KULTURA

Bohuslav Ošťádal v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích

25. ledna 2010, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Loštice - Bohuslav Ošťádal se narodil 25. ledna 1909 v Jakubovicích jako druhý z šesti dětí učitele Jaromíra Ošťádala. Krátce po jeho narození se rodina přestěhovala do Loštic, kde otec působil jako učitel na měšťanské škole.
Po ukončení měšťanky a jednoročního učebního kurzu pokračoval ve studiu na učitelském ústavu v Olomouci, který zakončil maturitou v roce 1928. Poté pracoval jako prozatimní učitel na obecné škole v Bohuslavicích u Zábřehu. V roce 1929 nastoupil prezenční vojenskou službu v Kroměříži. Po návratu učil na obecné a měšťanské škole v Zábřehu. Po vykonání zkoušky způsobilosti učil na obecné škole v Pavlově a od roku 1933 v Lošticích. Po roce 1937 byl po kurzech branné výchovy ustanoven velitelem branné výchovy v Lošticích.

V roce 1940 byl přeložen na dívčí měšťanskou školu v Litovli, ale v roce 1943 působil opět v Lošticích. V roce 1945 byl na krátkou dobu jmenován prozatimním ředitelem. Definitivně pak k 1.10.1948, po odchodu ředitele E. Smékala do důchodu, do funkce zatímního ředitele. V roce 1949 byl ustanoven do funkce okresního školního inspektora. Působil nejprve v Litovli, pak v Zábřehu a nakonec v Šumperku. V roce 1962 obdržel titul „Zasloužilý školský pracovník“. V roce 1972 odešel do důchodu.

Od začátku svého učitelského působení pracoval v Národní jednotě a Sokole jako cvičitel, později jako náčelník jednoty, okrsku a župní místonáčelník. V době protektorátu Čechy a Morava se zapojil do sokolského odboje a jako funkcionář Sokola byl roku 1941 zatčen a vězněn v Olomouci, Brně a v koncentračním táboře v Osvětimi. V dubnu 1945 se účastnil organizování ilegálního revolučního Národního výboru, v němž vykonával funkci velitele Národních stráží.

Výtvarné nadání Bohuslava Ošťádala se projevovalo již od dětství. Malovat začal pod vedením svého otce a později pod vedením malíře Adolfa Kašpara. Účastnil se několika letních malířských škol v Orlických horách. Od roku 1947 studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého obor deskriptivní geometrie a výtvarná výchova. Studium ukončil v roce 1951.

Byl přispívajícím členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar a členem spolku učitelů výtvarníků Slavíček, přispívajícím členem Skupiny olomouckých výtvarníků a členem Syndikátu výtvarníků, hospodářského svazu architektů, malířů a sochařů.

Účastnil se mnoha výstav, např. v Litovli, Zábřehu, Olomouci, Uherském Brodě, Šumperku a dalších. Např. roku 1930 vystavoval společně s Adolfem Kašparem a Janem Smitalem v Lošticích, v roce 1942 v Olomouci na výstavě Malíři učitelé Olomouckého kraje, v roce 1943 s Hugo Šilberským v Lošticích.

Malování se stalo jeho velkou zálibou, využíval k němu každou příležitost. Těžištěm jeho tvorby byla krajinomalba, v níž se neorientoval jen na okolí Loštic, ale maloval i na Českomoravské vysočině, Slovensku a jinde. Pozornost však věnoval i portrétní kresbě a malbě i volné a užité grafice.

Výstava  Výběr z díla Bahuslava Ošťádala bude zahájena již 28. ledna v 17 hodin v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.3.2017 08:09
Titulek: Bohuslav Ošťádal- OŠI
Autor: Jaromír Fischer
91
Ve své pedagogické praxi na přelomu 60. a 70. let jsem se s tímto pánem-soudruhem setkal. Byl pověstný propagováním komunistické ideologie, zvláště po okupaci r.1968. Zírám, kam takový člověk s čestnou minulostí mohl dospět. Ale takových bylo mnoho.Možná by bylo dobré v životopise se o této temné stránce také zmínit.
Reagovat
Datum: 1.3.2017 11:41
Titulek: stejná malířská škola?
Autor: aNONYM
87
Mně ty jeho obrazy připomínají stylem obrazy Adolfa Hitlera.
Reagovat