KULTURA

Byli jsme na BLUES ALIVE... Nebo nebyli? aneb Náš vánoční dárek rejčtenářům

19. prosince 2001, 08:27, foto Karel Špirk, text rejdakce
Byli jsme na BLUES ALIVE... Nebo nebyli? aneb Náš vánoční dárek rejčtenářům    FOTOREJPORTÁŽ - Ani letos jsme nechyběli na bluesové události roku, přesahující nejen hranice regionů, ale také států. A dá se říct, že i kontinentů, neboť šlo o VI. ročník mezinárodního festivalu BLUES ALIVE. A protože nechyběl ani pohotový fotograf Karel Špirk, tak svým bedlivým okem zachytil několik momentů na pódiu i mimo něj (kdo chybí - z našich řad - je zrovna asi ztracen v davu, či nás marně s lahví minerálky v ruce hledá... Ledaže by ne.).
   FOTOREJPORTÁŽ - Ani letos jsme nechyběli na bluesové události roku, přesahující nejen hranice regionů, ale také států. A dá se říct, že i kontinentů, neboť šlo o VI. ročník mezinárodního festivalu BLUES ALIVE. A protože nechyběl ani pohotový fotograf Karel Špirk, tak svým bedlivým okem zachytil několik momentů na pódiu i mimo něj (kdo chybí - z našich řad - je zrovna asi ztracen v davu, či nás marně s lahví minerálky v ruce hledá... Ledaže by ne.).

Moderátor Michal Prokop na VI. ročníku BLUES ALIVE (15. - 18. listopadu 2001, Dům kultury Šumperk)

   Moderátorské role se letos zhostil Michal Prokop, který po několika letech nahradil zaneprázdněného Marka Hlavicu.
A hodí se dodat, že jej nahradil se vším šarmem a profesionalitou. Jako muzikant se zapojil také do jamování v rámci druhé hlavní festivalové noci. (Mimochodem: jamování, které začíná pravidelně kolem půlnoci a končí nepravidelně kolem třetí až čtvrté ráno, patří k naprosto ojedinělým zážitkům BLUES ALIVE.)

Všichni s napětím očekávali vystoupení hlavní hvězdy letošního ročníku, tříčlenné americké kapely THE HOLMES BROTHERS (na snímku Sherman Holmes - baskytara, zpěv).

   THE HOLMES BROTHERS v současné době na svém světovém turné propagují vynikající album Speaking In Tongues, vydané letos na jaře u nejrespektovanější současné bluesové firmy Alligator a produkované slavnou americkou zpěvačkou a písničkářkou Joan Osborne. Světovými kuloáry v současné době dokonce probíhají úvahy o aspiracích tohoto alba na letošní americkou cenu Grammy
v bluesové kategorii.

Že by neměl být nejzářivější hvězdou festivalu právě on, se nelíbilo jednomu pěvci z jižních Čech (fotka vlevo). Jenže si zapomněl doma nástroje a tak ho Wendell Holmes (kytara, zpěv, foto vpravo) nakonec hladce přebrnknul.

Později se tento odvážný muž pokusil tedy alespoň přemluvit našeho nejoblíbenějšího čtenáře a jinak špičkového manažera k tomu, aby mu domluvil aspoň pár vystoupení s Holmesovic bratry...

Všemu z povzdálí přihlížela půvabná herečka Severomoravského divadla v Šumperku Lucka Štorková. Že by úsměv na její tváři značil, že v úspěch tak lákavé nabídky nevěří?

Brněnský HOOCHIE COOCHIE BAND, který pokřtil na BLUES ALIVE své nové CD, do Šumperka nepřijel poprvé - také proto se na něj bluesové publikum těšilo. Poslední více než rok Hoochie Coochie Band na pódiu nebylo možno spatřit - jeho frontman, kytarista a zpěvák JAN ŠVIHÁLEK dlouhodobě pobýval za oceánem.

Z dalekého Chebu zavítala do Šumperka Maruška. Hoochie Coochie Band se jí líbil. A ona nám taky. Vám snad ne?

I bratislavský zpěvák a hráč na foukací harmoniku ERICH "BOBOŠ" PROCHÁZKA patří ke stálicím kvalitního blues. Letos přijel s kapelou FROZEN DOZEN.

   Erich "Boboš" Procházka patří k největším hvězdám slovenského blues a také mezi pravidelné hosty BLUES ALIVE (v roce 1997 se představil jako frontman Electric Blues Bandu, vloni jako člen volného sdružení Dura & Blues Club).

Vystoupení slovenských bluesmanů (letos přijel kromě "Boboše" a jeho FROZEN DOZEN také PETER LIPA) se nejvíc ze všeho líbilo Jiřímu Urbhymu Urbanovi. Také patří k našim oblíbeným.

A nakonec jsme si oblíbili i potulného pěvce (fakt zpíval dobře). Na jamu sklidil obrovský posluchačský úspěch a tak si pak zaplaven čerstvě získanou slávou vychutnával pivo. Někteří dokonce tvrdí, že právě ze strachu, že podruhé už by nemusel vycházející bluesovou hvězdu z jižních Čech přebrnknout, se Wendell Holmes neodvážil zapojit do nočního jamu.
Kdo ví...

A jaký letos tedy BLUES ALIVE byl? Spokojený úsměv na tváři naší rejdaktorky Zuzany dává tušit, že výtečný.
A vůbec ne únavný, uvážíte-li, že byla takto zachycena někdy kolem druhé hodiny ranní. Usmívat se ovšem začala až po té, co zvěděla, kde rejdí zbytek jejího týmu...

Ukázalo se totiž, že zbylí rejdaktoři nejsou ztraceni v davu, ani nepopíjejí minerálku. Odskočili si na zcela jinou akci. Prostě rejdili jinde. Takže snad příští rok na BLUES ALIVE všichni pohromadě? Uvidíme...
(Teď vidíme zleva: Frantik, Adam, Alda a Hanka.)


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.