KULTURA

Byli jsme na BLUES ALIVE... Nebo nebyli? aneb Náš vánoční dárek rejčtenářům

19. prosince 2001, 08:27, foto Karel Špirk, text rejdakce
Byli jsme na BLUES ALIVE... Nebo nebyli? aneb Náš vánoční dárek rejčtenářům    FOTOREJPORTÁŽ - Ani letos jsme nechyběli na bluesové události roku, přesahující nejen hranice regionů, ale také států. A dá se říct, že i kontinentů, neboť šlo o VI. ročník mezinárodního festivalu BLUES ALIVE. A protože nechyběl ani pohotový fotograf Karel Špirk, tak svým bedlivým okem zachytil několik momentů na pódiu i mimo něj (kdo chybí - z našich řad - je zrovna asi ztracen v davu, či nás marně s lahví minerálky v ruce hledá... Ledaže by ne.).
   FOTOREJPORTÁŽ - Ani letos jsme nechyběli na bluesové události roku, přesahující nejen hranice regionů, ale také států. A dá se říct, že i kontinentů, neboť šlo o VI. ročník mezinárodního festivalu BLUES ALIVE. A protože nechyběl ani pohotový fotograf Karel Špirk, tak svým bedlivým okem zachytil několik momentů na pódiu i mimo něj (kdo chybí - z našich řad - je zrovna asi ztracen v davu, či nás marně s lahví minerálky v ruce hledá... Ledaže by ne.).

Moderátor Michal Prokop na VI. ročníku BLUES ALIVE (15. - 18. listopadu 2001, Dům kultury Šumperk)

   Moderátorské role se letos zhostil Michal Prokop, který po několika letech nahradil zaneprázdněného Marka Hlavicu.
A hodí se dodat, že jej nahradil se vším šarmem a profesionalitou. Jako muzikant se zapojil také do jamování v rámci druhé hlavní festivalové noci. (Mimochodem: jamování, které začíná pravidelně kolem půlnoci a končí nepravidelně kolem třetí až čtvrté ráno, patří k naprosto ojedinělým zážitkům BLUES ALIVE.)

Všichni s napětím očekávali vystoupení hlavní hvězdy letošního ročníku, tříčlenné americké kapely THE HOLMES BROTHERS (na snímku Sherman Holmes - baskytara, zpěv).

   THE HOLMES BROTHERS v současné době na svém světovém turné propagují vynikající album Speaking In Tongues, vydané letos na jaře u nejrespektovanější současné bluesové firmy Alligator a produkované slavnou americkou zpěvačkou a písničkářkou Joan Osborne. Světovými kuloáry v současné době dokonce probíhají úvahy o aspiracích tohoto alba na letošní americkou cenu Grammy
v bluesové kategorii.

Že by neměl být nejzářivější hvězdou festivalu právě on, se nelíbilo jednomu pěvci z jižních Čech (fotka vlevo). Jenže si zapomněl doma nástroje a tak ho Wendell Holmes (kytara, zpěv, foto vpravo) nakonec hladce přebrnknul.

Později se tento odvážný muž pokusil tedy alespoň přemluvit našeho nejoblíbenějšího čtenáře a jinak špičkového manažera k tomu, aby mu domluvil aspoň pár vystoupení s Holmesovic bratry...

Všemu z povzdálí přihlížela půvabná herečka Severomoravského divadla v Šumperku Lucka Štorková. Že by úsměv na její tváři značil, že v úspěch tak lákavé nabídky nevěří?

Brněnský HOOCHIE COOCHIE BAND, který pokřtil na BLUES ALIVE své nové CD, do Šumperka nepřijel poprvé - také proto se na něj bluesové publikum těšilo. Poslední více než rok Hoochie Coochie Band na pódiu nebylo možno spatřit - jeho frontman, kytarista a zpěvák JAN ŠVIHÁLEK dlouhodobě pobýval za oceánem.

Z dalekého Chebu zavítala do Šumperka Maruška. Hoochie Coochie Band se jí líbil. A ona nám taky. Vám snad ne?

I bratislavský zpěvák a hráč na foukací harmoniku ERICH "BOBOŠ" PROCHÁZKA patří ke stálicím kvalitního blues. Letos přijel s kapelou FROZEN DOZEN.

   Erich "Boboš" Procházka patří k největším hvězdám slovenského blues a také mezi pravidelné hosty BLUES ALIVE (v roce 1997 se představil jako frontman Electric Blues Bandu, vloni jako člen volného sdružení Dura & Blues Club).

Vystoupení slovenských bluesmanů (letos přijel kromě "Boboše" a jeho FROZEN DOZEN také PETER LIPA) se nejvíc ze všeho líbilo Jiřímu Urbhymu Urbanovi. Také patří k našim oblíbeným.

A nakonec jsme si oblíbili i potulného pěvce (fakt zpíval dobře). Na jamu sklidil obrovský posluchačský úspěch a tak si pak zaplaven čerstvě získanou slávou vychutnával pivo. Někteří dokonce tvrdí, že právě ze strachu, že podruhé už by nemusel vycházející bluesovou hvězdu z jižních Čech přebrnknout, se Wendell Holmes neodvážil zapojit do nočního jamu.
Kdo ví...

A jaký letos tedy BLUES ALIVE byl? Spokojený úsměv na tváři naší rejdaktorky Zuzany dává tušit, že výtečný.
A vůbec ne únavný, uvážíte-li, že byla takto zachycena někdy kolem druhé hodiny ranní. Usmívat se ovšem začala až po té, co zvěděla, kde rejdí zbytek jejího týmu...

Ukázalo se totiž, že zbylí rejdaktoři nejsou ztraceni v davu, ani nepopíjejí minerálku. Odskočili si na zcela jinou akci. Prostě rejdili jinde. Takže snad příští rok na BLUES ALIVE všichni pohromadě? Uvidíme...
(Teď vidíme zleva: Frantik, Adam, Alda a Hanka.)


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru