KULTURA

Chcete vidět Hobita mezi prvními na světě? Přijďte do kina o půlnoci

8. prosince 2014, 15:00, Roman Tyčka
Chcete vidět Hobita mezi prvními na světě?  Přijďte do kina o půlnoci Šumperk, Zábřeh - Ve čtvrtek 11. prosince má světovou premiéru třetí díl výpravné filmové ságy Hobit, a protože fanoušci Tolkienova díla bývají netrpěliví, šumperské i zábřežské kino jim vychází vstříc a promítnou film v nejbližším možném čase, tedy hned po půlnoci ze středy na čtvrtek.

 „Půlnoční premiéru Hobita jsme si vyzkoušeli už při prvních dvou dílech a vždy přišla více než stovka diváků, která sledovala do tří do rána nové dobrodružství Bilba a jeho přátel. Někteří diváci navíc přišli v Tolkienovských kostýmech, což projekci dodalo stylovou atmosféru,“ uvedl ředitel kina Oko Kamil Navrátil.
Půlnoční premiéru Hobita chystá také zábřežské Retro. „Půlnoční diváky přivítá originální výzdoba včetně vchodu do hobitího domu,“ prozradila vedoucí biografu Věra Smrčková. „Věřím, že diváci si stejně jako v loňském roce nenechají ujít možnost být mezi prvními na světě, kdo uvidí další díl Hobita v půlnoční premiéře. Promítat budeme 2D verzi v původním znění s českými titulky,“ doplnila Smrčková.

Revoluční ostrost obrazu

Zatímco v Zábřeze promítnou Hobita v klasickém formátu, šumperské Oko se připravuje na významnou technologickou událost. Film uvede v novém formátu HFR 3D.
„Oko patří mezi hrstku kin v Česku, které umožní divákům vychutnat si Hobita v jedinečné technologické kvalitě. A co HFR 3D vlastně znamená? Lidské oko dovede rozlišit přibližně deset různých po sobě jdoucích obrázků v jedné vteřině. Když je jich víc, u standardních filmů je to 24 snímků za vteřinu, vzniká dojem pohybu. Formát HFR promítá 48 snímků za vteřinu, což umožňuje lidskému oku vnímat pohyb plynuleji,“ vysvětluje ředitel kina Kamil Navrátil a dodává, že HFR 3D nabízí doposud nepoznanou ostrost obrazu a přirozenost bombastických digitálních triků.
Šumperské kino ovšem uvede snímek některé dny také v obvyklých formátech 2D a 3D, v českém znění i s titulky.

Ještě pompéznější

Třetí díl Hobita má podtitul Bitva pěti armád a během téměř tříhodinové projekce završí Bilbo a třináct trpaslíků pouť k Osamělé hoře. „Třetí Hobit kráčí ve šlépějích svých předchůdců a rozhodně má ambice je co do pompéznosti ještě trumfnout. Ostatně už název Bitva pěti armád mluví za vše. Každá epická fantasy musí skončit velkou bitvou a v tomhle případě to znamená boj armád skřetů a vrrků proti lidem, elfům a trpaslíkům,“ popisuje Věra Smrčková.
Kino Retro stejně jako Oko bude americký velkofilm promítat od 11. do 18. prosince.


Foto: archiv

Vyznavači Tolkienova kultu jsou jako na trní. Už za několik hodin budou sledovat závěr velké filmové ságy Hobit.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.12.2014 21:24
Titulek: Na Hobita později
Autor: kinderman
107
111
Vzhledem k tomu, že 3D považuji za pouhou atrakci a slepou uličku, český dabing v kině u zahraničních filmů s věkovým omezením od 12+ za zvěrstvo a na další den mi nikdo omluvenku do práce nenapíše, vyčkám (stejně jako v předchozích letech) na projekci ve 2D, s titulky a v nějakém normálním čase. Navíc za rok touto dobou vyjde na BD verze prodloužená o další desítky minut, to se pak teprve divák zbičuje Jacksonovým opusem do totálního bezvědomí :-)
Reagovat
Datum: 24.12.2014 08:32
Titulek: Čekání na prodlouženou verzi
Autor: kinderman
188
120
Když jsem psal svůj předchozí příspěvek, netušil jsem, jak moc bude tenhle díl potřebovat prodlouženou verzi. Z celé ságy o Středozemi je na něm nejvíc patrné, jak Jackson na poslední chvíli vyhazoval z filmu natočený materiál. Stačí se podívat na finální podobu traileru s tím, co jsme nakonec (ne)viděli v kině, vzpomenout si na Legolasův let na netopýrovi (proč najednou visel hlavou dolů?), "parašutistu" Medděda (opravdu bylo to vteřinové angažmá v bitvě všechno?), zeměžrouty, kteří jak přišli, tak zmizeli atd. Počítám nejméně s hodinou navíc a všem lidem dobré vůle přeju poklidný Štědrý večer.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.