KULTURA

Galerii Šumpersko ovládl starověký EgyptFOTO

10. února 2013, 15:33, téma MUZEA, VÝSTAVY, tor, mošo
Galerii Šumpersko ovládl starověký Egypt Šumperk – Výstavu o Egyptu nabízí v těchto dnech k vidění Galerie Šumpersko ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Vznikla ze sbírek slovenského cestovatele a amatérského egyptologa Jána Hertlíka z Pezinku. Svou první návštěvu této země uskutečnil před deseti lety a od té doby se k jeho podmanivé kráse opakovaně vrací.

Egypt patří k jedněm z nejstarších a největších lidských civilizací. Za jeho počátek se považuje sjednocení menších státních celků v povodí Nilu kolem roku 3000 před Kristem. Římané Egypt dobyli po smrti královny Kleopatry roku 30 př. n. l. a ovládli ho na dalších sedm století. Kdo se chce seznámit s dávnou kulturou a historií této jedinečné země, může přijmout pozvání na výstavu s názvem Egypt – dar Nilu.„Byl jsem v Egyptě třikrát jako běžný turista a dovezl si odtud řadu zajímavých věcí. Egypt mi natolik učaroval, že jsem se mu začal trvale věnovat,“ říká Ján Hertík. Na tamějších rušných bazarech smlouvá s kupci u šálku dobrého čaje o ceně každého vybraného předmětu.Doma shromažďuje doklady o umění a životě staroegyptské civilizace, napodobeniny vzácných originálů. Jeho rozsáhlá sbírka čítá přes tři sta exponátů. „Jsou to repliky soch slavných panovníků, jejich manželek, obyčejných lidí, pohřebních a každodenních předmětů. Každý předmět má svůj příběh, který je spjatý s okamžikem, kdy jsem ho v Egyptě objevil a s dlouhým dohadováním o jeho ceně,“ uvádí Hertlík.

Výstava věcně ilustruje počátky Egypta, od počátků jeho sjednocování faraónem Narmerem až po ptolemaiovské období, kdy se uzavírá významná dějinná kapitola Egypta.Jedním z nejpoutavějších exponátů je Tutanchamonova posmrtná maska z tepaného zlata, jejíž originál je uložen v egyptském muzeu v Káhiře. V jeho blízkosti majestátně trůní busta královny Nefertiti a kousek od ní drobné sošky služebníků, bohů, králů a posvátných zvířat.Výstava je vhodná zejména pro děti a všechny další zájemce o seznámení se s historií starověkého Egyptu. foto: torDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.