KULTURA

Cigánski diabli

25. února 2009, 16:00, rejdakce
Cigánski diabli Šumperk - Klasika Viva ohlašuje začátek nové sezóny velice netradičně. Ačkoliv pořádající Agentura J+D avizovala rozšíření koncertního cyklu také do Zábřehu, stane se tak prakticky až na konci měsíce března.
Zahajovací koncert 4. března 2009 proběhne pouze v Šumperku, kdy tento koncert bude současně zahajovacím koncertem festivalu Šumperské Preludium. Ve velkém sále DK Šumperk vystoupí od 19.30 hodin romská kapela Cigánski diabli a Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou dirigenta Aleše Podařila. Koncert je mimořádnou událostí pro celý region. Na programu koncertu zazní skladby inspirované lidovými melodiemi ze Slovenska, Rumunska, Ruska, židovskými písněmi, uslyšíme úpravy Šavlového tance A. Chačaturjana, Uherského tance J. Brahmse, ústřední melodii z filmu Šindlerův seznam a další.

V roce 2007, po odchodu jednoho ze členů kapely Jana Berkyho - Mrenici ml., vzniká za obrovského zájmu médií 8členný orchestr Cigánski diabli (Gypsy Devils) s novým sólistou - houslovým virtuózem Štefanem Banyákem. Virtuózní výkony Ernesta Šarkoziho, cimbálového kouzelníka, barevné tóny violoncella jeho manželky Silvie nebo klarinetové mistrovství Zoltána Grunzi jsou i nadále zárukou vynikajících hudebních představení.

V roce 2000 převzal orchestr od Slovenské hudební akademie 3x cenu Grammy - za Nejlepší orchestr, Nejlepší album a za Nejlepšího interpreta.

Repertoár orchestru je velmi pestrý a široký: folklór slovenský, ruský, maďarský, řecký, romský, židovský, rumunský; dále skladby klasické, operetní, muzikálové, filmové a také jazzové. Na mnohých se aranžérsky podílejí členové orchestru - E. Šárközi, E. Hasala, Z.Grunza.


Orchestr koncertoval téměř po celém světě - USA, Austrálie, Kanada, Japonsko, Čína, Taiwan, Mexico, v Evropě ve Španělsku, Řecku, Itálii, Švýcarsku, Turecku, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Holandsku, Belgii, Anglii, Německu a Francii.

Z významných koncertních podií, na kterých orchestr koncertoval, připomeňme - Komische Oper - Berlín, Kozerthaus - Berlín, Royal Opera House - Londýn, Hans Max Saal - Mnichov, Smetanova síň - Praha, Konzert und Kongressaal - Luzern, Concert Hall - Melbourne či Goldener Saal-Musikverein - Vídeň.

Orchestr spolupracuje s mnohými předními zpěváky a instrumentalisty různých hudebních žánrů - L. Bílá, D. Hůlka, I. Csáková, S. Sklovská, P. Habera, K. Hasprová, P. Dvorský, M. Babjak, J. Fogašová, J. Burian, J. Bartoš..., se kterými spolupracuje při velkém počtu koncertů, CD a televizních pořadů.

Orchestr Cigánski diabli je odbornou veřejností považován za nejlepší slovenský soubor v kategorii Etno a World Music a zároveň je velmi příznivě přijímán širokou veřejností, o čemž svědčí desítky tisíc prodaných CD nosičů. Nejnovějším přírůstkem v rodině vydaných CD je profilové CD Cigánski diabli, které za dva týdny prodeje obdrželo Platinovou desku.
  


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.