ZPRAVODAJSTVÍ

Čekat na autobus je teď pro lidi v Šumperku za trest

20. března 2018, 10:00, Jaroslav Kropáč
Čekat na autobus je teď pro lidi v Šumperku za trest Šumperk - Pořádně mrzutí jsou od minulého týdne lidé, kteří využívají autobusové nádraží v Šumperku. Firma ČSAD totiž odstranila z nástupišť plechové střechy, které cestující při čekání na spoje chránily před sněhem, deštěm a v létě jim poskytovaly stín. 

 „Na celém autobusáku teď není jediné místo, kde byste se mohli schovat. Celej den prší, takže jsem si vlezl alespoň do sousedního obchodu, jinak bych byl durch,“ řekl minulý týden naší redakci Karel Zatloukal, který ze Šumperka autobusem pravidelně dojíždí do Mohelnice. 
Majitel nádraží nechal střechy odstranit proto, že byly údajně nebezpečné a mohly lidi čekající na autobus zranit. 

Přechodný stav na neurčito 

Zastřešení se má na nádraží vrátit, ale až poté, co šumperská radnice dokončí jeho plánovanou rekonstrukci. Potíž je, že nikdo nedokáže přesně říci, kdy to bude. „V současné době žádáme o dotaci na tuto velkou stavební akci. Pokud bychom podporu nezískali, pravděpodobně bychom museli rekonstrukci nádraží provádět po etapách, což by samozřejmě trvalo déle,“ uvedl místostarosta města Tomáš Spurný. 


Foto: red

Deštivé počasí z počátku minulého týdne cestující v Šumperku vůbec nepotěšilo. Před nepřízní počasí se totiž nemají kam schovat.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 21.3.2018 07:09
Titulek: Bez titulku
Autor: alex
40
Pan Spurný je opravdu kabrňák. Nejdřív zlikvidovat a potom žádat o dotaci.
Reagovat
Datum: 21.3.2018 07:56
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
67
Alexi jste mimo mísu. Autobusák není města za prvé. Za druhé majitelem autobusáku je ČSAD a to nechalo střechy zbourat, možná proto než pozemek prodají, tak aby z něj ještě vydojili nějaký obolus. Za třetí o dotaci město usiluje již více jak rok, aby celý prostor přednádraží zrevitalizovalo.
Reagovat
Datum: 26.3.2018 19:10
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: volte SPD
32
Nelži, Město Šumperk je majitel autobusáku = pozemku 1273/10.
Reagovat
Datum: 27.3.2018 08:17
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Valda
27
No majitelem těch střech bylo ČSAD, možná i dlažeb a asfaltu. On ten svět není tak jednoduchý jak si možná myslíte.
Reagovat
Datum: 27.3.2018 15:23
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jenda Benda
34
Město se stalo majitelem celého autobusáku až potom, co směnilo s ČSAD pozemky pod stanovišti (včetně zastřešení) za pozemek p.č. 1273/39 o rozloze 400m2, který je u Jesenické ulice.
Reagovat
Datum: 27.3.2018 19:59
Titulek: Kulový blesk s parcelami autobusového nádraží
Autor: Danča
33
Směn autobus. parcel uskutečnili několik, podle mě svinské čachry machry.
Reagovat
Datum: 28.3.2018 14:08
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Znalec osvětář
25
ČSAD NENÍ majitelem autobusáku, pouze tam PROVOZUJE autobusovou dopravu. Než začnete plácat NESMYSLY tak se zeptejte v ČSAD Ostrava.
Reagovat
Datum: 26.3.2018 19:29
Titulek: Vyhoďme zlodějské klerofašisty ze Šumperka
Autor: volte SPD
29
Lidovec Spurný daroval - skutečně čtete správně - daroval 1 milion korun a pozemek města Šumperka (pozemek pod autobusovou čekárnou, Jesenická 785/19, parcelní číslo 3955 Šumperk) soukromé firmě ČSAD Ostrava a.s., Vítkovická 3083/1, 70200 Ostrava.

