KULTURA

Blud v Tyátru zahajuje sezonu 2010

3. února 2010, 20:04, téma MIMO PROSTOR, Stanislava Marešová
Blud v Tyátru zahajuje sezonu 2010 "Financovat divadlo? Je to tak obtížné, že jsem na to dosud nepřišla," říká Juliana Vohralíková. Malá čilá dáma, která vás okamžitě uhrane bezprostředností, veselostí, plností svých ideálů i vtipů. A která vás v mžiku, aniž byste si to třeba měli možnost rozmyslet, vtáhne do svého divadelního světa. Je to principálka. Nebo taky režisérka. Nikdy nestudovala FAMU ani DAMU, občas dělá to, jindy zase tohle, ale rozhodně se neztratí.
A neztratí se ani malé ochotnické divadélko Blud v Tyátru. Když jsem ostatně tento dvojsmyslný název slyšela, rozhodně jsem nehádala, že se pod ním budou skrývat bludovští ochotníci. Teda nejen bludovští. Divadélko Blud v Tyátru totiž sdružuje davy a nyní přivítal do svých řad nové šumperské posily.

Divadelníci nezahálejí a připravují pilně novou sezonu. Pro rok 2010 mají v záloze již dvě hry. První z nich je pohádka " Jak vdávadlo Ježibabku popadlo", další hrou je variace na klasické téma, hra od Johna Patricka (1962) upravená do dnešní doby tak, aby neztratila nic ze svého odkazu, která nostalgicky pojednává o lidské dobrotě, která jde proti všemu a navzdory všudezdejšímu nevlídnu přežívá a znásobuje se - "Opalu má každý rád".

 

REJ.CZ: Jak se človek dostane k tomu, že si založí malé ochotnické divadlo v malém podhorském městečku?
Juliana:
Jistě je k tomu zapotřebí chuť si vyzkoušet něco jiného nebo snad pokus návazat na kulturní tradice obce, které časem tak nějak zanikly a přitom ve vzpomínkách pamětníků vzbuzují stále emoce. Co jiného také divadlo je než emoce z prožitků převedené do postav.
 
REJ.CZ: Našla jsem o vaší divadelní společnosti pár článků v místním tisku, účastnili jste se i okresních divadelních soutěží a festivalů. Jaká je zde konkurence? Daří se vám prorazit i za hranice vašeho města?
Juliana:
Konkurence - to není správné slovo. Ochotníci jsou lidé stejného zaměření, a když se sejdou ochotníci z různých souborů různých měst, je to vždycky setkání úžasných lidí a všichni mají více méně stejné možnosti a schopnosti. Podle mého názoru jsou ale přece jen trošičku zvýhodněni ti, kteří pokračují v nepřerušené divadelní činnosti, oproti těm, kteří si soubor teprve zakládají. Chybí tam totiž tak troška zkušeností, rekvizity, kostýmy atd, někdy se i těžko hledá zázemí, kde zkoušet, kde hrát. Těchto starostí jsou zbaveni ti, kteří do zaběhlého souboru přijdou. Daří se nám prorazit i za hranice našeho působiště. Pravidelně vyjíždíme hrát svá představení do okolních obcí a zúčastňujeme se divadelních přehlídek např. ZLOM VAZ v České Třebové, Na Prknech ve Veverské Bítýšce, divadelní festival ve Václavově a různé jiné.
 
REJ.CZ:  Kde čerpáte náměty pro vaše divadlo? Nemyslím jen obsah her, ale i rekvizity a kostýmy. Jak moc se promítají vaše osobní zážitky do her?
Juliana: Náměty čerpáme z různých zdrojů. Například pročítám často synopse divadelních her, jež poskytuje DILIA a podle nich pak hry pro náš soubor vybírám. Ty pak konzultujeme s kolegy v divadle, a pokud se shodneme, tak začneme hru studovat. Nebo si hry píšeme sami. Jsme tudíž i autorské divadlo. Je však pravda, že už jsme hráli i hru podle předlohy nalezené na půdě. Rekvizit mnoho nemáme, více méně je pořizujeme zapůjčením od jiných souborů anebo si je vyrobíme či necháme vyrobit, ale to už je otázka peněz. Nejjednodušší je pořízení kostýmů, neboť ty lze velmi snadno sehnat z domova a zbytek z různých výprodejů. Jak moc se promítají osobní zážitky do her? No samozřejmě, že jsou ty nejdůležitější, bez nich by hrát divadlo ani nešlo. Jak byste chtěla zahrát například strach, pokud byste se nikdy nebála? A co radost?


REJ.CZ:  Divadlo, byť ochotnické, jistě není subjekt, který by se uživil sám sebe. Jak je obtížné sehnat potřebné finance?
Juliana: Je to tak obtížné, že jsem na to dosud nepřišla. Své divadlo si financujeme sami ze svých vlastních zdrojů, je naše. Ale pravda je, že nám poskytl Kulturní dům v Bludově zázemí, kde můžeme zkoušet a za to je potřeba poděkovat. Zázemí je totiž velmi důležité.

 
REJ.CZ:  Co vás nyní čeká v novém roce? Jak se divadélko vypořádá s novým rokem 2010? Jaké jsou plány a touhy?
Juliana: V roce 2010 nás čeká uvedení nové hry, na které právě začínáme pracovat, a ještě nastudování pohádky pro děti, zase z autorské dílny našeho divadla. Máme tedy plány a touhu je naplnit. Jsme ale dobrá parta a těžkosti nás spíše posilují. Takže doufám, že se uvidíme naživo - my na jevišti, vy v hledišti a vaše radost z představení a váš potlesk bude naší odměnou.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.2.2010 14:16
Titulek: Jen tak dál:)
Autor: Katka
179
135
Ať se daří, jen tak dál. Už se těším na nové hry:)
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.