ZPRÁVY

Cesta z recese? Červenohorským tunelem!

21. října 2013, 22:30, Jaroslav Kropáč
Cesta z recese?  Červenohorským tunelem! Okres - Téměř zapomenutý nápad na stavbu tunelu pod Červenohorským sedlem v poslední době ožívá. Podle starostů i podnikatelů by mohl kdysi plánovaný projekt vytvořit v regionu stovky pracovních míst a pomoci tak okresu z několikaleté recese. Stát a ministerstvo dopravy však o ničem takovém neuvažuje.Starosta Pavel Martínek: „Tunel by vytvořil spoustu nových pracovních míst.“

„Původně jsem se stavbou tunelu příliš nesouhlasil, teď ale v kontextu s problémy, které v regionu jsou, měním názor. Myslím, že okresu by to hodně pomohlo,“ obhajuje myšlenku tunelu starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek. Ministerstvo dopravy počítalo ještě na přelomu tisíciletí s tím, že tunel pod Sedlem bude hlavním prvkem nově budované spojnice mezi Olomouckým krajem a Polskem. Kvůli nedostatku peněz a faktu, že Poláci s novou dopravní tepnou ve svých plánech nepočítali, z projektu sešlo. Mezi priority státu nepatří ani dnes. „Stavba tunelu podobného rozměru by trvala zhruba dvacet let. Nevím o tom, že by se o něčem takovém v dlouhodobém horizontu uvažovalo. Teď je prioritní rekonstrukce silnice přes jižní stranu Sedla,“ vysvětluje Martin Smolka z Ředitelství silnic a dálnic v Olomouci.

Rekonstrukce začne na jaře

Zástupci měst a obcí z celého Šumperska jednali předminulý týden s představiteli ŘSD v Šumperku o připravované rekonstrukci silnice přes Červenohorské sedlo. Ta se rozjede už příští rok na jaře. Stavba za stovky milionů korun má vést k plynulejšímu provozu přes horský masiv, kde hlavně v zimě mají velké problémy řidiči kamionů. Počítá se s kompletní výměnou asfaltového koberce a rozšířením vozovky o nové objízdné pruhy.


