KULTURA

BLUES ALIVE myslí i na fanoušky jazzu - hvězda Ondřej Pivec

7. listopadu 2008, 10:00, téma BLUES, Stanislava Marešová
Šumperk - Tématicky poněkud odlišné odpoledne předvedou tři muzikanti. Kromě blues tak budou mít posluchači možnost přičichnout i k jinému hudebnímu žánru, který však není od blues zase tak vzdálený. Letos byly vybrány tři soubory, obvykle zařazované spíše do jazzové škatulky. Jsou to: Ondřej Pivec Organic Quartet, Peťa Korman Hot Jazz a Rudy Linka Trio.

Zejména milovníci jazzu budou mít radost z  mladíčka Ondřeje, který dnes platí za jednoho z nejsvébytnějších muzikantů české jazzové a fusion scény.
 

Ondřej Pivec se narodil roku 1984 v Brně, kde absolvoval sedmiletý cyklus klasického klavíru na základní umělecké škole. V roce 1999 se přestěhoval do Prahy a na doporučení kamaráda se přihlásil na letní jazzovou dílnu pořádanou Českou Jazzovou Společností. První významnější angažmá získává Pivec v roce 2002. Oslovil jej kytarista Roman Pokorný, díky němuž se Ondřej přeorientoval na legendární klávesový nástroj - varhany Hammond. V jazzovém triu Romana Pokorného hraje na Hammondy levou rukou i basu a postupně získává zkušenosti s profesionálním hraním. Roku 2003 po maturitě na gymnáziu nastupuje také do bluesového projektu Romana Pokorného - Blues Box Heroes, kde funguje především jako sideman. Současně v té době začal spolupracovat se zpěvačkou Yvonne Sanchez v jejím projektu „Brazillian groove" a během roku 2004 odehraje na 130 koncertů s výše zmíněnými kapelami ať již v Praze, po republice či v zahraničí (Semper Oper, Blue Note Dresden, turné po Turecku s předkapelou souboru Culture Mix bubenického esa Billyho Cobhama, rumunské turné s Yvonne Sanchez i s ORGANIC quartetem, St. Germain club Paris, Kunstfabrik Berlin...).
 

V této době se Ondřej Pivec seznámil s italským varhanním virtuózem, Albertem Marsicem, a absolvuje u něj několik lekcí. Roku 2005 Pivec opouští oba Pokorného projekty a vydává se vlastní cestou. Zakládá ORGANIC quartet se spolužáky z Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka, kde studuje pod vedením Jiřího Nedomy, Davida Dorůžky, Jaromíra Honzáka, Filipa Gondolána, Milana Svobody a dalších. Také začal příležitostně spolupracovat s německým kytaristou Christianem Roverem. V témže roce získal Pivec ocenění „sólista roku" v soutěži talentů Philips International jazz festivalu a Organic Quartet byl vybrán jako "kapela roku". 

 

 

 V roce 2006 vyšlo Organicu debutové album pod názvem "Don`t Get Ideas" u labelu Cube-Metier. Album je velmi dobře hodnoceno kritiky jak u nás, tak v zahraničí a během prvních osmi měcíců se jej prodalo na tisíc kusů. Následujícího roku byl Ondřej Pivec zvolen "Varhaníkem měsíce října" Mezinárodním archivem jazzových varhaníků. Zatím nejvýznamnější úspěch je cena Akademie populární hudby (Anděl) v kategorii Jazz a Blues za rok 2006.

 
Ondřej Pivec ORGANIC quartet  je tedy formace, která vznikla v létě roku 2005, je zvukově poměrně neobvyklý kvartet vedený mladým varhaníkem Ondřejem Pivcem. Kapela hraje převážně vlastní repertoár inspirovaný nejen soudobými jazzovými umělci (Kurt Rosenwinkel, Sam Yahel, Peter Bernstein, Brad Mehldau, Wayne Shorter...), ale i významnými veličinami jiných hudebních žánrů (funk, blues, rock...). Hudba respektuje tradiční kořeny, je však plná moderních prvků.

Nové CD Organic quartetu se jmenuje NEVER ENOUGH.  


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.