klarinetové kvarteto bude improvizovat

28. dubna 2002, 20:13, jas
Klarinetové kvarteto bude improvizovat   ŠUMPERK – Koncert netradičního hudebního tělesa se uskuteční v rámci cyklu Šumperská klasika ve středu 1. května. V sále Divadla Šumperk vystoupí od 19 hodin České klarinetové kvarteto. V programu zazní díla hudebních velikánů i improvizovaná témata na přání publika.
  ŠUMPERK – Koncert netradičního hudebního tělesa se uskuteční v rámci cyklu Šumperská klasika ve středu 1. května. V sále Divadla Šumperk vystoupí od 19 hodin České klarinetové kvarteto. V programu zazní díla hudebních velikánů i improvizovaná témata na přání publika.

  Kvarteto patří mezi seskupení, která boří zažité hudební konvence, spojuje jednotlivé žánry do sebe či posunuje vývoj kupředu. Hudebníci vytvořili netradiční spojení tří klarinetů a basklarinetu, které se vyznačuje zvukovou barevností, hlasovou pohyblivostí a nekonečnou variabilitou repertoáru. Členové kvarteta Petr Valášek, Luděk Boura, Jindřich Pavliš a Vojtěch Nýdl upravují a interpretují skladby známé a ověřené, ale také si je píší sami nebo premiérují novinky soudobých autorů.

  Kvarteto se může pochlubit účastí na Inalfa Festivalu v Holandsku, XXII. mezinárodním jazzovém festivalu Praha 97, Chopinově festivalu Mariánské lázně 97, Festivalu B.Martinů Polička 99 a dalších. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas a televizi a spolupodílel se na natáčení hudby k filmu Hidden Things (spol. Picture Star New York).

  Jednotliví členové působí kromě Českého klarinetového kvartera také v jiných tělesech. Petr Valášek hraje v Orchestru Karla Vlacha jako basklarinetista a tenorsaxofonista, spolupracuje s interprety převážně jazzovými, k čemuž ho předurčují jeho mimořádné improvizační a multiinstrumentální schopnosti. Luděk Boura je členem Státní opery Praha. V kvartetu hraje na klarinet a basetový roh. Zabývá se aranžemi hudebních děl jak pro klarinetové kvarteto, tak i pro dětské pěvecké sbory a divadelní představení.

  Jindřich Pavliš působí jako klarinetista Pražské komorní filharmonie vedené šéfdirigentem J.Bělohlávkem. Píše a upravuje skladby a řídí dramaturgii Českého klarinetového kvarteta. Vojtěch Nýdl hraje v Pražské komorní filharmonii a dechovém kvintetu Afflatus. V rámci kvarteta uplatňuje své vynikající schopnosti nejen instrumentální, ale i pěvecké.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru