KULTURA

Rej představuje: skupina O5 & Radeček

30. října 2001, 07:53, připravila zuj
   REJTIP - Šumperská formace O5 & Radeček se původně jmenovala TOPOL. V červnu 2000 se přejmenovala a od září téhož roku se kapela vypravila pod novým názvem k hvězdným výšinám slávy. Nutno podotknout, že se jí to daří, spolu s Pavlínou Limburskou můžeme konstatovat: "Vydáním nového CD skupina O5 & Radeček opravdu zabodovala. Tímto počinem navázala na četné koncertní a festivalové úspěchy..." (Deník MF DNES). V článku najdete i MP3 z posledního CD, o které nyní můžete soutěžit na Reji!
   REJTIP - Šumperská formace O5 & Radeček se původně jmenovala TOPOL. V červnu 2000 se přejmenovala a od září téhož roku se kapela vypravila pod novým názvem k hvězdným výšinám slávy. Nutno podotknout, že se jí to daří, spolu s Pavlínou Limburskou můžeme konstatovat: "Vydáním nového CD skupina O5 & Radeček opravdu zabodovala. Tímto počinem navázala na četné koncertní a festivalové úspěchy..." (Deník MF DNES). V článku najdete i MP3 z posledního CD, o které nyní můžete soutěžit na Reji!

   Historie TOPOLu začíná na začátku roku 1992, kdy se dvanáctiletý Tomáš a o dva roky starší Ondra rozhodli založit skupinu a pojmenovali ji podle sebe - Tomáš a Ondra POLákovi. Do roku 1994 se ve skupině vystřídaly desítky muzikantů, hlavně houslistů.

   O dva roky později (1994) zaujímá post houslisty tehdy dvanáctiletý Radeček Sekyra. V červnu začíná navštěvovat zkoušky další nový houslista, osmiletý Přemek Ptáček, který si odbývá svůj první koncert v hlavní soutěži 20. Mohelnického dostavníku v roce 1994. TOPOL získal mezi dvaceti dospělými kapelami pět cen, což je historický rekord tohoto prestižního festivalu. Od té doby nebyl na Mohelnický dostavník pořadateli pozván.

   Do roku 1998 skupina natočila a vydala dvě kazety a tři CD. Dohromady bylo prodáno přes tisíc nosičů. Na všemožných a občas i nemožných festivalech a přehlídkách získal Topol přes dvacet "cen diváků" a dvanáct ocenění poroty a odehrál osmnáct koncertů v zahraničí, mimo jiné také šestkrát účinkoval v pořadech České televize a televize Nova.

   V roce 1998 odešli z Topolu bubeník, kytaristka a flétnistka a zůstal Ondra, Tomáš, Radeček a Přemek. Za bicí soupravu usedl Kamil Navrátil. Nezměněná sestava je na světě již tři roky.

   V současné době vychází nové CD skupiny O5 & Radeček, které kapela nahrála v mobilním studiu Radka Jandíka v Postřelmově. Na natáčení se jako host podílel violoncellista Martin Teshome a herečka Bohdana Pavlíková svým hlasem a hrou na klávesové nástroje.

   Poslechněte si skladby z nejnovějšího alba Marokodemo 2001. (Další naleznete: ZDE).

 • Po nohou
 • Klakson
 • E.T.A.

     "Skupina s podivuhodným názvem O5 & Radeček je podobně příjemným překvapením, jakým byli minule Optimik. I v tomto případě máme co dočinění s melodicky nesmírně výživnými písničkami, které se přirozeně "tlačí" do škatulky pop, aniž by se přitom umazalli jeho šmírou. Lhostejno přitom, zda se soubor noří spíše do akustičtějších - dalo by se říci folkrockových - hladin, anebo evokuje třeba Mňágu & Žďorp. Vkusné milé, kromobyčej chytlavé!" - napsal v Měsíčníku ROCK & POP Petr Korál.

  Současná sestava skupiny:

  *Tomino Polák (Tomáš Patný)
  9. ledna 1980 - kozoroh - učitel - kytara, klavír, harmonika, zpěv - tvůrce většiny hudby a příležitostný textař

  *Ondra Polák (Tomáš Zato)
  27. ledna 1978 - vodnář - novinář - student Filozofické fakulty UP - kontrabas, basová kytara, kytara, klavír, zpěv - tvůrce většiny textů a občas hudba

  *Přemek Ptáček (Tomáš Fuk)
  11. června 1985 - blíženec - žák - housle, kytara, rytmika, klavír, trumpeta - autor písně "Poť se potit"

  *Kamil Navrátil (Tomáš Jedno)
  18. dubna 1978 - skopec - student JAMU - bicí nástroje, kytara, djembe

  *Radeček
  1. května 1981 - býk - příležitostný student Přírodovědecké fakulty UP - housle, sólová kytara, klavír, mandolína

  * Webové strany kapely O5 & Radeček .


 • Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

  ZA KULTUROU ZADARMO

  Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

  Soutěžní otázka:

  Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

  A) bratři
  B) otec a syn
  C) bratranci

  Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
  BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

  VYHODNOCENÍ

  Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
  Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.