Foto: jak
Silnici přes Sedlo čeká v příštím roce rekonstrukce, opět se začalo hovořit i o tunelu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.10.2013 07:42
Titulek: gratulace
Autor: x
108
Možná si ještě nikdo nevšiml,že rekonstrukce severní strany sedla kamionům v zimě moc nepomohla,napadne li troška sněhu a silničáři zaspí(což dělají často)kamiony stojí vesele dál ať je silnice široká či úzká.Vidím to jsem tam denně.Rekonstrukce je ok ale problém neřeší.Že pan starosta změnil názor (to brzo)tak k tomu mu gratuluji ale jak se zdá nikomu to není nic platné....
Reagovat
Datum: 23.10.2013 16:50
Titulek: tunel
Autor: x
105
V Praze se nejen staví tunely o sto šest.Na Jesenicku na to nejsou pořád peníze a tak řidiči trpte dále. Je to jen o názorech současných lidí.Je politováníhodné,že na tuto situaci doplácí lidé v jednom z nejchudších regionů v ČR.Tak se to pokusme změnit.Máme teď na to prostředek. Ol.
Reagovat
Datum: 23.10.2013 19:24
Titulek: Že
Autor: LH
89
Že by měla stavba tumelu trvat 20 let? Proč? V Rakousku nebo chorvatsku tunely razí ostošest.
Reagovat
Datum: 23.10.2013 21:22
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
81
To spíš je 20 let keců nejenom od starostů a papalášů. Proto jdu volit Babiše, tn nekecá a makal tady 20 let na rozdíl od místních rozumbradů za ním něco zůstává. Klidně si tady volte komunistický svině.
Reagovat
Datum: 24.10.2013 06:34
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Templ
89
Pan Babiš byl členem KSČ. Nebo se pletu?
Reagovat
Datum: 24.10.2013 08:17
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jarda
86
Nepletete. Ostatně to sám přiznává. A co jako?
Reagovat
Datum: 24.10.2013 09:32
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Karel
87
Budete volit Babiše? Tak to už zbývá jen se modlit!
Reagovat
Datum: 24.10.2013 09:53
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Templ
87
Tak si promítněte Anonymův příspěvek.
Reagovat
Datum: 24.10.2013 15:00
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Akim
76
Babiš makal 20 let? Si děláte prdel?!!! On posledních koliksi let jen skupuje bývalé státní podniky, které pomalu vycucává (zeptejte se těch co tam pracují, jak se cítí) a za podpory státu vykupuje u nás místo obilí pěstovanou řepku, na které si vydělá víc, než si dokážete představit!
Babiš je druhej tuneldědek!!!
Jeho chování je podobné jako tomu, co se usmívá na malé dítě a pak ho zneužije!!!
Reagovat
Datum: 24.10.2013 17:15
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
75
104
A dělá něco z toho nelegálně?
Reagovat
Datum: 24.10.2013 15:22
Titulek: Bez titulku
Autor: Michal
83
20 let je nesmysl vsech nesmyslu, bydlim uz par let v Norsku tak mam predstavu trochu a takovy tunel by tu meli hotovy za 5let nejdele a hlavne kdyby si pani nahore spocitali kolik se vrazi penez do kazdorocni zimni udrzby teto silnice plus opravy tak to v horizontu myx desitek let maji zpet. A to nepocitam dotace z Unie a uz vubec nemluve o vlivu na zivotni prostredi
Reagovat
Datum: 3.12.2013 17:15
Titulek: Hovadský názor.
Autor: VlaM
95
Pokud bude v tunelu osvětlení a vzduchotechnika jako ve střední Evropě (a ne jak v Norsku bez), tak bude provoz nákladnější než zimní údržba dnešní silnice.
Reagovat
Datum: 4.12.2013 18:12
Titulek: Martínek (ČSSD)
Autor: Anonym
88
Petice pro tunel právě probíhá v obci Loučná nad Desnou, kde je starostou Pavel Martínek (ČSSD) a zároveň je radním Olomouckého kraje. V Olomouci už se třesou zastupitelé a stavební firmy na miliardové eurodotace. Červenohorské sedlo se nachází v CHKO Jeseníky a žádné dálniční tunely tu stavět nebudete!
Reagovat
Datum: 6.12.2013 04:27
Titulek: Re: Martínek (ČSSD)
Autor: Mládek
69
Projekt TUNEL je v kolizi s projektem jesenický GEOPARK. V GEOPARKU se tunely nebudují.
Reagovat
Datum: 11.12.2013 20:13
Titulek: Re: Martínek (ČSSD)
Autor: Olda
67
Nemá smysl se o tom s Tebou bavit, když jsi v kolizi s rozumnou argumentací.....
Reagovat
Datum: 8.12.2013 09:28
Titulek: Tunel
Autor: Olda
95
100
Když se stavěla přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, tak se o stavbě tunelu velmi vážně uvažovalo. Byla tam veškerá razící technika a stačilo ji jen přemístit a nasměrovat na stavbu tunelu.Ušetřilo by se určitě několik stovek milionů.Vzniklo by mnoho pracovních míst, ušetřil by se možná nějaký lidský život z dopravních nehod a desetitisíce litrů pohonných hmot. Ale o všem se opět rozhoduje v Praze a o potřeby občanů v tomto chudém, ale krásném regionu se nikdo nestará, nebo nemůže prosadit rozumný projekt.Jen pořád nejsou peníze.... Tunel Blanka v Praze je tedy asi opravdu tunel za který nikdo nikdy nebude pykat.Teď se, když je skoro hotov zakonzervuje desítky miliard jsou pryč. Nenechejme si pořád od těch Pražáků poroučet a poslouchat jejich názory. a postavme se proti nim.Předchozích 24 roků vlád nám to dobře ukázali o co jim vlastně jde. Olda
Reagovat
Datum: 8.12.2013 19:36
Titulek: Re: Tunel
Autor: .,.
64
Dlouhé stráně se stavěly od roku 1978 do roku 1996, ahahaháá. :-))))
Reagovat
Datum: 9.12.2013 15:13
Titulek: Re: Tunel
Autor: mik
74
Reagovat

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.