KULTURA

BLUES ALIVE - Jaké to je, když blues hraje Ir a Němec?

6. listopadu 2008, 15:59, kultura@rej.cz
Šumperk - Není to jen o blues. Pro BLUES ALIVE jsou typické nejrůznější žánrové přesahy, v nichž je blues vnímáno nikoli jako přísně vymezená hudební forma, nýbrž jako cítění či poselství, které s blues třeba i jen pod povrchem koresponduje. Proto mezi dalšími pozvanými hudebníky stojí za pozornost mimo jiné irsko-německá dvojice věnující se akustické bluesové hudbě.
Jeden je rodilý Ir, druhý Němec. Nečekané hudební i osobní spojení působí nakonec více než harmonicky.  Trevor Hansbury se narodil v roce 1974 v místě zvaném Ennis na samém západě Irska. V dospívání byl vždy obklopen tradiční irskou hudbou, ale jeho největší zájem již tehdy vzbuzovaly zvuky mississippské delty, především blues.

 

 
Thomase Shieda,  který se narodil 1969 v Halle v Německu a za své největší vzory uvádí Waltera Hortona a Sonny Terryho, hrál dříve se skupinami Roller Coaster a Carl Wyatt & The Delta Voodoo Kings. Thomas se potkal s Hansburym v roce 2002, kdy působil se svou kapelou v Irsku. Jeho bluesová kapela se ale krátce po příjezdu na turné do Irska rozpadla, a tak Thomas přijal nabídku tehdy ještě pro něj nepříliš známého Trevora. Vytvořili nakonec zajímavé a posluchači velmi líbivé akustické duo.

V roce 2002 potkal Trevor hráče na harmoniku . Thomas byl v té době na turné v Irsku se svojí bluesovou kapelou, uprostřed turné se ale rozpadli a Thomas okamžitě přijal Trevorovu nabídku, aby společně vytvořili akustické duo. V roce 2004 nahráli Trevor Hansbury a Thomas Schied desku “On The Run”, z níž kus představí i publiku v Šumperku.


Duo irsko-německé dvojice Trevor Hansbury a Thomas Schied, věnující se akustické bluesové hudbě, vystoupí i na několika dalších tzv. satelitních koncertech v českých, slovenských a polských klubech.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).