KULTURA

Galerii Šumpersko ovládl starověký EgyptFOTO

10. února 2013, 15:33, téma MUZEA, VÝSTAVY, tor, mošo
Galerii Šumpersko ovládl starověký Egypt Šumperk – Výstavu o Egyptu nabízí v těchto dnech k vidění Galerie Šumpersko ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Vznikla ze sbírek slovenského cestovatele a amatérského egyptologa Jána Hertlíka z Pezinku. Svou první návštěvu této země uskutečnil před deseti lety a od té doby se k jeho podmanivé kráse opakovaně vrací.

Egypt patří k jedněm z nejstarších a největších lidských civilizací. Za jeho počátek se považuje sjednocení menších státních celků v povodí Nilu kolem roku 3000 před Kristem. Římané Egypt dobyli po smrti královny Kleopatry roku 30 př. n. l. a ovládli ho na dalších sedm století. Kdo se chce seznámit s dávnou kulturou a historií této jedinečné země, může přijmout pozvání na výstavu s názvem Egypt – dar Nilu.„Byl jsem v Egyptě třikrát jako běžný turista a dovezl si odtud řadu zajímavých věcí. Egypt mi natolik učaroval, že jsem se mu začal trvale věnovat,“ říká Ján Hertík. Na tamějších rušných bazarech smlouvá s kupci u šálku dobrého čaje o ceně každého vybraného předmětu.Doma shromažďuje doklady o umění a životě staroegyptské civilizace, napodobeniny vzácných originálů. Jeho rozsáhlá sbírka čítá přes tři sta exponátů. „Jsou to repliky soch slavných panovníků, jejich manželek, obyčejných lidí, pohřebních a každodenních předmětů. Každý předmět má svůj příběh, který je spjatý s okamžikem, kdy jsem ho v Egyptě objevil a s dlouhým dohadováním o jeho ceně,“ uvádí Hertlík.

Výstava věcně ilustruje počátky Egypta, od počátků jeho sjednocování faraónem Narmerem až po ptolemaiovské období, kdy se uzavírá významná dějinná kapitola Egypta.Jedním z nejpoutavějších exponátů je Tutanchamonova posmrtná maska z tepaného zlata, jejíž originál je uložen v egyptském muzeu v Káhiře. V jeho blízkosti majestátně trůní busta královny Nefertiti a kousek od ní drobné sošky služebníků, bohů, králů a posvátných zvířat.Výstava je vhodná zejména pro děti a všechny další zájemce o seznámení se s historií starověkého Egyptu. foto: torDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.