KULTURA

Boris Hybner přiveze do Šumperka Klauny

12. února 2014, 18:57, redakce, KN
Boris Hybner přiveze do Šumperka Klauny Šumperk - Šumperskou filmovou akademii čeká v únoru její první letošní vrchol. Do šumperského kina si přijede s diváky povídat multifunkční mim Boris Hybner a režisér Viktor Tauš.

Ve filmu Klauni se po delší době sešli na plátně Jiří Lábus a Oldřich Kaiser. A nebylo to setkání ledajaké, film je velkou mezinárodní koprodukcí a v dalších rolích jim tak zdatně sekundují francouzské hvězdy Julie Ferrier a Didier Flamand či dvorní herečka Akiho Kaurismakiho Kati Outinen.

Autorem námětu příběhu setkání tří stárnoucích mimů je Boris Hybner. Ten se také s Petrem Jarchovským podílel na scénáři a přímo na place pak pomáhal s režií pantomim, které se ve filmu objeví. Film režíroval Viktor Tauš, do snímku obsadil i svou manželku herečku Evu Jeníčkovou, kterou proslavila role Vendulky v „básnické“ sérii.

Právě Boris Hybner a Viktor Tauš přijedou v pondělí 17.února do Šumperka představit film Klauni v rámci Šumperské filmové akademie. „Jsme rádi, že se nám podařilo včlenit do Akademie právě Klauny. V dnešní záplavě premiér tento film tak trochu zapadl, v kinech si ho moc diváků nevšimlo,“ říká k vzácné návštěvě organizátor cyklu Radek Auer. „Přitom je to jeden z mála českých filmů posledních let, který snese i mezinárodní srovnání, působí spíš evropsky, než česky. Navíc, přestože je Boris Hybner především mim, tedy němý herec, je ve skutečnosti výborný vypravěč.“
Klauni mají osm nominací na české lvy, od filmových kritiků již za ně dostal hereckou cenu Jiří Lábus.

Uvedení v Šumperku začíná v pondělí 17.února v 17 hodin. Hodinu si budou moci diváci s režisérem Viktorem Taušem a mimem Borisem Hybnerem povídat o zákulisí vzniku Klaunů i o dalších jejich projektech, v 18 hodin se promítnou Klauni. Držitelé permanentky na ŠFA mají vstup zdarma, ostatní zaplatí sympatických 75 korun.

Šumperská filmová akademie si klade za cíl zvýšit povědomí o filmu jako o umění. Určena je primárně mládeži od 12 let, vítán je ovšem každý, kde se chce o filmech něco dovědět. Přednášky z historie filmu střídají setkání s filmovými tvůrci. Konají se jednou měsíčně, po hodinovém povídání vždy následuje promítání filmu.

Již v březnu přivítá Šumperská filmová akademie držitele Českého lva za dokument Davida Vondráčka.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.