SPORT

"Cítím obrovskou zodpovědnost," říká boulařka Nikola Sudová o své účasti na OH 2002

28. listopadu 2001, 10:05, kew+zuj
"Cítím obrovskou zodpovědnost," říká boulařka Nikola Sudová o své účasti na OH 2002    REJDAKCE - Olympijská sezóna je v plném proudu. Uzavírají se poslední nominace, probíhají první kontrolní závody a testy. Málokdo však ví, že český freestyle bude v Salt Like City 2002 zastoupen hned dvakrát: kromě akrobatického lyžaře, skokana Aleše Valenty, bude reprezentovat státní barvy i akrobatická lyžařka, devatenáctiletá boulařka Nikola Sudová.
   REJDAKCE - Olympijská sezóna je v plném proudu. Uzavírají se poslední nominace, probíhají první kontrolní závody a testy. Málokdo však ví, že český freestyle bude v Salt Like City 2002 zastoupen hned dvakrát: kromě akrobatického lyžaře, skokana Aleše Valenty, bude reprezentovat státní barvy i akrobatická lyžařka, devatenáctiletá boulařka Nikola Sudová.

Loni jsi získala stříbrnou medaili na Mistrovství světa juniorů ve Špindlerově Mlýně a celkové třetí místo v sérii závodů Evropského poháru. Letos je to nominace na ZOH 2002 v Salt Like City. Máš tedy za sebou i před sebou převratnou sezónu.

   Ano, loňská sezóna byla zlomová nejen příjemnými výsledky, ale i změnami organizačními. Po několikanásobné záměně reprezentačních trenérů se nám konečně podařilo dosadit na tento post trenéra Radka Herota, se kterým spolupracujeme už čtyři roky. S reprezentací jsme startovali na Evropských pohárech i na mistrovství světa. Já však jela kategorii juniorskou, zatímco Radek prestižní kategorii mužů. Od letošního roku je mým domovským oddílem závodní klub Dukly Liberec. V květnu mi začala olympijská sezóna, takže trénink je ve všech rovinách mnohem tvrdší. Součástí je kontrola dopingových látek, ale i běžné životosprávy, což jsou věci, které jsou pro mě nové a musím si je pečlivě hlídat.

Jak tedy vypadal tvůj letní trénink?

   Absolvovala jsem Camp Aleše Valenty a tři skokanská soustředění na ostravské Vrbici, fyzický trénink na Kociánce a soustředění na Slovensku. Dokonce i týden tady v Šumperku a na Červenohorském sedle, kde mají šumperští akrobaté, díky SKI KLUBU, velkou trampolínu a sommer mogul areu, kde můžeme simulovat jízdu v boulích. Od září jsem na sněhu - na ledovcích Kaprun, Hintertux, Zermatt se potkávám i se šumperskou boulařkou, Kačkou Maixnerovou. Máme jako repre spojené některé testy, soustředění a výjezdy. Vše je časováno na počátek února 2002, kdy budou zahájeny olympijské hry. Akrobatické lyžování, skoky a boule patří mezi úvodní disciplíny.

Jsi čerstvou studentkou pedagogické fakulty v Liberci. Jak je tolerována tvá častá nepřítomnost?

   V říjnu jsem nastoupila do prvního ročníku, obor tělesná výchova-zeměpis pro druhý stupeň ZŠ. Ve škole jsem opravdu zřídka, naštěstí mi však jednotliví profesoři vyšli vstříc. Nemám povinná cvičení ani přednášky. Možná mi povolí i výjimku - rozložit si první ročník, což normálně nejde. Po olympiádě budu látku mohutně dohánět.

Co tě čeká v nejbližších dnech?

   Odjíždím na světový pohár do Tignes ve Francii a sama jsem zvědavá, neboť zde bych se měla porovnat s "předolympijským světem". Čeká se ode mě stejný výsledek jako na Evropském poháru, tedy finále. Světový pohár je kvalitou několikanásobně vyšší soutěž a s Evropou se nedá srovnávat. Navíc mé jméno není u "svěťákových" rozhodčích tolik známé. Je to první velká zkouška, která bude o fyzické připravenosti, o psychické pohodě a o štěstí.

Jak se těšíš na Salt Like City a na olympijskou atmosféru?

   Zažila jsem již atmosféru Zimních olympijských her v Naganu 1998, kde jsem byla za odměnu. Mládežnická centra v Japonsku kontaktovala sportovní třídy z celého světa a jejich vybraní zástupci měli zajištěný program přímo v dění ZOH. Zhlédla jsem jako divák finále boulí i skvělý skokanský výkon Aleše Valenty. Atmosféra her je neopakovatelná, okouzlující, strhující, naprosto vás pohltí. Dnes se opět těším, i když z pohledu závodníka jde o obrovskou zodpovědnost, tlak z okolí a z okolností.

Cílem je uspět v kvalifikaci a probojovat se do finále?

   Ano - je to cíl, je to sen. Startovní pole závodníků bude kvalitní a více než vyrovnané. O finále bude rozhodovat každá chybička a maličkost. Stačí jedno malinké zaváhání ve skoku či v jízdě a skončíte v poli poražených. Rozhodčí budou nekompromisní a tvrdší než kdy jindy.

Co tě čeká po olympijských hrách?

   Co bude po olympijských hrách, je ve hvězdách. Možná ještě stihnu jeden světový a evropský pohár. V březnu pojedu mistrovství ČR v Petříkově, kde se všemi akrobaty oslavím nejen OH, ale už tradičně i svoje narozeniny.

Rejdakce přeje Nikole šťastnou sezónu a při olympijských hrách bude samozřejmě držet palce!


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.