KULTURA

Kandrdasové mudrují

2. ledna 2002, 17:18, Petr Sutorý + Zdeněk Stejskal
   NOVINY Z DIVADLA (46) - Šumperské divadlo přivítalo se zahájením sezóny dvě nové tváře. Mladé, a pochopitelně i nadějné herce: Zdeňka Stejskala (21) a Petra Sutorého (19). Redakce Novin z divadla se tedy rozhodla požádat oba talentované umělce, aby se našim čtenářům na této stránce vzájemně představili. Přebíráme zde tedy výsledný text v původní podobě včetně titulku bez redakčních zásahů.

Šumperské divadlo přivítalo se zahájením sezóny dvě nové tváře. Mladé, a pochopitelně i nadějné herce: Zdeňka Stejskala (21) a Petra Sutorého (19). Redakce Novin z divadla se tedy rozhodla požádat oba talentované umělce, aby se našim čtenářům na této stránce vzájemně představili. Přebíráme zde tedy výsledný text v původní podobě včetně titulku bez redakčních zásahů, přičemž na úvaze čtenářů ponecháváme, zda byl tento nápad natolik geniálním, jakým se zprvu jevil.

Proč jsi šel do Šumperka?

Kvůli divadlu a ty snad ne?

Já jsem šel do Šumperka z citových důvodů, protože jsem si tady k divadlu poprvé přičichnul. Ale ty to máš domů nějak daleko.

Jako Honza jsem šel na zkušenou do světa.

A líbí?

Co na to mám odpovědět..., kdyby se nelíbilo nebyl bych tady. Ty bys byl někde kde se ti nelíbí?

Já jsem tu spokojenej - jenom by se tu mohlo líp vařit.

A kdo ti vaří že ti nechutná?

Vařím si sám. A tobě chutná když ti vařím?

Na to se neptej. Vždyť takový to bílý...

Květák?

No ty květákový karbenátky jsou výborný.

A proč ty si vlastně nevaříš?

Protože jsem "divadelní bohém" a my si nevaříme. Nám bývá vařeno.

A co říkáš na město?

Moře, kuře, stavení (vzory pro střední rod). Jo jo to znám vždyť jsem "maduroval".

Aha aha aha.

Ty snad nejseš "madurant"?

No utrpěl jsem vzdělání na konzervatoři. A čím se pochlubíš ty?

Co chceš abych ti na to odpověděl?

JAMU, DAMU, HAMU PAPU, či školu života?

Na DAMU mě nechtěl Rössner. Na JAMU mi ve třetím kole Martinec řekl, že si to rozmyslel a nebere mě. Tak jsem šel do Městského divadla Zlín a teď jsem v Šumperku. Takže: Škola života. A ty ses taky někde toulal po divadlech, než ses dostal do Šumperka?

No hrál jsem si v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v Komorní scéně Aréna, pak jsem si zaběhl do Slezského divadla v Opavě a do toho jsem ještě studoval konzervatoř. Ale abych se vrátil k prázdninám: Jak se ti hrálo na losinském zámku při měsíčku?

Super! Až na ten vítr a cvrčky. ... No měl jsem z toho strach, ale dobře to dopadlo... To je hlavní.

A jak se ti spolupracuje s Alexejem Pyškem?

Úžasnej partner na jevišti a skvělej učitel, aniž by o tom sám věděl. Jakmile na jevišti nevím co, podívám se na jeho oči a ty mi řeknou všechno, aniž by promluvil.

Řeknou ti i text?

Bohužel text ne, ale ten mi při pohledu na ty oči naskočí. Aniž by o tom sám věděl, hodně mě naučil. A pak samozřejmě režisér Janeček, který mi také hodně pomohl a ukázal mi nový přístup k inscenaci, který mi vyhovuje. Musím panu Janečkovi hodně moc poděkovat za skvělou příležitost, kterou mi poskytl. Rád bych s ním něco nazkoušel. Takže velký vliv na mou roli měl pan Janeček a pan Pyško. Jeho přátelská pomoc a magické oči.

A už se taky chystáš "dobýt Prahu?"

Co?!!

Jak dlouho v Šumperku hodláš zůstat?

To ví pánbůh. Ty máš na nějaký divadlo spadýno?

Já jsem tu zatím spokojen.

Tak vidíš, kam bys chodil.

Máš pravdu, ale já mám touhu poznat svět.

A co?

Jiný kraj, jiný mrav, jiné národy, prostě, to co tu není. I když první chci projet naši vlast.

Ale napřed Karlštejn.

Noc na Karlštejně, to je pěknej oříšek.

Lískovej, burákovej... no, teď vážně.

Pešek je těžká role. A jestli to zvládnu, to musí posoudit divák.

Snad neklesáš na mysli?

To zase ne, ale dělá mi to starosti. Ty jsi snad biskupského sekretáře v Ďáblu proti bohu zvládl levou zadní?

Tak to stěží. Ta role se stále vyvíjí a stále na ní pracuju. Stále mám ještě pár míst, které musím vybrousit a ustálit. Pořád přicházím na nové a nové věci. Je to úžasná vyzývavá role, kterou by byl hřích zahodit. Důležité je mít u sebe lidi, kteří ti s tím pomohou a ti tady v Šumperku jsou.

Díky za to. Protože dobří kolegové ti pomohou pochopit roli a postavit ji na nohy. Měl jsi ve Zlíně taky štěstí na kolegy?

Tak Zlín byla jiná situace. Tam na mě propagace zapomněla, takže jsem nebyl na fotkách a tak i kolegové v drtivé většině na mě pohlíželi jako na cizáka, až na světlé vyjímky (třeba paní Matalová, která mi dala mnoho hereckých rad.) Tady je jiná situace. V Šumperku je jedna herecká rodina a to je pak na celkové práci vidět. Zní to sice příliš pateticky, ale je to tak. No ne?

Máš pravdu. Když se máš na jevišti o koho opřít, seš hned jistější a i na celkové práci je to poznat. Prostě dobrý soubor je k nezaplacení. Jaký máš ty rád divadlo?

Kamenný.

Já myslel jako experimentální, nebo klasický, nebo tak...

Klasický víc než experimentální. Mě to neláká, já tomu nerozumím.

Já mám rád studiové představení, když má herec větší kontakt s divákem.

Nemyslím si to. Ten kontakt s diváky musí být stejný jak na velkém tak na malém jevišti. Raději hraju pro větší publikum. A jak ty se pereš se stresem, s trémou před představením? Máš recept?

Někdy mi stres pomáhá při soustředění, ale jinak se před představením párkrát zhluboka nadechnu, párkrát zhluboka vydechnu a hurá na jeviště.

Tak to jsi mi moc neporadil. Je pravda, že po prvním slovu vše opadne, ale bojuju, bojuju, bojuju. Jakmile trému nemám, tak představení nedopadne dobře. Asi si budu mu set promluvit s psychologem. - Zajímavý úkaz.

Jak přistupuješ k nové roli?

Víš, co? Nechme těch filosofických úvah! Až nám bude víc, budeme si moci povídat o tomhle. Takovéhle povídání přísluší zkušenějším hercům, než nějakému mladému herci, jako jsem já.

Autoři si tímto dovolují poděkovat laskavému Vladimíru T. Gottwaldovi za chutnou večeři a nenažraně se těší na další spolupráci.

(foto Eva Vychodilová)


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.