KULTURA

BLUES ALIVE vsází na jemné ženy se silným hlasem

8. listopadu 2008, 15:39, téma BLUES, kultura@rej.cz
BLUES ALIVE vsází na jemné ženy se silným hlasem Šumperk - Pokud stejně jako já postrádáte již léta na scéně Blues Alive zástupce něžného pohlaví, jistě vás potěší zpráva, že letos tomu bude jinak, že došlo k nápravě a že po boku mužů zvučných jmen se objeví neméně zvučná jména jejich hudebních kolegyň - zpěvaček.
"Dlouholetou absencí na pódiích BLUES ALIVE, kterou návštěvníci pociťovali, byl nedostatek žen – muzikantek či zpěvaček," potvrzuje názory posluchačů a návštěvníků blues produkční Ondřej Polák. Jak je vidno, pořadatelé vyšli vstříc posluchačům a letos pozvali do bluesového víření i dvě stálice zahraniční hudby. 

Kanadská zpěvačka a bravurní kytaristka SUE FOLEY je v generaci čtyřicátnic bezpochyby jednou z vůbec nejzářivějších hvězd. Držitelka mnoha hudebních cen a velká propagátorka ženského pohledu na bluesovou hudbu přijíždí do Šumperka přímo z nejvýznamnějšího evropského bluesového festivalu ve švýcarském Luzernu.
 

Její kolegyně WANDA JOHNSON je vycházející pěveckou hvězdou mající však již za sebou úspěšná vystoupení na nejprestižnějších festivalových pódiích USA. Recenzenti jejího vystoupení na Chicago Blues Festivalu v roce 2007 ji označili za největší překvapení této klíčové události každoročního bluesového dění.
 

 
Tyto dvě dámy silných hlasů však nebudou jediné zástupkyně ženského pohlaví. Letos bude Blues opravdu ženami doslova nabité.

Na pódiu se představí i české alternativně-folkového dua SESTRY STEINOVY. Skutečně jsou to sestry, pro ty, co rodilé Děčíňačky neznají. Jmenují se Karolina a Lucie, vyrůstaly v Děčíně, tam také zpívaly v dětských sborech i v rockových kapelách. "Konec konců čtyřhlas Sester Steinových a jejich rodičů je dodnes čas od času ke slyšení ve vybraných děčínských knajpách, zvláště v restauraci Na latríně. Ale to sem nepatří," smějí se. Nejsou to rozhodně žádné feministky, nezříkají se své ženské role, a tak jsou jejich písničky plné dětí, pěstování bylinek i rajčat a vůbec života kolem rodiny.

Poslední rocková kapela se jim rozpadla někdy v roce 1993. Od té doby se obě  věnovaly postupně studiím, kariéře, rození dětí, pečení buchet a pěstování petunií. "V roce 1999 jsme nazkoušely první písně naší nové hudební etapy," říkají na úvod a slibují, že letos na BLUES ALIVE ukáží víc. První CD Lilie polní vyšlo 12. října 2001 u vydavatelství Indies.


 

Pro BLUES ALIVE jsou už léta typické nejrůznější žánrové přesahy, v nichž je blues vnímáno nikoli jako přísně vymezená hudební forma, nýbrž jako cítění či poselství, které s blues třeba i jen pod povrchem koresponduje. Taková přesahová vystoupení lze očekávat i od zcela nového projektu slovenské pěvecké hvězdy SILVIE JOSIFOVSKÉ, v němž nechybí ani miláček šumperského publika, harmonikář Erich Boboš Procházka.
 

Silvii říkají první dáma slovenského blues. Příznačné zlvášť, když se svou kapelou obráží samé uznalé štace a směle konkuje svým mužským protějškům. Hudebně se zaměřuje především na blues, které kombinuje s prvky jiných žánrů, především soulu, funku či jazzu. Slovenská muzikantka úspěšně vystudovala teorii a řízení kultury na Filosofické fakultě UK v Bratislavě (1989–1994). První veřejné vystoupení absolvovala v roce 1992, od roku 1993 koncertovala se skupinou Bos(s)anoha, která se orientovala na moderní elektronický jazz. V letech 1994–1997 vystupovala se skupinou Sannyland a od roku 1995 také s první vlastní skupinou Mr.Band. Od roku 1998 účinkovala ve známé slovenské bluesové skupině Bluesweiser a od téhož roku spolupracuje s Gabo Jonášem a Jurajem Burianem. Od roku 2001 vystupuje s doprovodnou skupinou uváděnou na plakátech většinou jako Silvia Josifoska & Band s proměnným složením.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.