ZPRAVODAJSTVÍ

Časovaná politická bomba vybuchla

26. dubna 2016, 08:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Šumperk, stejně jako ostatní města a obce v okrese, se může podílet na nezákonném jednání. Řeč je o spolku Odpady Olomouckého kraje, kde má naše okresní město zvláštní postavení. Jednak ho zakládalo a také usiluje o to, aby se do něj zapojily okolní vesnice. Všichni společně pak mají posílat komunální odpad do obří centrální spalovny. Jenže podle České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) může být takové prosazování spalovny v rozporu s českým i evropským právem. Téma je navíc politicky velmi žhavé a způsobilo napětí na šumperské radnici.

 Společenství měst a obcí preferuje takový systém, v němž bude hrát velkou roli centrální spalovna, kam budou všechny obce nevyužitý komunální odpad odvážet. Zároveň vznikne několik menších překladišť odpadu. A právě to je podle ČAOH problém. „Preference jednoho zařízení a jedné technologie může být v rozporu se zákony o odpadech a o ochraně hospodářské soutěže,“ uvedl mluvčí ČAOH Štěpán Dlouhý.
Krajský spolek měst a obcí podle asociace chybuje, když místo na lepší třídění zaměřuje svoji pozornost pouze na jednu metodu spalování odpadu. „Přestože mám v současné době desítky otázek na vedení spolku Odpady Olomouckého kraje, pořád si myslím, že cesta spalování odpadu je jediná možná a logická. Že může spolek jednat protizákonně, je vážné podezření a určitě ho prověřím,“ řekl Týdnu zastupitel Jiří Vozda, který teď Šumperk v oblasti nakládání s odpady zastupuje.

Nejde jen o odpady


Zatímco až do března zastupoval ve spolku Šumperk jeho místostarosta Jan Přichystal z ČSSD, na začátku dubna jeho funkci nečekaně převzal Jiří Vozda z ANO 2011. Stalo se tak přímo na zastupitelstvu města na pobídku starosty Zdeňka Brože. Podle zatím neoficiálních informací to v Šumperku způsobilo koaliční roztržku, která se měla urovnávat na konci minulého týdne. Že je téma mimořádně výbušné potvrdil, i Jiří Vozda: „Ve funkci jsem zatím krátce a se vším se teprve seznamuji. Je ale pravda, že kolem spalovny je velký lobbistický tlak.“


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.4.2016 09:48
Titulek: Wanemi
Autor: Rejobčan
131
A jakou náhodou má Wanemi v Zábřehu vhodně velký pozemek na případné umístění spalovny :-)
Reagovat
Datum: 26.4.2016 14:55
Titulek: Spalovnicka Mohelnice
Autor: E-man
85
121
Mohelnicky letos-starosta Kuba plánuje prodat areal byvale spolecnosti Esmo, kam chteli v nedavne minulosti umistit krajskou spalovnicku krizova-starostka Johanka z Parku a ex-pejskar-starosta Maketa. Tento zadlovicky vizionar chtel dokonce kopat potrubi pres Litovelske Pomoravi a dodavat teplo z Mohelnice az do Litovle. Spalovnicka nemela mit komin a mela dokonce vypoustet cistsi vzduch nez nasavat. Na tento "zazrak" se meli obcane Mohelnice jet podivat do Japonska.
Je to nahoda co chysta letos-starosta Kuba nebo pokracuje ve scenari, ktery byl pripraven v minulem volebnim obdobi? Tito starostove vychazeli velmi vstric dodavateli tepla v Mohelnici, o kterem se suskalo, ze ma provozovat spalovnicku.
Je nahoda, ze do Mohelnice proudi dotace nezvyklym tempem nebo se jedna o protisluzbu za pripravovany prodej pozemku pro spalovnicku? Za povsimnuti jiste stoji stranicka prislusnost namestku hejtmana, kteri na jedne strane spalovnicku pripravuji a na strane druhe vydatne pomahaji s dotacemi do Mohelnice.
Reagovat
Datum: 26.4.2016 18:27
Titulek: Re: Spalovnicka Mohelnice
Autor: Nanosekunda ®
146
Jaký dotace nezvyklým tempem? co to meleš? Nic nesleduješ, akorát kydáš. Víš Ԉ-ču leda
Reagovat
Datum: 29.4.2016 13:34
Titulek: Re: Spalovnicka Mohelnice
Autor: Pařížák
155
Vždyť se na to podívejte.Na kraji nemají pravidla pro rozdělování dotací a grantů, a tak peníze sypou tam, kam se jim zamane.
Reagovat
Datum: 28.4.2016 12:34
Titulek: info
Autor: Laďa
116
181
Nedokážu pochopit, že nikde nejsou známy snahy našeho starosty,senátora,magistra a bakaláře mistra na všechna díla pana Brože. My tu v Šumperku chceme spalovnu taky.
Reagovat
Datum: 29.4.2016 03:42
Titulek: Re: info
Autor: X
141
Na bělidle už stojí komín tak určitě oprášej starý plány
Reagovat
Datum: 28.4.2016 23:53
Titulek: jako facka
Autor: Nanosekunda ®
114
104
výchozí možnosti lokalit:

a) centralní (velké) v místech nynějších největších skládek odpadů
b) lokalní (malé) v každém městě nebo obci (stejně jako čističky u kanálů)

...a nebude to trvat dlouho, a brusel na to vyhodí nějaký dotační programy.
Reagovat
Datum: 3.5.2016 09:32
Titulek: Re: jako facka
Autor: Och och ochmužatková
106
128
Omyl, Brusel spalování nepodporuje, podporuje důslednou recyklaci. Což samozřejmě nehraje do karet spalovačským lobby. Proto si spalovači potřebují zajistit smluvně palivovou základnu - proto ten spolek, který má generovat co největší kvanta odpadu, aby se spalovací reaktor mohl krmit a uživit. Zajímávé je, že spalovnu nechtějí papaláši umístit v centrálně lokalizované Olomouci, kde jsou největší odběratelé tepla v kraji...

Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.