ZPRAVODAJSTVÍ

Čím budu?

1. února 2017, 07:00, redakce, placená reklama
Čím budu? Čím chci v životě být? Tuto otázku si pokládá člověk ve čtrnácti, ve dvaceti letech. Vystudujeme obor, který se v dětství líbil nám či našim rodičům, a náš život nabere určitý směr. Z právníka se dalším vzděláváním nestane obráběč kovů, lékař se nevyučí truhlářem. Nebo snad ano?

 V naší škole, Střední škole železniční, technické a služeb, Šumperk, úspěšně ukončil vzdělání pan Lionel. Je mu čtyřicet let a rozhodl se, že bude truhlářem. Jako mladý medik odešel před lety z rodné Pretorie do Evropy, pracoval v nemocnici, našel si v Anglii českou ženu, přemístil se s rodinou do Šumperka. A stále hledal. Hledal, čím by chtěl v životě být. V našem městě vystudoval průmyslovku, a jak říká, pořád to nebylo ono. Chtěl dělat něco jiného, kreativnějšího, pro sebe smysluplnějšího. Chtěl prožívat pocity radosti, uspokojení člověka , kterému pod rukama vzniká dílo krásné a užitečné. S kamarádem začal vyrábět koupací sudy. Práce se dřevem jej natolik upoutala, že se rozhodl proniknout do tajů truhlařiny. Naše škola poskytla panu Lionelovi praktickou a teoretickou výuku ve středisku v Rapotíně. Pan Lionel během několika týdnů svým přístupem ke vzdělání, svou touhou poznávat, učit se, nadchl všechny učitele. On sám říká, že právě díky našim pedagogům dospěl k odpovědi na otázku, kterou si klade 20 let. Čím budu? Budu truhlářem.


Střední škola železniční, technická a služeb, Šumperk nabízí vzdělání formou rekvalifikace každému. V rámci národní soustavy kvalifikací si může každý zvolit buď dílčí zkoušky u vybraného oboru, např. u truhláře je to kvalifikace dýhování a laminování nábytku, nebo se rozhodne získat kvalifikaci úplnou, to je v případě dřevozpracujících oborů kvalifikace truhlář nábytkář. Ve školním roce 2017/18 budeme poskytovat vzdělávání v jednoletých kombinovaných oborech: elektrikář – silnoproud, strojní mechanik, tesař, zedník. Žáci se budou vzdělávat převážně formou e- learningu a 3 dny v měsíci stráví ve škole nebo ve školních dílnách.Stává se, že v patnácti letech zná člověk svou cestu a zná i svůj cíl. Ví, jaká profese je pro něj vhodná, ve které najde uspokojení, a je rozhodnut se jí věnovat po celý život. Určitě je víc nás, kteří hledáme povolání, které by nás naplňovalo, přinášelo radost a uspokojení. Změnit své zaměstnání je těžký, náročný krok. Zkusme hledat tak jako Lionel. Hledat práci, činnost, která pro nás bude tou pravou. Odhodlejme se a udělejme ten rozhodný krok. Z medika truhlářem. Zajímavá cesta muže, který nerezignoval na své sny, své ideály. Cesta, která inspiruje.Mgr. Irena Jonová


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.