KULTURA

Celostátní soutěž dětských interpretů lidových písní ZPĚVÁČEK 2009

2. května 2009, 09:00, rejdakce
Velké Losiny - Folklorní sdružení ČR vyhlásilo další ročník celostátní soutěže dětských interpretů lidových písní Zpěváček 2009. Představa, že se jedná o nenáročnou soutěž, by byla velice mylná. Podmínkou je zazpívat dvě písně odlišného charakteru, z toho jednu a kapela. Kdo tomu rozumí, ví, jak je obtížné čistě intonovat bez podpory hudebního doprovodu. Z regionálních kol pak postupuje do semifinále a finále soutěže celkem 50 sólistů ve věku 10 – 15 let.
Počty účastníků přesvědčují, že máme často o zájmech mládeže zkreslenou představu: každým rokem projde touto soutěží kolem šesti tisíc mladých zpěváků z celé republiky, kteří jsou členy dětských a mládežnických folklorních souborů, Lidových škol umění, školních kroužků a sborů, anebo je k lidové písni vede rodinná tradice.

 Vyvrcholení (semifinále i finále) XV. ročníku přehlídky a X. ročníku celostátní soutěže Zpěváček 2009 se koná ve Velkých Losinách 15. až 17. května 2009. Výkony dětských zpěváků hodnotí nejméně pětičlenná odborná porota, která může ocenit nejvýše deset dětí. Z nich vyhlásí Zlatého zpěváčka 2009 (1. místo), Stříbrného zpěváčka 2009 (2. místo) a Bronzového zpěváčka 2009 (3. místo) a rozhodne také o udělení putovní Ceny Jaroslava Juráška za výjimečný interpretační výkon. Porota sleduje výběr soutěžních písní vzhledem k věku interpreta, hlasové a intonační schopnosti, zvládnutí regionálního stylu a dodržení dialektu, výraz a přirozený projev a schopnost spolupráce s doprovodnou hudbou. České zpěváky bude doprovázet Lidová muzika z Třemošné a moravské finalisty BROLN.

Program ve Velkých Losinách je třídenní. Začíná v pátek slavnostním galakoncertem k jubileu přehlídky v Šumperku, na němž vystoupí vítězové minulých ročníků a zahraniční děti z Moldavska, Ruska, Bulharska, Maďarska a Slovenska. V sobotu a neděli probíhá semifinále a finále soutěže ve Velkých Losinách, zakončené vystoupením nejlepších dvaceti dětí v neděli odpoledne ve 14 hod. na finálovém koncertu společně s vítězi obdobné soutěže na Slovensku „Slávik Slovenska 2009“, hosty ze zahraničí a vítězkou ročníku 2008. Novinkou letošní přehlídky je společný koncert dětí z Ruska, Moldavska, Bulharska, České republiky se sborem z Irkutska 18. 5. v Ruském domě v Praze.

Soutěž Zpěváček má oproti jiným soutěžím jeden velice pozitivní rys: vítězné talenty nezůstanou napospas osudu, ale otevře se jim mnoho možností k dalším veřejným vystoupením. Folklorní sdružení ČR je s nimi dál v intenzivním kontaktu a zve je k účasti na folklorních festivalech, přehlídkách a koncertech po celé republice. Naprosto výjimečnou událostí a stimulací pro vítězné děti je účinkování na říjnovém galakoncertu Zpíváme pro radost v Praze v Národním domě na Vinohradech a Paláci Žofín spolu s profesionálními umělci a orchestry. Takové příležitosti nemůže mnoho pořadatelů dětským talentům poskytnout.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).