KULTURA

"Steeldrum je naše piáno,"

20. března 2002, 05:53, Radek Flek
"Steeldrum je naše piáno,"    (ROZHOVOR) - říká karibsko-americký muzikant Lester Jackman, s nímž se na svých častých hudebních cestách Švédskem spřátelila šumperská blues-rocková kapela DR.TOM‘S BLUES CABIN (doprovodná formace "ex-Primitiva" IVANA HAJNIŠE složená ze členů skupiny OMICRON). Po společném jam session dostal Lester pozvání do ČR pro společné koncertování s šumperskými hudebníky a pro jeho představení přinášíme tento rozhovor.
   (ROZHOVOR) - říká karibsko-americký muzikant Lester Jackman, s nímž se na svých častých hudebních cestách Švédskem spřátelila šumperská blues-rocková kapela DR.TOM‘S BLUES CABIN (doprovodná formace "ex-Primitiva" IVANA HAJNIŠE složená ze členů skupiny OMICRON). Po společném jam session dostal Lester pozvání do ČR pro společné koncertování s šumperskými hudebníky a pro jeho představení přinášíme tento rozhovor.

Odkud pocházíš a jak ses dostal do Švédska?
To je dlouhá historie, ale pokusím se to říct krátce. Narodil jsem se v Trinidad v Karibiku. Vyrůstal jsem v New Yorku od 9 do 17. Pak jsem šel na loď, kde jsem hrál a zpíval, a tam jsem potkal jednu Dánku, do které jsem se zamiloval.

Hraješ na steeldrum a na konga. Lidem v Čechách není tento nástroj zrovna příliš známý. Mohl bys ho nějak přiblížit?
Lidé v Karibiku jsou velmi chudí a nemohou si koupit třeba piáno, takže jsme si udělali ze steeldrumu takové naše piáno. (Jde o odřezanou svrchní část ocelového barelu od nafty, který je tvarován jako velká pánev, do níž jsou dále kladivem vyklepány kruhové plošky, z nichž každá je naladěna na výšku určitého tónu. Pozn. red.)

Jak je tento nástroj laděný?
To je docela věda. Do barelu se musí vlézt téměř celá klaviatura, je to laděné chromaticky. Takže na to lze zahrát jakýkoliv druh hudby.

Je těžké se na to naučit hrát?
To já těžko posoudím, protože už hraju strašně dlouho. Můj hlavní nástroj je sice piáno, ale já chci lidem ukázat naši kulturu. Klávesy používám jen když dělám hudbu pro svou kapelu.

Kde začala tvoje hudební kariéra? Hrál jsi s významnými osobnostmi, které bychom mohli znát?
Byl jsem dva roky v Bostonu na Berkley College, kde jsem studoval jazzovou harmonii. No a pak jsem šel hned na loď, takže v New Yorku jsem hrál pětkrát nebo šestkrát. Nikdy se mi NY nelíbil. Tam jsem skončil jenom proto, že můj otec zemřel a moje máma se tam s námi přestěhovala. Jakmile jsem si mohl vybrat, vrátil jsem se zpátky na Trinidad. A pak už jsem jezdil mezi Miami, Karibikem a Evropou.

Zavítal jsi už někdy předtím do Prahy?
Nejblíže jsem byl ve východním Německu, hrál jsem v Západním Berlíně.

Jaké máš plány? Co chystáš na poli hudebním?
Pár desek už jsem natočil. Myslím, že v červnu nebo v červenci bych se svou kapelou, je nás sedm, mohl dokončit připravované CD.

Kdybys byl osloven, abys hrál na jednom známém bluesovém festivalu u nás v Šumperku, přijal bys toto pozvání?
Jestli tam pro mě máte nějakou Číňanku...

Jak jste se potkali s Ivanem Hajnišem?
To už si ani nevzpomínám. Naší největší společnou akcí byl Malmö Festival v srpnu minulého roku. Byla tam i televize a existuje z toho i nějaká nahrávka.

LESTER JACKMAN společně s IVANEM HAJNIŠEM a DR. TOM‘S BLUES CABIN (Tom Ospálek-g, Radek Flek-bg, Jirka Horáček-kb, Míťa Mistakidis-dr) vystoupí v ŠUMPERKU v předvelikonoční neděli 31. 3. 2002 večer v KAVÁRNĚ HOTELU GRAND. Hostem tohoto již téměř tradičního “grandovského” večera hudební školy YAMAHA bude také EOGHAN O‘REILLY se svou kapelou. Na šumperský koncert, o jehož repríze se také jedná s restaurací POSTILION, navážou pak vystoupení této mezinárodní formace v PRAŽSKÉ REDUTĚ a v dalších známých klubech.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru