KULTURA

Klarinetové kvarteto bude improvizovat

28. dubna 2002, 20:13, jas
Klarinetové kvarteto bude improvizovat   ŠUMPERK – Koncert netradičního hudebního tělesa se uskuteční v rámci cyklu Šumperská klasika ve středu 1. května. V sále Divadla Šumperk vystoupí od 19 hodin České klarinetové kvarteto. V programu zazní díla hudebních velikánů i improvizovaná témata na přání publika.
  ŠUMPERK – Koncert netradičního hudebního tělesa se uskuteční v rámci cyklu Šumperská klasika ve středu 1. května. V sále Divadla Šumperk vystoupí od 19 hodin České klarinetové kvarteto. V programu zazní díla hudebních velikánů i improvizovaná témata na přání publika.

  Kvarteto patří mezi seskupení, která boří zažité hudební konvence, spojuje jednotlivé žánry do sebe či posunuje vývoj kupředu. Hudebníci vytvořili netradiční spojení tří klarinetů a basklarinetu, které se vyznačuje zvukovou barevností, hlasovou pohyblivostí a nekonečnou variabilitou repertoáru. Členové kvarteta Petr Valášek, Luděk Boura, Jindřich Pavliš a Vojtěch Nýdl upravují a interpretují skladby známé a ověřené, ale také si je píší sami nebo premiérují novinky soudobých autorů.

  Kvarteto se může pochlubit účastí na Inalfa Festivalu v Holandsku, XXII. mezinárodním jazzovém festivalu Praha 97, Chopinově festivalu Mariánské lázně 97, Festivalu B.Martinů Polička 99 a dalších. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas a televizi a spolupodílel se na natáčení hudby k filmu Hidden Things (spol. Picture Star New York).

  Jednotliví členové působí kromě Českého klarinetového kvartera také v jiných tělesech. Petr Valášek hraje v Orchestru Karla Vlacha jako basklarinetista a tenorsaxofonista, spolupracuje s interprety převážně jazzovými, k čemuž ho předurčují jeho mimořádné improvizační a multiinstrumentální schopnosti. Luděk Boura je členem Státní opery Praha. V kvartetu hraje na klarinet a basetový roh. Zabývá se aranžemi hudebních děl jak pro klarinetové kvarteto, tak i pro dětské pěvecké sbory a divadelní představení.

  Jindřich Pavliš působí jako klarinetista Pražské komorní filharmonie vedené šéfdirigentem J.Bělohlávkem. Píše a upravuje skladby a řídí dramaturgii Českého klarinetového kvarteta. Vojtěch Nýdl hraje v Pražské komorní filharmonii a dechovém kvintetu Afflatus. V rámci kvarteta uplatňuje své vynikající schopnosti nejen instrumentální, ale i pěvecké.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NA FESTIVAL ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na festival JAZZ IN HALL, který se uskuteční v sobotu 7. října v tenisové hale v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na jazzový festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Která populární zpěvačka ozdobí letošní program festivalu Jazz in Hall?

A) Petra Janů
B) Jitka Zelenková
C) Leona Machálková

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Hana Burešová ze Šumperka, Vlaďka Jančíková ze Sudkova, Eva Mazáková z Bludova, Vlasta Minářová z Postřelmova a Jarmila Papuková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 hodin).