ZPRAVODAJSTVÍ

Bukovka u Rapotína je rozhlednou roku

14. února 2017, 16:00, Hana Písková
Bukovka u Rapotína je rozhlednou roku Rapotín - V celostátní anketě, kterou vyhlašuje každoročně Klub přátel rozhleden, zvítězila s velkým náskokem Bukovka u Rapotína. Turisté a patrioti z regionu si mohou nově zakoupit její turistickou známku, vizitku nebo aktuálně soutěžit o nejhezčí fotografii pořízenou z tohoto místa. Vyhlídková věž je lidem přístupná od loňského podzimu.

  Rapotínskou rozhlednu katapultovaly na první místo v celostátní anketě hlasy jejích návštěvníků a příznivců. Dorazilo jich celkem dvě stě třicet dva. Druhý Vodojem v Kladrubech nad Labem získal jen třicet čtyři hlasy a třetí rozhledna Mokrá – Horákov pouze patnáct.
„Nedivím se, že si rozhledna na Bukovém kopci získala v krátkém čase tolik příznivců. Samotná stavba vypadá moc hezky a hlavně poskytuje nádherné výhledy do okolní krajiny. Já osobně se už těším na jaro nebo léto, kdy navíc stezka, jejíž je rozhledna součástí, nabídne také balneo v přírodě,“ říká Jana Kašparová z Velkých Losin.
Bukovka se v těchto dnech stala také oblíbeným cílem fotografů. „Vyhlásili jsme fotografickou soutěž Bukovka po celý rok. Ty nejlepší fotografie budeme oceňovat čtvrtletně. Jejich autoři získají kupón v hodnotě pěti set korun na fotografický materiál,“ uvedla Markéta Biková z KKC Rapotín.
Fotografové začátečníci, amatéři i profesionálové mohou své fotografické úlovky posílat až do 26. listopadu letošního roku na adresu ic@kkcrapotin.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.2.2017 17:01
Titulek: o ničem
Autor: aNONYM
164
188
Celostátní soutěž, do které dorazí 300 hlasů? Co je to za trapárnu?
Reagovat
Datum: 15.2.2017 16:18
Titulek: to bude asi
Autor: Nanosekunda ®
119
137
celej Klub přátel rozhleden:)
Reagovat
Datum: 15.2.2017 01:58
Titulek: Vzhled Bukovky
Autor: Lovec
123
220
připomíná něco mezi posedem a trianglem. S přírodním prostředím je Bukovka vzhledově nekompatibilní, do přírody nezapadá. Ještě tam brání výhledu stromy směrem na Šumperk?
Reagovat
Datum: 16.2.2017 10:18
Titulek: Re: Vzhled Bukovky
Autor: Jirka
104
164
"Lovče", nevím, jestli sis to nespletl Bukovku s Kamencem nad Hraběšicemi.
Reagovat
Datum: 16.2.2017 07:00
Titulek: Rozhledna
Autor: Bob
127
172
Výše pochybovačné hlasy jsou zřejmě od borců, kteří na rozhledně nebyli. Rozhledna je hlavně k tomu, aby z ní bylo něco vidět. V tomto případě je toho vidět opravdu dost. A Šumperk vidět není z jednoho prostého důvodu, protože je za Holubákem.
Reagovat
Datum: 16.2.2017 19:39
Titulek: Bukovka
Autor: Tomáš
140
142
Teda vážení, nestačím se divit. Bukový kopec byl - řekněme si to na rovinu - před rozhlednou naprosto nezajímavý, až nudný. Vím to, protože jsem ho sám párkrát přešel i projel na kole. V mapách sice byla na vrcholu vyznačena vyhlídka, jenže kdo tam ještě nedávno došel, koukal nakonec jen do křoví a byl tak zklamaný, že nahoru příště nešel. Nová rozhledna aspoň podobným zklamáním předejde. Vyhlídka je totiž naprosto luxusní. V lecčems lepší než z Háje, určitě lepší než třeba z Městských skal, kde dojem hyzdí pohled na skládku. Jestli se dá nebo nedá z vrcholu vidět Šumperk je argument v pravdě idiotský, ale část města přesto vidět lze - zbytek holt kryje Holubí vrch a Kokeš. Jeseníky jsou hornatá oblast a rozhledna stojí nad Rapotínem, nikoliv nad Šumperkem. I tak je za pěkného počasí dohlednost skvělá do všech stran.
Rovněž nechápu, co se komu nelíbí na tom, jak rozhledna vypadá. Je obložená dřevem a kovovou kostru zvenčí není prakticky vidět, takže působí mnohem lépe než spousta jiných rozhleden z pera přehnaně kreativních architektů. Zkrátka normální střízlivě postavená rozhledna, u které fakt nechápu, koho může svým vzhledem urážet.
Někomu vadí, že Bukovka zabodovala v anketě, kde hlasovalo jen pár stovek hlasujících. To přece není vina rozhledny, ale ankety jako takové. Místo toho, abychom byli rádi, že máme poblíž nějakou novou zajímavost kam můžeme zajít, která pomůže přitáhnout turisty a zatraktivnit údolí Desné, brblají tady někteří v diskuzích nad kravinama. Přitom stačí držet se principu "ber nebo nech být".

Omlouvám se, že jsem se tak rozepsal, ale nemohl jsem odolat. Jsem ze Šumperka, ne z Rapotína, s rozhlednou jako takovou nemám nic osobně společného, ale některé komentáře výše si prostě o reakci říkaly.
Reagovat
Datum: 17.2.2017 09:45
Titulek: Re: Bukovka
Autor: aNONYM
133
Co se týká počtu hlasů v anketě, neměl jsem na mysli podat za ni na Bukovku trestní oznámení, ale pokud se v celostátní anketě sejde celkem 300 hlasů, je to prostě anketa pro kočku bez vypovídající hodnoty. To jsem chtěl svým příspěvkem říct a myslel jsem, že je to jasné. Nebylo.
Reagovat
Datum: 17.2.2017 08:17
Titulek: Je to lepší než nic.
Autor: Hlen
108
131
Nejdůležitější je to, že rozhledna má pozitivní vliv na zdraví národa. Turisti a zvědavci tam určitě vylezou a rozhýbou si kostry. Pod pojmem rozhledna mám zafixovanou klasikou kamennou stavbu atp., takže na můj jemnocit ty sešroubované trámy působí odporně, ale rozhledna funguje. Neměl by se pro tuto rozhlednu použít jiný pojem, třeba účelová průmyslová stavba pro pozorování okolí?
Reagovat
Datum: 17.2.2017 15:03
Titulek: Bukovka
Autor: Zbyněk Mrkus
80
147
Dobrý den,
první místo v celostátní soutěži je příjemná zpráva, i když dvě stě třicet dva hlasy považuji za malý reprezentativní vzorek, vypovídající o kvalitě stavebního díla. Rozhledna je s citem osazena do svého prostředí. V dálkových pohledech jemně zvýrazňuje hřeben Předního Bukového kopce, svou siluetou i konstrukcí připomíná šumperskou Rozhlednu na Háji. Jen je škoda, že autoři nepoužili shodné umístění schodiště, které v případě Bukovky brání návštěvníkovi využít celého obvodu výhledového plata. Zvolený způsob dřevěného opláštění schodiště odkazuje spíše do osmdesátých let minulého století a v tomto případě bylo by lépe jej vynechat. Je k zamyšlení, proč projekty pro veřejnost, financované z veřejných zdrojů, nejsou diskutovány s občany již ve fázi návrhu. A tak do kouzelného výhledu nám v brzké budoucnosti přibude golfové hřiště na Rapotínské stráni.
Reagovat
Datum: 18.2.2017 03:54
Titulek: Soutěž-Kolik je na rozhledně použito
Autor: Dusík
132
142
šroubků, matiček a podložek? Výsledky dávejte sem.
Reagovat
Datum: 18.2.2017 12:10
Titulek: Kardinální chyba Bukovky
Autor: Mátl
souhlas
134
nesouhlas
93
Není v provedení ANTIVANDAL. Na opuštěném místě v lese nevhodná technologie stavby. Stavebnice z trámků a šroubků, snadno rozebiratelná.
Reagovat
Datum: 20.2.2017 14:47
Titulek: Re: Kardinální chyba Bukovky
Autor: Huh
72
Bukovka se dá snadno rozebrat a postavit jinde, třeba na Městských skalách atp.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Vyhrajte exkluzivně dvě vstupenky na divadelní představení Chvála bláznovství, ve kterém excelují Martin Hofmann a Filip Blažek. Příběh dvou přátel, kteří spolu sdíleli pokoj v ústavu pro duševně nemocné a kteří stojí před velkou výzvou začít společný život mimo stěny léčebny, uvede kulturní dům v Zábřehu ve středu 30. října od 19 hodin.


Soutěžní otázka:
Ve kterém komediálním televizním seriálu České televize vynikl Martin Hofmann?

1. Kost!
2. Ostrava!
3. Most!

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Václava Neckáře se skupinou Bacily, který šumperský Dům kultury uvede 3. listopadu vyhrávají Jarmila Dokoupilová ze Šumperka a Anna Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenku se přihlaste u pořadatelů.