KULTURA

Největší hvězdou BLUES ALIVE jsou američtí The Holmes Brothers

13. listopadu 2001, 09:40, Rejdakce
Největší hvězdou BLUES ALIVE jsou američtí The Holmes Brothers    BLUES ALIVE - Stejně jako každý rok tak i letos si po oba hlavní festivalové večery zahrají na šumperském pódiu špičkoví bluesmani. Letos k vrcholným zážitkům bude bezesporu patřit páteční vystoupení amerických THE HOLMES BROTHERS.
   BLUES ALIVE - Stejně jako každý rok tak i letos si po oba hlavní festivalové večery zahrají na šumperském pódiu špičkoví bluesmani. Letos k vrcholným zážitkům bude bezesporu patřit páteční vystoupení amerických THE HOLMES BROTHERS.

   Bratři Sherman Holmes (nar. 1939, baskytara, zpěv) a Wendell Holmes (nar. 1943, kytara, zpěv) společně s Williem "Popsym" Dixonem (nar. 1942, bicí, zpěv) zastupují aktuální první ligu světového blues. Jako THE HOLMES BROTHERS v současné době na svém světovém turné propagují vynikající album Speaking In Tongues, vydané letos na jaře u nejrespektovanější současné bluesové firmy Alligator a produkované slavnou americkou zpěvačkou a písničkářkou Joan Osborneovou. Světovými kuloáry v současné době dokonce probíhají úvahy o aspiracích tohoto alba na letošní americkou cenu Grammy v bluesové kategorii.

  Ve své hudbě The Holmes Brothers originálně spojují dva po dlouhou dobu zdánlivě neslučitelné světy: svět "božského" gospelu a "ďábelského" blues. Jejich písně mají sice vesměs křesťanské texty (v duchu typicky afroamerického pojímání víry), hudební postupy, instrumentace a obrovské hráčské nasazení mají mnohem blíže k blues. "My s tím problém nemáme - a věříme, že Ježíš také ne," s úsměvem obvykle odrážejí The Holmes Brothers výtky dogmatiků.

   Jejich gospelového nasazení si zkraje 90. let povšiml i slavný britský zpěvák a propagátor world music Peter Gabriel. Přizval skupinu na turné v rámci akce WOMAD a umožnil jí vydat album Jubilation u své firmy Real World. Vedle této desky vydali The Holmes Brothers v téže dekádě další čtyři vysoko hodnocená alba, tentokráte u renomované značky Rounder. Jejich šumperské vystoupení bude opravdovým svátkem pro všechny fanoušky ryzí tradiční americké hudby.

   Pozoruhodným zážitkem bude na letošním BLUES ALIVE jistě také vystoupení Australana HUGA RACE, který škatulku ryzího, "čistého" blues překračuje. Ve své tvorbě originálně mísí hluboké bluesové kořeny (Son House, John Lee Hooker apod.) s psychedelickými hráčskými postupy.

   Raceova kariéra je velmi bohatá a několikrát se prolnula s uměleckou dráhou jeho slavnějšího krajana, rockového šansoniéra Nicka Cavea - v první polovině 80. let byl HUGO RACE členem jeho kapely The Bad Seeds, jako studiový host ovšem s Cavem příležitostně spolupracuje prakticky dodnes, stejně jako s dalšími renomovanými muzikanty typu Micka Harveyho či Nikkiho Suddena.

   Už od roku 1989 je ovšem pro Huga Race prioritou jeho vlastní skupina The True Spirit, se kterou natočil řadu velmi kvalitních a vždy vysoce hodnocených alb, jejichž prostřednictvím dovádí svůj originální hudební model ke stále větší dokonalosti. Race je bluesmanem nejen kořeny, ze kterých jeho hudba jednoznačně vychází, ale také do značné míry životním stylem. Je mužem žijícím neustále "on the road", nepřetržitě koncertujícím i nahrávajícím na nejrůznějších místech zeměkoule.

*Podrobnosti o jednotlivých účinkujících najdete ne www stranách BLUES ALIVE 2001.

*Rej pro Vás připravil téma Listopad: MĚSÍC BLUES.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.