KULTURA

Čas nejde zastavit, ani v Mohelnici

10. února 2014, 07:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, Roman Tyčka
Čas nejde zastavit, ani v Mohelnici Mohelnice - V pátek 14. února v 17 hodin otevře mohelnické muzeum novou výstavu s názvem Čas nejde zastavit. Expozice čerpá z unikátní kolekce hodin, které vlastní ve svých sbírkách šumperské muzeum a jeho pobočky muzeí v Mohelnici, Zábřehu a z Havelkova muzea v Lošticích.

„K vidění budou hodiny sloupkové, nástěnné, skříňkové, kuchyňské, kapesní hodinky, přenosné sluneční hodiny a budíky v časovém rozmezí od 18. století až do konce 20. století,“ vypočítává vedoucí muzea Dagmar Tempírová – Kotrlá.

Některé z vystavených exponátů prošly v roce 2012 restaurováním v uměleckořemeslné dílně Svitas Art Design rodiny Špačkových ze Svitávky u Boskovic. „Pro výstavu jsme vybráli zejména hodiny, které zaujmou hlavně po umělecké a řemeslné stránce,“ dodává šéfka muzea.

Kvalita, typ i výzdoba nástěnných hodin závisely na technických znalostech vkusu a zručnosti hodináře. Zajímavostí a zároveň módní záležitostí bylo v 2. polovině 18. století zakomponování hodinových strojků do obrazů. V českých zemích byly obrazové hodiny nejvíce oblíbené v polovině 19. století.

Největší obraz na výstavě s žánrovým motivem a hracím strojem je signován Carl Balzarek in Müglitz (Mohelnice, kolem roku 1850). Početně zastoupená je kolekce nástěnných hodin z různých materiálů (dřevo, železo, podmalba na skle), dále skříňkových hodin a zvláště pak hodin sloupkových. Na několika panelech je zachycen také historický vývoj slunečních, vodních, svícových a přesýpacích hodin.

Na výstavě nechybí i několik pozoruhodností. Nejstaršími vystavenými hodinami je torzo celodřevěných lihýřových hodin s datací 1686. Nejrozměrnějším vystaveným předmětem je dřevěný ciferník radničních hodin v Šumperku ze 2. poloviny 17. století. Určitě zaujme i vývěsní štít významného olomouckého hodináře Konráda Schustera z konce 19. století.


Foto: J. Mašek
V mohelnickém muzeu mohou diváci spatřit také nástěnné hodiny s hracím strojkem, které v roce 1850 vyrobil místní umělec Carl Balzarek.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.