ZPRÁVY

Bradlo postihla kalamita

3. listopadu 2015, 07:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Les na známém turistickém vrcholu Bradlo mezi Libinou a Kamennou mizí před očima. A to nejen kvůli rozmnožení dřevokazné houby, ale hlavně přičiněním kůrovce. Z vyhlídkového místa, které je přezdíváno Moravský Blaník, už museli dřevorubci narychlo odtěžit tisíce kubíků dřeva. V letním horku se škůdce neobvykle rychle přemnožil a stromy oslabené suchem proti němu neměly šanci. Lesníci označují situaci za kalamitní. Podobné problémy mají lesy po celém okrese.

 „Vyrazilo mi to dech. Není to tak dlouho, co cesta na vrchol Bradla vedla kompletně lesem, dnes jsem šla z půlky po mýtině,“ povzdechla si Jolana Soldánová, která na vrchol Bradla chodí pravidelně každý rok. Problémy mají v lokalitě nejen Lesy ČR, ale i vesnice, které tam obhospodařují obecní pozemky. „Museli jsme omezit plánovanou těžbu a vykácet několik set kubíků dřeva, které byly napadeny kůrovcem,“ uvedl starosta Libiny Tomáš Kobza.

Konec monokultur

„Po mýcení napadených stromů bude samozřejmě následovat obnova lesa. V případě Bradla už nepočítáme s plošným vysazováním smrků, ale větší prostor dostanou listnaté dřeviny. Začínáme rozšiřovat i počet jedlí nebo douglasky,“ uvedl ředitel Správy Lesů ČR v Šumperku Tomáš Pospíšil. Opětovné zalesnění přikazuje vlastníkům lesa zákon. Obnova vykácených dřevin na Bradle vyjde na statisíce korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.11.2015 10:28
Titulek: kalamita
Autor: franta
87
149
Ty keci kolem toho jsou jen k smíchu.Každej ví,že někdo hodně vlivný potřebuje dřevo,nebo to jde na prodej.
Kdy se už konečně přestanou pustošit naše lesy ,vždyť ty stromy nerostou jeden rok,ale desetiletí a člověk ničí a ničí až zničí.Příroda se nedokáže tak rychle obnovovat.
Reagovat