SPORT

"Cílem a snem každého sportovce je olympiáda," říká rozhodčí akrolyžování Hanka Kalužíková

7. února 2002, 11:37, připravily kew+zuj
"Cílem a snem každého sportovce je olympiáda," říká rozhodčí akrolyžování Hanka Kalužíková    ROZHOVOR - Akrobaty Aleše Valentu, Nikolu Sudovou či Kateřinu Maixnerovou představovat jistě nemusíme. Jen málo lidí však ví, jak se akrobatické lyžování boduje a jak probíhají věci v zákulisí tohoto adrenalinového sportu. Body a známky na závodech v boulích i skocích přiděluje i šumperská rodačka, akrobatka Hanka Kalužíková, mezinárodní rozhodčí s licencí FIS a závodů Evropského poháru.
   ROZHOVOR - Akrobaty Aleše Valentu, Nikolu Sudovou či Kateřinu Maixnerovou představovat jistě nemusíme. Jen málo lidí však ví, jak se akrobatické lyžování boduje a jak probíhají věci v zákulisí tohoto adrenalinového sportu. Body a známky na závodech v boulích i skocích přiděluje i šumperská rodačka, akrobatka Hanka Kalužíková, mezinárodní rozhodčí s licencí FIS a závodů Evropského poháru.

*Jak jsi se k bodování akrobatického lyžování dostala?

   Pár let zpátky mě, čistě náhodou, oslovila naše mezinárodní rozhodčí Jana Vidličková, zda bych si nechtěla udělat licenci a bodovat na závodech Českého poháru. Zrovna jsem končila s aktivní závodní činností v jízdě v boulích, tak jsem nabídku přijala. Pak už to šlo ráz na ráz. O rok později přišly první mezinárodní závody a později i Evropské poháry. S Janou jsme teď pouze dvě mezinárodní rozhodčí v naší republice. Učím se od ní v mezinárodních vodách a za mnohé jí vděčím.

*Takže jsi bodovala i Aleše Valentu?

   Ano. Jsme na stejné lodi, jen každý v jiné pozici a roli. Aleš sám říká, že mu vždy psychicky pomáhá, když má na závodech českého rozhodčího. S Nikolou Sudovou a Kačkou Maixnerovou trávím na výjezdech také dost času. Najdeme si čas na bazén či společnou večeři. Občas jim dělám i masáže.

*Rozhodčí může být se závodníky? Nejsi pak ovlivněná tím, že se znáte?

   U ostatních týmů nebývá zvykem, aby se rozhodčí volně bavili či jezdili s reprezentací po závodech. Činovníci z FIS to také neradi vidí. Ale já jsem ráda s týmem na výjezdech, je to takové lidštější. V závodě to poznat není. Myslím si, že dokážu udržet nasazenou "lajnu" a nepřidávat. Dokonce se mi stává, že jsem na českou repre přísnější a dávám jí bodů méně. Za což pak dostanu, přirozeně, "kartáč" od trenérů.

Hanka Kalužíková s Alešem Valentou

*Co se tedy u Alešových skoků boduje?

Je to složitější, tedy ve zkratce: Na Zimních olympijských hrách bude sedm rozhodčích, z nichž pět hodnotí AIR, což je odraz, výška a dálka skoku, a pak ještě FORM neboli samotné provedení skoku. Zbývající dva rozhodčí hodnotí LANDING čili dopad. Za AIR může Aleš dostat maximálně dva body a za provedení maximálně pět bodů, za perfektní dopad pak body tři. Tyto body dostane od každého rozhodčího, nejvyšší a nejnižší známka se škrtá. Vynásobí se to koeficientem obtížnosti skoku, vše se sečte a výsledné hodnocení je na světě.
Je to malinko podobné jako u krasobruslení. Aleš musí v závodě předvést dva různé skoky, které ukázal rozhodčím již v oficiálním tréninku.

*A jak je to s bodováním v boulích?

   V boulích boduje také sedm rozhodčích (na Evropských pohárech je jich o dva míň). Pět rozhodčích hodnotí techniku jízdy a dva rozhodčí skoky. Padesát procent výsledné známky tvoří právě technika jízdy, pětadvacet procent činí body za skoky a zbývajících pětadvacet jsou body za čas čili rychlost. V technice se hodnotí například držení těla, absorpce, držení hůlek, agresivita, kontrola jízdy, ekonomika pohybu, využití boulí, spádnice. Ve skocích pak provedení skoku, jeho obtížnost, výška a délka skoku. Hodnotí se také jeho spontánnost.

*A co Alešovo slavné trojné salto s pěti vruty, kterým si nedávno připsal na své konto světové prvenství?

   Ólala... To je bomba, co jiného říci. Absolutní špička. Je to vůbec nejobtížnější skok, jaký kdy kdo skočil. Aleš ho předvedl jako první na světě a zapsal se tak nesmazatelně do historie světového akrobatického lyžování. Technicky to vypadá tak, že v prvním saltě skáče dva vruty, ve druhém dva vruty a ve třetím jeden. Tak má více času na přípravu na dopad.
Aleš tento skok trénoval tři roky, kompletně musel přestavět odraz. Není to jednoduchý skok a je hodně o psychice. V létě ho pilně trénoval do vody ve Švýcarsku a poprvé ho v závodě skočil teď nedávno na Světovém poháru ve Whistler Mountain.

*Jaké tipuješ umístění Aleše Valenty a Nikoly Sudové na ZOH 2002?

   Aleš má "na bednu" i na zlato. Je to o štěstí, špička je vyrovnaná. Aleš bude bojovat a vím, že "nelítá nízko". U Nikoly to bude těžší, ale karty jsou otevřené a možné je všechno. Jejím cílem je dostat se do finále. Už její start na ZOH je pro akrobatické lyžování obrovská pocta. My, akrobati, jsme na oba olympioniky moc pyšní.

*Co tě ještě v letošní sezóně jako rozhodčí čeká?

   Z mezinárodních závodů je to Německý pohár, dále pak Evropský pohár ve Slovinském Kaninu. Ve Špindlerově Mlýně proběhne Ariel Games a show s Alešem Valentou. Pokud bude sníh, tak mě čeká také série závodů Českého poháru a FIS v naší republice a Mistrovství české republiky v Petříkově. Pokud vše vyjde, tak první volný víkend budu mít někdy v dubnu. (smích)

Hanka Kalužíková jako rozhodčí

*A jaké jsou tvoje cíle?

   Nadále si udržovat a zvyšovat postavení v mezinárodních vodách. Ráda bych dosáhla licence A, tedy na Světové poháry. Cílem a snem každého sportovce je olympiáda. I já sním o olympijské hymně, olympijském ohni a pětibarevných olympijských kruzích.

Děkujeme za příjemný rozhovor a přejeme, aby se Hance vyplnil nejen její sen o olympiádě!


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru