KULTURA

Bubeníci se sletí do Šumperka i letos

6. listopadu 2010, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, dksumperk.cz
Šumperk - Také v roce 2010 se Šumperk zapojí do ojedinělého projektu putovní přehlídky hráčů na bicí nástroje, která má název Mezinárodní slet bubeníků.
Oslava rytmů v Šumperku probíhá s letitou tradicí a patří k nejvýznamnějším hudebním událostem podzimu. Popularita akce každým rokem stoupá, což potvrdili fanoušci i v loňském roce, kdy přišli v zatím největším počtu. Energickou rytmickou show si nenechalo ujít bezmála šest stovek posluchačů!

První ročník Sletů bubeníků proběhl v roce 2002 z iniciativy Pavla Fajta a Romka Hanzlíka (agentura AMP). Na počátku byla jednoduchá idea: Pozvat na jedné straně přední české invenční bubeníky, na straně druhé renomované zahraniční hudebníky z různých žánrů, kultur a různého vnímání hudby na týdenní tvůrčí dílnu a iniciovat tak vytvoření unikátního uměleckého díla – společné kompozice, jejíž výsledkem je živý koncert rytmických nástrojů. Slet bubeníků chtěl zahrnovat všechny hudební směry, překlenovat rozdíly mezi kulturami a přístupy k tvorbě, navodit jiskřivou tvůrčí atmosféru a následně ji přenést na pódium.

Celkem zní na pódiích až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky či didgeridoo.

Slet Bubeníků v roce 2010 bude zaměřen na setkání několika hudebních oblastí. Základ tvoří jako vždy hráči na klasické západní bicí nástroje používané v rockové i ethno hudbě (Kenny Grohowski, Pavel Fajt), ty podpoří latinsko-americká rytmika Miloše Vacíka a Alexe Papase, africký styl Ephraima Goldina, atmosféru dotvoří hudebníci z Manily, hlavního města Filipín, s ethno kořeny, které přesahují až do jazzu (Bob Aves, Grace Nono).

V šumperském Domě kultury v sobotu 13. listopadu 2010 vystoupí:

Pavel Fajt (Brno)

Miloš Vacík (Praha)

Ephraim Goldin (Praha)

Bob Aves (Manila)

Grace Nono (Manila)

Kenny Grohowski (New York)

Alex Papavergos (Salsa)


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.