ZPRÁVY

Bradlo postihla kalamita

3. listopadu 2015, 07:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Les na známém turistickém vrcholu Bradlo mezi Libinou a Kamennou mizí před očima. A to nejen kvůli rozmnožení dřevokazné houby, ale hlavně přičiněním kůrovce. Z vyhlídkového místa, které je přezdíváno Moravský Blaník, už museli dřevorubci narychlo odtěžit tisíce kubíků dřeva. V letním horku se škůdce neobvykle rychle přemnožil a stromy oslabené suchem proti němu neměly šanci. Lesníci označují situaci za kalamitní. Podobné problémy mají lesy po celém okrese.

 „Vyrazilo mi to dech. Není to tak dlouho, co cesta na vrchol Bradla vedla kompletně lesem, dnes jsem šla z půlky po mýtině,“ povzdechla si Jolana Soldánová, která na vrchol Bradla chodí pravidelně každý rok. Problémy mají v lokalitě nejen Lesy ČR, ale i vesnice, které tam obhospodařují obecní pozemky. „Museli jsme omezit plánovanou těžbu a vykácet několik set kubíků dřeva, které byly napadeny kůrovcem,“ uvedl starosta Libiny Tomáš Kobza.

Konec monokultur

„Po mýcení napadených stromů bude samozřejmě následovat obnova lesa. V případě Bradla už nepočítáme s plošným vysazováním smrků, ale větší prostor dostanou listnaté dřeviny. Začínáme rozšiřovat i počet jedlí nebo douglasky,“ uvedl ředitel Správy Lesů ČR v Šumperku Tomáš Pospíšil. Opětovné zalesnění přikazuje vlastníkům lesa zákon. Obnova vykácených dřevin na Bradle vyjde na statisíce korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.11.2015 10:28
Titulek: kalamita
Autor: franta
87
177
Ty keci kolem toho jsou jen k smíchu.Každej ví,že někdo hodně vlivný potřebuje dřevo,nebo to jde na prodej.
Kdy se už konečně přestanou pustošit naše lesy ,vždyť ty stromy nerostou jeden rok,ale desetiletí a člověk ničí a ničí až zničí.Příroda se nedokáže tak rychle obnovovat.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.