Spurný (KDU-ČSL): „Dohodli jsme se s ČSAD, že jim dáme náš pozemek, cca 400 metrů čtverečních, v blízkosti Jesenické a k tomu jeden milion korun.“

Na protest proti tomuto jednání dala výpověď na radnici v dubnu 2017 vedoucí odboru rozvoje a investic Ing. Irena Bittnerová. Řekla, že projekt na proměnu nádraží řídí lobbistická skupina kolem ČSAD Ostrava, kterému jde Šumperk coby budoucímu provozovateli na ruku. Bittnerová: „Podle mého názoru a dostupných indicií lobbistická skupina budoucího provozovatele řídí akci přes vedení města, a to jen ke svému prospěchu.“

Lidovci rádi rozdávají městské a státní majetky svým blízkým a vzdáleným příbuzným a přátelům.

https://olomouc.idnes.cz/vedouci-odboru-rozvoje-a-investic-sumperk-rezignovala-pg7-/olomouc-zpravy.aspx?c=A170411_2318652_olomouc-zpravy_lds
Reagovat
Datum: 27.3.2018 14:41
Titulek: Re: Vyhoďme zlodějské klerofašisty ze Šumperka
Autor: vojta
31
Aby si člověk udělal představu o intelektu pisatele, stačí nadpis a podpis...pak se nelze divit úsudku o tom, že vlastník pozemku je rovněž vlastníkem staveb. Město vlastnilo pozemek, na kterém byla stavba ve vlastnictví ČSAD (čekárna). Narovnání toho nesmyslu je na místě, parcela byla nevyužitelná a odstranit stavbu kvůli jednomu voliči SPD je nesmysl.
Reagovat
Datum: 27.3.2018 18:28
Titulek: A proč to vzrušení?
Autor: Pohoda
25
Panstvo jezdí přece v autech a na ně neprší. Žádný kvalt. A cestující se mohou schovat v čekárně. Ta je otevřená do 15 hod odpoledne. ČSAD i MÚ Šumperk pěkně zachrápali. O špatném stavu zastřešení vědí už aspoň 1 rok. Až se to dozví starosta tak jim zvedne mandle.
Reagovat
Datum: 27.3.2018 20:51
Titulek: Já to shrnu. My se tady bavíme o tom
Autor: Danča
29
- proč si rekonstrukci autobusáku nezaplatil dlouholetý soukromý vlastník šumperského autobusáku ČSAD Ostrava a.s. (nabyl jej privatizací v 90. letech),
- proč si šumperští vládnoucí politici směňují a darují se soukromou ČSAD Ostrava a.s. pozemky a darují milion korun,
- aby rekonstrukci autobusáku muselo zaplatit Město Šumperk a Evropská unie (evropské dotace jsou peníze daňových poplatníků), nikoliv ČSAD Ostrava, a.s.
- starosta Zdeněk Brož se válí na radnici 28 let, nepřetržitě od roku 1990, Zdeněk Brož tady 28 let rozprodává městské parcely, které převedl do vlastnictví Šumperka zdarma stát, například čtvrť Na Vodárně FORTEXU, Zdeněk Brož rozprodává 28 let rozsáhlý bytový fond (městské byty), který převedl do vlastnictví města Šumperka zdarma stát (město Šumperk žádné nájemní byty za 28 let nepostavilo), rozprodal mateřské školky, které převedl do vlastnictví města Šumperka zdarma stát, a tak dále.
- autobusovou dopravu privatizovala v roce 1993 první vláda Václava Klause ve složení ODS-KDS + KDU-ČSL + ODA, tedy zodpovědnost za jejich politickou činnost je na nasnadě

Tady je usnesení: Usnesení z 18. zasedání zastupitelstva města Šumperka konaného dne 14. 7. 2016 Zastupitelstvo schvaluje koncepci majetkového vypořádání lokality autobusového nádraží v Šumperku na pozemku p.č. 1273/10 v k.ú. Šumperk, formou směny mezi městem Šumperkem a společností ČSAD Ostrava a. s., se sídlem Vítkovická 3083/1, Ostrava – Moravská Ostrava, PSČ 702 00, IČO 45192057 tak, že město Šumperk ze svého vlastnictví převede do vlastnictví ČSAD Ostrava a. s. část pozemku p.č. 1273/10 – ostatní plocha o výměře cca 400 m 2 (výměra bude upřesněna geometrickým plánem) v k.ú. Šumperk (lokalita autobusového nádraží v Šumperku při ulici Jesenické) a ČSAD Ostrava a. s. převede do vlastnictví města Šumperka dílo komunikace, nástupních ostrůvků a chodníku umístěných na pozemku p.č. 1273/10 – ostatní plocha v k.ú. Šumperk (lokalita autobusového nádraží v Šumperku), za účelem
majetkoprávního vypořádání lokality autobusového nádraží v Šumperku s finančním vyrovnáním ve prospěch společnosti ČSAD Ostrava a. s. ve výši 1.000.000,-- Kč.
Termín: 31.12.2016
Zodpovídá: Mgr. Spurný
https://m.sumperk.cz/filemanager/files/file.php?file=252814

Pozemek s parcelním číslem 1273/39 a rozlohou 400 m2 je vyčleněný obdélník při ulici Jesenické a tam by měla být postavena nová stavba, terminál s čekárnou ve vlastnictví ČSAD Ostrava a.s.

