KULTURA

Bohuslav Ošťádal v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích

25. ledna 2010, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Loštice - Bohuslav Ošťádal se narodil 25. ledna 1909 v Jakubovicích jako druhý z šesti dětí učitele Jaromíra Ošťádala. Krátce po jeho narození se rodina přestěhovala do Loštic, kde otec působil jako učitel na měšťanské škole.
Po ukončení měšťanky a jednoročního učebního kurzu pokračoval ve studiu na učitelském ústavu v Olomouci, který zakončil maturitou v roce 1928. Poté pracoval jako prozatimní učitel na obecné škole v Bohuslavicích u Zábřehu. V roce 1929 nastoupil prezenční vojenskou službu v Kroměříži. Po návratu učil na obecné a měšťanské škole v Zábřehu. Po vykonání zkoušky způsobilosti učil na obecné škole v Pavlově a od roku 1933 v Lošticích. Po roce 1937 byl po kurzech branné výchovy ustanoven velitelem branné výchovy v Lošticích.

V roce 1940 byl přeložen na dívčí měšťanskou školu v Litovli, ale v roce 1943 působil opět v Lošticích. V roce 1945 byl na krátkou dobu jmenován prozatimním ředitelem. Definitivně pak k 1.10.1948, po odchodu ředitele E. Smékala do důchodu, do funkce zatímního ředitele. V roce 1949 byl ustanoven do funkce okresního školního inspektora. Působil nejprve v Litovli, pak v Zábřehu a nakonec v Šumperku. V roce 1962 obdržel titul „Zasloužilý školský pracovník“. V roce 1972 odešel do důchodu.

Od začátku svého učitelského působení pracoval v Národní jednotě a Sokole jako cvičitel, později jako náčelník jednoty, okrsku a župní místonáčelník. V době protektorátu Čechy a Morava se zapojil do sokolského odboje a jako funkcionář Sokola byl roku 1941 zatčen a vězněn v Olomouci, Brně a v koncentračním táboře v Osvětimi. V dubnu 1945 se účastnil organizování ilegálního revolučního Národního výboru, v němž vykonával funkci velitele Národních stráží.

Výtvarné nadání Bohuslava Ošťádala se projevovalo již od dětství. Malovat začal pod vedením svého otce a později pod vedením malíře Adolfa Kašpara. Účastnil se několika letních malířských škol v Orlických horách. Od roku 1947 studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého obor deskriptivní geometrie a výtvarná výchova. Studium ukončil v roce 1951.

Byl přispívajícím členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar a členem spolku učitelů výtvarníků Slavíček, přispívajícím členem Skupiny olomouckých výtvarníků a členem Syndikátu výtvarníků, hospodářského svazu architektů, malířů a sochařů.

Účastnil se mnoha výstav, např. v Litovli, Zábřehu, Olomouci, Uherském Brodě, Šumperku a dalších. Např. roku 1930 vystavoval společně s Adolfem Kašparem a Janem Smitalem v Lošticích, v roce 1942 v Olomouci na výstavě Malíři učitelé Olomouckého kraje, v roce 1943 s Hugo Šilberským v Lošticích.

Malování se stalo jeho velkou zálibou, využíval k němu každou příležitost. Těžištěm jeho tvorby byla krajinomalba, v níž se neorientoval jen na okolí Loštic, ale maloval i na Českomoravské vysočině, Slovensku a jinde. Pozornost však věnoval i portrétní kresbě a malbě i volné a užité grafice.

Výstava  Výběr z díla Bahuslava Ošťádala bude zahájena již 28. ledna v 17 hodin v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.3.2017 08:09
Titulek: Bohuslav Ošťádal- OŠI
Autor: Jaromír Fischer
117
Ve své pedagogické praxi na přelomu 60. a 70. let jsem se s tímto pánem-soudruhem setkal. Byl pověstný propagováním komunistické ideologie, zvláště po okupaci r.1968. Zírám, kam takový člověk s čestnou minulostí mohl dospět. Ale takových bylo mnoho.Možná by bylo dobré v životopise se o této temné stránce také zmínit.
Reagovat
Datum: 1.3.2017 11:41
Titulek: stejná malířská škola?
Autor: aNONYM
125
121
Mně ty jeho obrazy připomínají stylem obrazy Adolfa Hitlera.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.