SPORT

Boccia, tchoukball, trangleball - mladí vás naučí, co to je

15. srpna 2007, 15:17, téma NETRADIČNÍ SPORTY, info@rej.cz /bližší info o hrách viz internet/
Šumperk/Jeseník - Je jich šest, jsou mladí a plní nadšení. Před pár měsíci se dvě z nich seznámily na zahraničním soustředění s poměrně novými sporty a nyní se je snaží praktikovat doma v Šumperku a Jeseníku.
Pro běžného nesportovce, ale i mnohé sportovce,  jsou hry jako  boccia, tchoukball nebo trangleball naprosto neznámými pojmy. Lůca, Johny, Katrin, Bob, Pavel a Klára je však dnes už ovládají a dál se pečlivě učí všechna důležitá mezinárodní pravidla. Chtějí totiž tyto nové hry zavést do hodin tělocviku. Pryč s nudným volejbalem, znělo by jejich motto.
 
"Jako první jsem poznala bocciu, hru která je dosti podobná francouzskému petanque nebo anglickému lawn bowling," říká Lůca. Sedmnáctiletá studentka z Jeseníků se na prázdninové  pobyty vydala již potřetí. "Vloni  jsem se v Anglii seznámila s hrou ragby i její verzí flag football, vzpomíná Lůca a dodává: "zejména v anglických školách je běžné, že studenti během dne i každé volné chvilky něco hrají. Není to jako u nás, kdy se na školách hraje tak maximálně fotbal nebo volejbal. Skupinky Angličanů si vyhrají, potkáte tam skoro všechny možné kolektivní sporty a často i jejich různé varianty, které si hráči upravují přímo na míru."
 
 

Boccia
je pohybová aktivita, kterou jak sami hráči říkají, může hrát doslova každý. A to i proto, že je to jedna z mála her, kde mohou na stejné úrovni soutěžit zdraví sportovci spolu s handicapovanými. Hra je modifikací klasické hry boccia, která původně vznikla z římských zábav v Itálii. Hrát mohou přitom  jednotlivci i družstva

"Potřebujete jen šest červených, šest modrých a jeden bílý míček označovaný jako “jack”,
vysvětluje nezbytné náčiní Katrin. Cílem hry je pak umístit míčky své barvy co nejblíže bílému cílovému míčku. Míčky mohou hráči házet nebo jen "přiťuknout" jiným  míčkem, ostatní míčky protihráčů se pak mohou záměrně odrážet. Po skončení jednoho setu se pak sečtou  míčky, které jsou blíže cílovému míčku než nejbližší míček soupeře a za každý takový míček dostává hráč nebo družstvo jeden bod. Když se hra hraje mezi jednotlivci, jsou přípustné 4 směny, když hrají družstva, je pak směn 6. 

Důležitý je pro hru dokonale rovný a hladký povrch, takže nejlépe se vám bude hrát v tělocvičně nebo na jiné nejlépe dřevené podlaze, kde jsou minimální rozměry hrací plochy 12 x 6 metrů.
 

Tchoukball
je hra, na kterou se můžete vrhnout, když vám zbude v ruce volejbalový míč a poblíž trampolína. S podivem je tato hra nápadně podobná házené a snad i trošku basketbalu. K základnímu vybavení patří jedna nebo ještě lépe dvě odrazové konstrukce umístěné za středem koncových čar. Mezi nimi a částí hřiště určenou pro pohyb hráčů jsou půlkruhové třímetrové zakázané zóny, za jejichž hranicemi je možné chytat odražený míč od konstrukcí podobných malým nakloněným trampolínkám - s úspěchem lze použít i originální trampolíny. 

Z počátku se zdá i cíl hry jednoduchý: snahou hráčů v družstvu je během maximálně tří nahrávek vytvořit si výhodné postavení pro střelbu na odrážedlo a vystřelit míč tak, aby po odrazu dopadl na zem do hřiště vně zakázané zóny, aniž by se jej před dopadem podařilo soupeři zachytit.  "Nejsou to ale úplně jednoduchá pravidla, a tak si je i my někdy upravujeme," říká Katrin a dodává: " bohužel i proto, že je nás pro regulérní hru moc málo."
 

Trangleball je hra, která vznikla v roce 1991 v USA. Vytvořil ji Mark Miller z Brooklynu. Velké oblíbenosti získala na písčitém ostrově nedaleko New Yorku známém pod jménem Fire Island. Nejlepší povrch pro hru je písek, ale lze ji hrát i na trávě i v tělocvičně.


Hraje se mezi vnitřním a vnějším kruhem. Hřiště je rozděleno na tři hrací pole. Hrají proti sobě dvě tříčlenná družstva. Každý hráč z týmu stojí v jedné ze tří částí hracího pole se svým soupeřem
 
Hra zvaná trangleball se pomalu dostala i do Šumperka. Koncem července měli možnost se s ní seznámit na Komíně i nadšení sportovní návštěvníci.

Partička studentů, kteří v nových hrách objevují zajímavé možnosti, doufá, že se jim během blížícího se školního roku podaří zprovoznit internetové stránky. "Chceme na nich našim spolužákům představit nové hry a vyzvat je, aby se spolu s námi je učili, našim snem je zahrát si proti jinému družstvu nebo dokonce zorganizovat i větší mezi školské  závody," vypráví nadšeně o sportovních plánech Lůca s Katrin. Své stránky plánují spustit první týden v září.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).