Kromě všech výše zmíněných čachrů je vyprojektovaný terminál u Jesenické ŠPATNĚ SITUOVÁN, překáží, lidově řečeno, jako hrom do police.
Reagovat
Datum: 28.3.2018 06:22
Titulek: Re: Já to shrnu. My se tady bavíme o tom
Autor: Pohoda
20
Cestující si můžou postavit zastřešení sami v akci Z. Jedná se o akutní ohrožení zdraví občanů, je to krizová situace. Krizový štáb to zvládne. Promoklí, zasněžení a promrzlí cestující si rádi odpočinou doma v teple s chřipkou, nachlazením atp. My to zvládneme-Šumperk a jeho probouzející se tygři to jistí. ! Vše pro zdraví cestujících zajišťuje cestujícím radnice a ČSAD. Je to přidaná hodnota k cestování a ozdravný proces. A je to také unikát v ČR. To nikde nemají. Šumperk se má čím chlubit. Brána do Jeseníků je jedna velká sprcha. To se musí doplnit do propagačních materiálů o cestovním ruchu. Deštníky a pláštěnky sebou ! Cestující kteří nechtějí moknout můžou použít taxislužby.
Reagovat
Datum: 28.3.2018 07:11
Titulek: Re: Já to shrnu. My se tady bavíme o tom
Autor: Anonym
23
Dančo, socík to bylo to pravé ořechové, že?!
Reagovat
Datum: 28.3.2018 10:31
Titulek: Re: Já to shrnu. My se tady bavíme o tom
Autor: Wrah
19
Krizovou situaci dočasně překleneme tím, že v čekárně ČSAD bude prodejna deštníků a lopat na odhrnování sněhu. Skuhrání kde co kde jak atp. je zbytečné.
Jedině že by šla protestovat školní děcka před radnici. To by zabralo.
Reagovat
Datum: 28.3.2018 14:16
Titulek: Re: Já to shrnu. My se tady bavíme o tom
Autor: Hospodář
33
Třesky-plesky. Je tržní hospodářství. ČSAD provozuje autobusák za účelem zisku. A ten je i bez zastřešení. Proč by měla ČSAD Ostrava vrážet peníze do zbytečné střechy. I zmoklé slepice snášejí zlatá vejce. Dobře že zastřešení zbourali. Kdyby to spadlo na cestujicí byl by to masakr.
Reagovat
Datum: 28.3.2018 09:45
Titulek: Právní vědomí cestujících
Autor: Kritik
18
je na nulové úrovni.
Ze zákona nemají nárok na přístřešek na zastávkách a nádražích. Takže jejich požadavky na tyto zbytečnosti jsou bezpředmětné. Dopravce ani MÚ Šumperk to nezajímá a proto jsou v klidu.
Reagovat
Datum: 28.3.2018 14:02
Titulek: NEJSME JAKO ONI !!!
Autor: Antikomunista
32
Přece nebudeme zavádět totalitní manýry a stavět střechu nad autobusákem. Mládež by protestovala, že zavádíme staré pořádky. Jen bez střechy nad hlavou se budeme cítit svobodně !!!
Reagovat
Datum: 28.3.2018 20:49
Titulek: Vlastníkem ČSAD Ostrava a.s., Vítkovická 3083/1, 702 00
Autor: Zastupitel Cekr jede
44
je společnost CZECH CARDINAL a.s., Vítkovická 3083/1, 702 00 Ostrava a jak se každý může podívat na internetovém obchodním rejstříku do sbírky listin, zápis z valné hromady 10.3.2016, má CZECH CARDINAL a.s. tyto dva akcionáře:

* Ing. Tomáš Vrátný, nar. 1975, Ostrava, Keltičkova 1905/44 s hodnotou akcií 53.125.000,- Kč a počtem hlasů 53 125.
* Al Kazar General Trading L.LC. se sídlem 405-Business Point Building, Port Saeed, Deira, Dubai, United Arab Emirates, Box. No. 96120 s akciemi v hodnotě 52.000.000,- Kč a počtem hlasů 52 000.

