KULTURA

Bubeníci se sletí do Šumperka i letos

6. listopadu 2010, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, dksumperk.cz
Šumperk - Také v roce 2010 se Šumperk zapojí do ojedinělého projektu putovní přehlídky hráčů na bicí nástroje, která má název Mezinárodní slet bubeníků.
Oslava rytmů v Šumperku probíhá s letitou tradicí a patří k nejvýznamnějším hudebním událostem podzimu. Popularita akce každým rokem stoupá, což potvrdili fanoušci i v loňském roce, kdy přišli v zatím největším počtu. Energickou rytmickou show si nenechalo ujít bezmála šest stovek posluchačů!

První ročník Sletů bubeníků proběhl v roce 2002 z iniciativy Pavla Fajta a Romka Hanzlíka (agentura AMP). Na počátku byla jednoduchá idea: Pozvat na jedné straně přední české invenční bubeníky, na straně druhé renomované zahraniční hudebníky z různých žánrů, kultur a různého vnímání hudby na týdenní tvůrčí dílnu a iniciovat tak vytvoření unikátního uměleckého díla – společné kompozice, jejíž výsledkem je živý koncert rytmických nástrojů. Slet bubeníků chtěl zahrnovat všechny hudební směry, překlenovat rozdíly mezi kulturami a přístupy k tvorbě, navodit jiskřivou tvůrčí atmosféru a následně ji přenést na pódium.

Celkem zní na pódiích až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky či didgeridoo.

Slet Bubeníků v roce 2010 bude zaměřen na setkání několika hudebních oblastí. Základ tvoří jako vždy hráči na klasické západní bicí nástroje používané v rockové i ethno hudbě (Kenny Grohowski, Pavel Fajt), ty podpoří latinsko-americká rytmika Miloše Vacíka a Alexe Papase, africký styl Ephraima Goldina, atmosféru dotvoří hudebníci z Manily, hlavního města Filipín, s ethno kořeny, které přesahují až do jazzu (Bob Aves, Grace Nono).

V šumperském Domě kultury v sobotu 13. listopadu 2010 vystoupí:

Pavel Fajt (Brno)

Miloš Vacík (Praha)

Ephraim Goldin (Praha)

Bob Aves (Manila)

Grace Nono (Manila)

Kenny Grohowski (New York)

Alex Papavergos (Salsa)


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DYMYTRY ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert skupiny DYMYTRY, která vystoupí v pátek 27. října v kulturním domě v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na metalový koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaká image je typická pro členy kapely Dymytry?

A) Zahalují si tváře
B) Oblékají se do kožichů
C) Všichni nosí plnovous

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 20. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Klára Hollarová ze Šumperka a Petr Horáček z Mohelnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).