SPORT

Česká mašina zase vítězná! Pavel Paloncý si podmanil Anglii

1. února 2017, 15:00, Petr Fišer
Česká mašina zase vítězná! Pavel Paloncý si podmanil Anglii Anglie - Čtyři účasti, čtyři umístění na stupních vítězů. Z toho dvě vítězství. Takovou bilanci má šumperský ultraběžec a dobrodruh Pavel Paloncý v brutálním závodě The Spine Race. Přes 430 kilometrů dlouhá trasa vede severní Anglií až na hranice se Skotskem a přihlášení aktéři ji absolvují nonstop. Perou se přitom se zimními nástrahami, které jsou typické pro Britské ostrovy - mráz, vítr, déšť, bláto, podmáčený terén, bažiny. K tomu spánková deprivace a hromadící se únava. Suma sumárum, není co závidět.

 „Předloni tu byl takový vítr, že jsem se nemohl udržet na nohou. Odfoukl naprosto všechno včetně koroptví a králíků,“ zavzpomínal na předchozí ročníky Paloncý.
Na startu se objevilo téměř sto odvážlivců. Mohli si vybrat ze dvou alternativ. Buď se zařadit mezi sólo závodníky a využívat na cestě jen pět stanovišť s přístupem ke svému materiálu, možností doplnit zásoby a případně se vyspat, nebo se zapojit do kategorie s podporou. Ta umožňovala mít k dispozici celý podpůrný tým prakticky kdekoliv. Aktivní Moravák zvolil podle předpokladů první variantu. „Když jste na všechno sám, to je teprve to pravé dobrodružství,“ vysvětloval důvod svého rozhodnutí.
V roce 2013 byl nejrychlejší Španěl Rosello Solé. Další dva ročníky ovládl právě Paloncý, jenž loni prohrál akorát s Eoinem Keithem z Irska. Protože ani jeden z nich letos v Anglii nechyběl, dalo se očekávat velké drama. „Dobře věděli, s jakou taktikou jsem uspěl v minulých letech. Nezbývalo mi nic jiného, než ji ještě zdokonalit, nebo vymyslet něco nového,“ přemítal ostřílený extrémista.
Začalo se v rychlém tempu. Velmi brzy se oddělila dvojice Paloncý – Solé, která navyšovala náskok na třetího Keitha. Zatímco unavený Ir se po 28 hodinách rozhodl pro spánek, neunavitelný Šumperák dostál přezdívce Czech Machine. Hlavu poprvé složil až po 43 hodinách a zhruba 230 kilometrech. Na pouhých šedesát minut! „Chtěl jsem do toho šlápnout hned od úvodu a dostat Eoina pod tlak. To se povedlo. V polovině závodu se mi sice pořád nechtělo spát, ale makat dál na jeden zátah by se mi později mohlo vymstít,“ okomentoval svoji strategii favorizovaný Čech.
Během dalších 100 kilometrů se vedoucí dvojice rozdělila a nesmlouvavá bitva na nevyzpytatelném anglickém území se proměnila v dostih kdo s koho. Znovu se potkala až u Hadriánova valu. Ztráta třetího Keitha stále rostla a po několika nepříjemných pádech nakonec odstoupil. Mezitím začal tlačit na pilu domácí Tom Hollins, lídr výhodnější kategorie s podporou.
Pavel Paloncý dorazil do cíle za 100 hodin a 55 minut. Od druhého Solého se odpoutal až na posledních patnácti kilometrech, kdy už „španělské klíště“ nedokázalo zůstat vzhůru. „Závěr přes hory hodně bolel. Za celou dobu jsem naspal jen něco přes pět hodin, únava byla obrovská,“ popisoval zasloužený vítěz dění v poslední etapě.
„Do cíle v Kirk Yetholm většinou dorazí pouze třetina účastníků. Pavel dokončil všechny čtyři závody a pokaždé na medailových postech. To je naprosto unikátní,“ smekal klobouk hlavní pořadatel Scott Gilmour.
„V prvé řadě se musíte umět dobře orientovat, a to i v noci. Zbytek je docela jednoduchý – prostě jít, nezastavovat a pokračovat pořád dál,“ odtajnil Paloncý svůj relativně snadný recept, díky němuž získává tituly šampióna.


Foto: Andrea Nogová

Pavel Paloncý se v nemilosrdném anglickém prostředí cítí jako ryba ve vodě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.2.2017 18:33
Titulek: inu
Autor: aNONYM
143
100
Tady krásně platí, že vše špatné je k něčemu dobré. Když začaly letecké a jiné dopravní společnosti ze známých důvodů přepravu Paloncýho odmítat, musel všude chodit po svých a tím se natrénoval ke světovým výkonům.
Reagovat
Datum: 1.2.2017 19:10
Titulek: meta4
Autor: Nanosekunda ®
95
že "se cítí jako ryba ve vodě"...?
tady by se víc hodiló... mmmm... třebá.... jako hovno ve stoce?
...a přes hory tě vezme čerpačka :)))
Zbytek je docela jednoduchý – prostě jít, nezastavovat a pokračovat pořád dál...
až na ČOV :)))
Reagovat
Datum: 6.2.2017 12:56
Titulek: Do malého podvodníčka se statečně trefujete
Autor: Anda
104
Před miliardovými zloději kteří nás ve sportu neprezentují máte potentované trenýrky.
Reagovat
Datum: 7.2.2017 13:14
Titulek: Re: Do malého podvodníčka se statečně trefujete
Autor: aNONYM
53
137
Tvá obhajoba podvodníka je k smíchu. Neřeším, že je založena na zoufalé lži, ale ta logika! Pokud tedy dám pár facek tvé matce a pak ti řeknu, že jiný násilník by ji mohl i zabít, ty se mi jistě omluvíš, že jsem vlastně jenom malej násilníček a ty se přece hrdinně trefuješ jen do vrahů, že? Začni myslet hlavou ;)
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.