Takže konečným vlastníkem ČSAD Ostrava jsou dubajská anonymní firma (její vlastník neznámý) a Ing. Tomáš Vrátný.

Ing. Tomáš Vrátný je také předsedou dozorčí rady společnosti KAR group, a.s., byl jednatelem KAR Hradec Králové, s.r.o. a dalších firem.

Předsedou představenstva KAR group, a.s. (Vítkovická 3257/7, 702 00 Ostrava) , dnešním jednatelem KAR Hradec Králové, s.r.o. (Na Ostrově 177, Chrudim III, 537 01 Chrudim), jednatelem KARIR CZ s.r.o. (Praha - Nové Město, Na Moráni 1750/4, PSČ 12800) je - EJHLE, HELEMESE, TO NENÍ VŮBEC PŘEKVEPENÍ - šumperský zastupitel Ing. Luboš Cekr z Brožovy strany Nezávislá volba...

Komupak vlastně patří ČSAD Ostrava a komupak přihráli starosta Brož a šumperské zastupitelstvo náše autobusové nádraží v Šumperku:
a) Brožovu zastupiteli Cekrovi (Nezávislá volba)?
b) Kutalovi, kterému dělá Cekr bílého koně?

Tipněte si.
Reagovat
Datum: 28.3.2018 22:24
Titulek: Re:
Autor: Bruno
24
Kradou jak blázen. Organizovaný zločin má centrálu na radnici.
Reagovat
Datum: 4.4.2018 15:32
Titulek: Re: Re:
Autor: jan
23
Na radnici NE!Máš špatnou orientaci!
Reagovat
Datum: 29.3.2018 09:36
Titulek: Re: Vlastníkem ČSAD Ostrava a.s., Vítkovická 3083/1, 702 00
Autor: Optimista
28
Tato konstelace je výborná. Kámoši se na zastřešení spíš domluví, než kdyby se neznali. Všechno špatné je na něco dobré. Kámoši tuto diskuzi podle posledních indicií sledují, takže jsou v obraze a jistě svoje věrné cestující nenechají moknout a bořit se v závějích.
Reagovat
Datum: 29.3.2018 12:47
Titulek: Čekat na autobus je teď pro lidi v Šumperku za trest
Autor: Čert
19
To je v nadpisu článku. Ale není tam co komu cestující udělali. Určitě je to tím, že nechodí do kostela. Žádný jiný důvod neexistuje. Je to důkaz existence Boha. Ten teď prokazatelně hříšníky trestá. AMEN. Kdo jiný by cestující trestal?
Reagovat
Datum: 30.3.2018 07:11
Titulek: Pro farizeje
Autor: Indikator
32
Reagovat
Datum: 29.3.2018 17:22
Titulek: Autobusové nádraží zastupitele Luboše Cekra
Autor: Josef
24
Inženýrka Bitterová zřejmě věděla už před rokem, že věc se dělá pro Cekra, a bála se vězení. Možná slyšela Cekra a Brože někde na chodbě, jak se domlouvají.
Reagovat
Datum: 2.4.2018 02:24
Titulek: v současné době mnoho měst
Autor: dufkaš
32
řeší zchátralá autobusová nádraží. Soukromí majitelé nechali původní nádraží jen chátrat a cestující na dešti a mrazu, chybějící lavičky, vše jak bylo před čtvrt stoletím, vše jedno. Hodně měst rozhodlo se postavit si nové městské autobusové nádraží na svém městském pozemku či pozemek odkoupili od Českých drah, či Liberec odkoupil za 20 milionů (ač znalecká cena jen 3 miliony) staré autobusové nádraží od soukromého majitele a bude jej modernizovat. Na vše dostanou evropské dotace od ministerstva pro místní rozvoj.
Avšak aby vykutálený pan starosta Brož zajišťoval značný majetkový prospěch v řádu desítky miliónů stranickému kolegovi Cekrovi, tzv.klietelismus, to již přesahuje všechny meze zákona i amorálnosti. Teď již je mně jasné, proč oba se neustále odporně šklebí.
Oznamování střetu zájmů členy zastupitelstva v současné době upravují dva právní předpisy – zákon číslo 128/2000 Sb., o obcích a zákon číslo 159/2006 Sb., o střetu zájmů.
Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích ukládá v § 83, odstavec 2
