KULTURA

Celostátní soutěž dětských interpretů lidových písní ZPĚVÁČEK 2009

2. května 2009, 09:00, rejdakce
Velké Losiny - Folklorní sdružení ČR vyhlásilo další ročník celostátní soutěže dětských interpretů lidových písní Zpěváček 2009. Představa, že se jedná o nenáročnou soutěž, by byla velice mylná. Podmínkou je zazpívat dvě písně odlišného charakteru, z toho jednu a kapela. Kdo tomu rozumí, ví, jak je obtížné čistě intonovat bez podpory hudebního doprovodu. Z regionálních kol pak postupuje do semifinále a finále soutěže celkem 50 sólistů ve věku 10 – 15 let.
Počty účastníků přesvědčují, že máme často o zájmech mládeže zkreslenou představu: každým rokem projde touto soutěží kolem šesti tisíc mladých zpěváků z celé republiky, kteří jsou členy dětských a mládežnických folklorních souborů, Lidových škol umění, školních kroužků a sborů, anebo je k lidové písni vede rodinná tradice.

 Vyvrcholení (semifinále i finále) XV. ročníku přehlídky a X. ročníku celostátní soutěže Zpěváček 2009 se koná ve Velkých Losinách 15. až 17. května 2009. Výkony dětských zpěváků hodnotí nejméně pětičlenná odborná porota, která může ocenit nejvýše deset dětí. Z nich vyhlásí Zlatého zpěváčka 2009 (1. místo), Stříbrného zpěváčka 2009 (2. místo) a Bronzového zpěváčka 2009 (3. místo) a rozhodne také o udělení putovní Ceny Jaroslava Juráška za výjimečný interpretační výkon. Porota sleduje výběr soutěžních písní vzhledem k věku interpreta, hlasové a intonační schopnosti, zvládnutí regionálního stylu a dodržení dialektu, výraz a přirozený projev a schopnost spolupráce s doprovodnou hudbou. České zpěváky bude doprovázet Lidová muzika z Třemošné a moravské finalisty BROLN.

Program ve Velkých Losinách je třídenní. Začíná v pátek slavnostním galakoncertem k jubileu přehlídky v Šumperku, na němž vystoupí vítězové minulých ročníků a zahraniční děti z Moldavska, Ruska, Bulharska, Maďarska a Slovenska. V sobotu a neděli probíhá semifinále a finále soutěže ve Velkých Losinách, zakončené vystoupením nejlepších dvaceti dětí v neděli odpoledne ve 14 hod. na finálovém koncertu společně s vítězi obdobné soutěže na Slovensku „Slávik Slovenska 2009“, hosty ze zahraničí a vítězkou ročníku 2008. Novinkou letošní přehlídky je společný koncert dětí z Ruska, Moldavska, Bulharska, České republiky se sborem z Irkutska 18. 5. v Ruském domě v Praze.

Soutěž Zpěváček má oproti jiným soutěžím jeden velice pozitivní rys: vítězné talenty nezůstanou napospas osudu, ale otevře se jim mnoho možností k dalším veřejným vystoupením. Folklorní sdružení ČR je s nimi dál v intenzivním kontaktu a zve je k účasti na folklorních festivalech, přehlídkách a koncertech po celé republice. Naprosto výjimečnou událostí a stimulací pro vítězné děti je účinkování na říjnovém galakoncertu Zpíváme pro radost v Praze v Národním domě na Vinohradech a Paláci Žofín spolu s profesionálními umělci a orchestry. Takové příležitosti nemůže mnoho pořadatelů dětským talentům poskytnout.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.