ZPRAVODAJSTVÍ

Bludov má tabuli rodáků. Vyrobili ji ze starého dubu

13. srpna 2019, 12:00, hap
Bludov – Originální památník – tabuli rodáků má od poloviny prázdnin Bludov. Neplní jen funkci uměleckého prvku, ale má sloužit i jako místo odpočinku, setkávání nebo další lákadlo pro turisty.

 „Občas se nám na pile objeví stromy – pamětníci. Tentokrát šlo o dub starý víc než 300 let. Napadlo nás použít ho k vytvoření kroniky nějakého místa. A protože spolupracujeme s obcí Bludov i na jiných realizacích, začali jsme myšlenku rozvíjet se zástupci obce,“ říká autor nápadu Richard Chytka.

Památník nazvaný Tabule rodáků připomíná významné osobnosti umění, lékařství, obrany nebo vědy, které svou činností zanechaly nejen v našem regionu významné stopy. Ze slavných rodáků je na něm vyryto jméno bludovského malíře Adolfa Kašpara, badatele Jana Březiny nebo zakladatele lázní Zdeňka Pospíšila.

Tabule rodáků váží zhruba tři a půl tuny. Stolovou deskou má prorůstat mladý dub, který bude symbolizovat novou cestu otevřenou dalším významným osobnostem. „Tabule může být inspirací pro současnou generaci, aby také její činy a kroky měly širší význam,“ dodává Chytka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.8.2019 06:54
Titulek: lázně Bludov -90.výročí otevření
Autor: anonym
35
Když Zdeněk Pospíšil budoval své lázně, tak netušil, že tím připravuje své rodině přímo tragický osud. Lázně jsou v provozu již 90 roků, je otázkou, zda jsou v rukou těch správných hospodářů, kteří se k majetku nedostali tou nejčistší cestou.I na počest svého dědečka otevřel právě letos vnuk v Postřelmově Lékařský dům.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Vyhrajte exkluzivně dvě vstupenky na divadelní představení Chvála bláznovství, ve kterém excelují Martin Hofmann a Filip Blažek. Příběh dvou přátel, kteří spolu sdíleli pokoj v ústavu pro duševně nemocné a kteří stojí před velkou výzvou začít společný život mimo stěny léčebny, uvede kulturní dům v Zábřehu ve středu 30. října od 19 hodin.


Soutěžní otázka:
Ve kterém komediálním televizním seriálu České televize vynikl Martin Hofmann?

1. Kost!
2. Ostrava!
3. Most!

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Václava Neckáře se skupinou Bacily, který šumperský Dům kultury uvede 3. listopadu vyhrávají Jarmila Dokoupilová ze Šumperka a Anna Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenku se přihlaste u pořadatelů.