SPORT

Valenta je prvním akrobatem, který skočil trojné salto s pěti vruty v závodě

28. ledna 2002, 13:38, zuj
Valenta je prvním akrobatem, který skočil trojné salto s pěti vruty v závodě    WHISTLER (Kanada) - Přesto, že se Aleš Valenta neprobojoval v dalším závodě, který proběhl o minulém víkendu v kanadském Whistleru, do finálové dvanáctky, skončil v celkovém hodnocení Světového poháru pro rok 2001/2002 na 3. příčce.
(Vše o akrobatickém lyžování a průběžných výsledcích Aleše Valenty ve Světovém poháru se dozvíte v tématu Akrobatické lyžování.
   WHISTLER (Kanada) - Přesto, že se Aleš Valenta neprobojoval v dalším závodě, který proběhl o minulém víkendu v kanadském Whistleru, do finálové dvanáctky, skončil v celkovém hodnocení Světového poháru pro rok 2001/2002 na 3. příčce.
(Vše o akrobatickém lyžování a průběžných výsledcích Aleše Valenty ve Světovém poháru se dozvíte v tématu Akrobatické lyžování.

   Poslední závod Světového poháru proběhl formou jednoho semifinálového skoku a dále do finále postoupilo jen dvanáct skokanů. Alešův výkon sice stačil pouze na 15. příčku, i tak se mu však podařilo udržet vynikající 3. místo v celkovém hodnocení SP pro rok 2001/2002. Navíc si ze závodů odnesl zcela ojedinělé prvenství: jako vůbec první akrobat na světě zvolil v závodě trojné salto s pěti vruty.

   "Po závodech v Lake Placid jsem věděl, že již nemohu skončit hůře jak třetí v celkovém hodnocení SP a vše jsem podřídil tréninku. Cílem bylo dát do závodu trojné salto s pěti vruty. Počasí bylo vynikající a již v tréninku jsem dal jeden tento skok," okomentoval situaci před závodem v kanadském Whistleru Aleš. Podle jeho slov vyšel skok perfektně, a proto se rozhodl zařadit trojné salto s pěti vruty do závodu hned jako první skok. "Nechtěl jsem riskovat, že bych se nedostal do finále a kvůli tomu neměl možnost ho skočit. I když mi v závodě nevyšel tak, jak jsem si představoval, byl jsem velice rád, že jsem ho zařadil," podotknul Aleš.

   Do světové historie akrobatického lyžování se tak český reprezentant zapsal jako první akrobat, který tento skok úspěšně skočil, a také první, který ho skočil v oficiálním závodě. "Většina závodníků viděla trojné salto s pěti vruty poprvé naživo a reakce byla neskutečná. Aleš sklidil nevídaný potlesk nejenom od přihlížejících diváků, ale hlavně od závodníků. To ukazuje, jakou váhu tento skok má a jak ho jiní závodníci uznávají. Byla to absolutní špička," popsal atmosféru ve Whistleru trenér Pavel Landa.

   Aleš Valenta zůstane společně se svým trenérem a s Euro Teamem ještě jeden týden ve Whistleru, kde se budou připravovat na Olympijské hry v Salt Like City. Do olympijské vesnice pak dorazí 4. února, tedy pouhé dva dny před Alešovými narozeninami.

* sledujte rubriku: Akrobatické lyžování
* podívejte se také na www strany Aleše Valenty  


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).