KULTURA

Galerii Šumpersko ovládl starověký EgyptFOTO

10. února 2013, 15:33, téma MUZEA, VÝSTAVY, tor, mošo
Galerii Šumpersko ovládl starověký Egypt Šumperk – Výstavu o Egyptu nabízí v těchto dnech k vidění Galerie Šumpersko ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Vznikla ze sbírek slovenského cestovatele a amatérského egyptologa Jána Hertlíka z Pezinku. Svou první návštěvu této země uskutečnil před deseti lety a od té doby se k jeho podmanivé kráse opakovaně vrací.

Egypt patří k jedněm z nejstarších a největších lidských civilizací. Za jeho počátek se považuje sjednocení menších státních celků v povodí Nilu kolem roku 3000 před Kristem. Římané Egypt dobyli po smrti královny Kleopatry roku 30 př. n. l. a ovládli ho na dalších sedm století. Kdo se chce seznámit s dávnou kulturou a historií této jedinečné země, může přijmout pozvání na výstavu s názvem Egypt – dar Nilu.„Byl jsem v Egyptě třikrát jako běžný turista a dovezl si odtud řadu zajímavých věcí. Egypt mi natolik učaroval, že jsem se mu začal trvale věnovat,“ říká Ján Hertík. Na tamějších rušných bazarech smlouvá s kupci u šálku dobrého čaje o ceně každého vybraného předmětu.Doma shromažďuje doklady o umění a životě staroegyptské civilizace, napodobeniny vzácných originálů. Jeho rozsáhlá sbírka čítá přes tři sta exponátů. „Jsou to repliky soch slavných panovníků, jejich manželek, obyčejných lidí, pohřebních a každodenních předmětů. Každý předmět má svůj příběh, který je spjatý s okamžikem, kdy jsem ho v Egyptě objevil a s dlouhým dohadováním o jeho ceně,“ uvádí Hertlík.

Výstava věcně ilustruje počátky Egypta, od počátků jeho sjednocování faraónem Narmerem až po ptolemaiovské období, kdy se uzavírá významná dějinná kapitola Egypta.Jedním z nejpoutavějších exponátů je Tutanchamonova posmrtná maska z tepaného zlata, jejíž originál je uložen v egyptském muzeu v Káhiře. V jeho blízkosti majestátně trůní busta královny Nefertiti a kousek od ní drobné sošky služebníků, bohů, králů a posvátných zvířat.Výstava je vhodná zejména pro děti a všechny další zájemce o seznámení se s historií starověkého Egyptu. foto: torDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.