(2) Člen zastupitelstva obce, u něhož skutečnosti nasvědčují, že by jeho podíl na projednávání a rozhodování určité záležitosti v orgánech obce mohl znamenat výhodu nebo škodu pro něj samotného nebo osobu blízkou, pro fyzickou nebo právnickou osobu, kterou zastupuje na základě zákona nebo plné moci (střet zájmů), je povinen sdělit tuto skutečnost před zahájením jednání orgánu obce, který má danou záležitost projednávat.
Stejně zákon č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, § 3, odstavec 3
(3) Veřejný funkcionář nesmí ohrozit veřejný zájem tím, že
a) využije svého postavení, pravomoci nebo informací získaných při výkonu své funkce k získání majetkového nebo jiného prospěchu nebo výhody pro sebe nebo jinou osobu.
Šumperské zastupitelstvo projednávalo autobusové nádraží a odvislé majetkové záležitosti města Šumperka mnohokrát za uplynulá léta, pan Cekr zasedá již od r. 2010 v zastupitelstvu, pan zastupitel Cekr svůj střet osobního a veřejného zájmu nikdy neoznámil zastupitelstvu. Porušení této povinnosti, tzv.neoznámení střetu zájmu, stíhá se jako přestupek, za který lze uložit pokutu až 50 tisíc korun, respektivě stíhá se policejně.
Případy stejných přestupků r. 2017.
Trojice prostějovských radních musí zaplatit pokutu pět tisíc korun každý za to, že při hlasování o dotaci pro místní tělovýchovnou jednotu v únoru 2016 neoznámila střet zájmů, protože jsou jejími členy. Byli obviněni z přestupku. Na jejich pochybení poukázal šestnáctiletý aktivista Jakub Čech.
Za Faltýnkův střet zájmů chce Evropská komise 22 milionů, platit je má Česká republika. Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek z ANO byl člen představenstva holdingu Agrofert a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF.
Zastupitel ANO Karel Hron v Pardubicích koupil pozemek za milion a prodal jej přes tchyni Pardubicím za pět milionů, v lednu 2018 vedení Služeb města Pardubice podalo na něj trestní oznámení. Hron byl v době nákupu členem představenstva Služeb města Pardubice. Pořízení všech nemovitostí od 90. let prověří forenzní audit, poté město možná podá další trestní oznámení.
Reagovat
Datum: 3.4.2018 22:33
Titulek: Radní, lidovec, právník JUDr. Kohajda se pošklebuje cestujícím
Autor: Josef
32
Lidoveckou sebranku musíme vyhubit na všech úrovních.
JUDr. Michael Kohajda, Ph.D. volební strana: KDU-ČSL, na facebooku se vysmívá cestujícím, co jezdí autobusem:
Dotaz Miroslav K.: Při nepřízni počasí budou cestující schováni kde,budou umístěny náhradní přístřešky?
Odpověď Michael Kohajda: Dobrý den, bohužel zřejmě zatím bez náhradních přístřešků. Celá ta věc má několik "zajímavostí". Jednak se pro mě poněkud nepochopitelným způsobem v hlubší minulosti město s ČSAD dohodlo, že přístřešky, ale třeba i asfaltové povrchy na městských pozemcích pod autobusákem jsou ČSAD. A současnou "zajímavostí" je, že se rozhodnutí o dotaci na rekonstrukci autobusáku podivně protahuje a oproti původnímu plánu se prodlužovaly i některé termíny - podle mého názoru tak, aby se do dotací dostalo daleko více projektů, více než je peněz. Takže uvidíme.
Reagovat
Datum: 9.4.2018 10:20
Titulek: Re: Radní, lidovec, právník JUDr. Kohajda se pošklebuje
Autor: Žížalka
25
MÚ Šumperk ani Kohajda ani nikdo jiný nemá povinnost se o přístřešky zajímat. Nebo je dokonce budovat. To je věcí cestujících jestli si to sami vydupou. A když ne, tak budou moknout. Neaktivní občané jsou jako zmoklé kdákající slepičky. KOHAJDA se pošklebuje neschopným ukňouraným občanům tedy cestujícím. Kohajda cestující MOTIVUJE!!! KOHAJDA je katalyzátor nutný pro stavbu přístřešků.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.