KULTURA

Carmen na šternberském hradě

11. června 2011, 11:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Carmen na šternberském hradě Šternberk - Stylově se s letošní sezonou rozloučí soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc. V romantickém prostředí Státního hradu Šternberk nabídne ve čtvrtek 23. června od 20.30 hodin nejslavnější francouzskou operu Carmen. Sólisté, sbor a orchestr vystoupí pod otevřeným nebem.

Inscenace opery Georgese Bizeta Carmen se v Moravském divadle Olomouc s úspěchem hraje již rok. Nyní má publikum možnost vychutnat si ji v netradičním prostředí. Divadelní budovu vystřídá středověký hrad. „Věřím, že to bude příjemná tečka za letošní divadelní sezonou. V tak nádherném prostoru, jakým areál šternberského hradu beze sporu je, získá inscenace Carmen další rozměr. Pro nás (a doufám, že i pro diváky) to bude nová zkušenost a velký zážitek,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc Josef Podstata.

Pořadatelé z agentury ARKS plus se inspirovali loňským úspěšným turné Rusalka. Dvořákova opera zazněla uplynulé léto na patnácti českých zámcích a hradech. Mezi předními domácími operními sólisty se představil také Milan Vlček z Moravského divadla Olomouc. „Řekli jsme si, že by stálo za to uspořádat takovou akci i v našem okolí. Nejblíže se nabízel právě šternberský hrad, kde jsme v minulosti pořádali například koncert Jaromíra Nohavici nebo festival Šternberský kopec. Domluvili jsme se s vedením Moravského divadla na představení Carmen,“ uvedl za agenturu ARKS plus František Sviták.

Operu Carmen zkomponoval Georges Bizet v roce 1875 na základě libreta, jehož autory byli Henri Meilhac a Ludovic Halévy. Ti vycházeli ze stejnojmenné novely Prospera Meriméeho. Hlavními postavami tragického příběhu lásky a žárlivosti jsou temperamentní dívka Carmen, oslavovaný toreador Escamillo a zoufalý voják José.

Režie olomoucké inscenace se ujal současný šéf činohry Moravského divadla Michael Tarant, který v minulosti uvedl v Olomouci úspěšné operní tituly Attila či Dalibor. Bizetovo slavné dílo nastudoval vůbec poprvé. „Španělská kultura mě fascinuje, v minulosti jsem režíroval několik španělských her. V případě Carmen můžu říct, že je to pro mě srdeční titul," sdělil Tarant, podle něhož obsahuje tato francouzská opera několik silných témat. „Na první pohled zaujme vášnivost hlavní hrdinky, schopnost obětovat se. Pod tím je silné téma svobody, odvahy jít svou vlastní cestou," upozornil Tarant. Zajímavostí přitom zůstává, že při své pařížské premiéře roku 1875 Carmen zcela propadla. „Dráždila diváky svou neformálností a opravdovostí, na to tehdejší publikum nebylo zvyklé,“ vysvětlil Tarant.


Olomoucká inscenace Carmen měla premiéru vloni v červnu. Letos slavila úspěch na Festivalu hudebního divadla Opera 2011. Porota složená z emeritních sólistů Národního divadla ocenila Jakuba Kettnera za mimořádnou interpretaci role Escamilla.

V titulní roli se šternberskému publiku představí Barbora Polášková. „Myslím si, že je to šťastná myšlenka - uspořádat představení Carmen v areálu hradu. Tato opera se do venkovního prostoru ideálně hodí. Věřím, že si představení nenechají ujít ani ti, kteří jinak hudebnímu divadlu moc neholdují. Carmen nabízí množství známých melodií a nemá jediné slabé místo,“ zdůraznila Polášková, pro kterou byla temperamentní Carmen první hlavní rolí v její kariéře.

Vstupenky na atraktivní akci jsou v prodeji v pokladně Moravského divadla, dále v Informačním centru v podloubí olomoucké radnice nebo v ČD centru na hlavním nádraží. K dostání jsou rovněž v městských informačních centrech ve Šternberku a Uničově. Vstupenky lze zakoupit za 290 nebo 390 korun. Abonenti Moravského divadla Olomouc mají nárok na slevu a lístky zakoupí za 250, respektive 330 korun. Pořadatelé navíc nabízejí VIP GOLD vstupenky za 790 korun, v ceně je zahrnuta rezervace místa ve VIP sektoru, občerstvení a prohlídka hradu. Akce se koná i v případě nepříznivého počasí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.