SPORT

Bílá pastelka 15. října opět v ulicích

13. října 2009, 00:00, rejdakce
Šumpersko/Jesenicko - Ve čtvrtek 15. října proběhne již 10. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka, jejíž výtěžek bude použit na speciální výukové programy pro těžce zrakově postižené.
Pořadatelem sbírky je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR ve spolupráci s obecně prospěšnými společnostmi Tyfloservis a TyfloCentrum. Desátému ročníku Pastelky poskytli záštitu předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Miloslav Vlček a paní hraběnka Mathilda Nostitzová.

Toho dne vyjde do ulic více než tři tisíce dobrovolných prodejců převážně z řad středoškolských studentů v bezmála 200 městech ČR, aby pomohli získat prostředky na financování speciálních výukových programů pro lidi se zrakovým postižením. Nabídnou za minimální příspěvek 20 Kč originální bílou pastelku, vkusnou záložku a informační letáček.

Charakteristické bílo-černé barvy, které již desátým rokem provázejí Bílou pastelku, budou symbolizovat a dotvářet atmosféru tohoto dne.

V loňském roce sbírka přinesla přes 3,1 milionu korun, díky kterým mohla SONS realizovat aktivizační projekty podporující integraci nevidomých, či zpřístupňování informací formou digitalizace. Díky sbírce může SONS provozovat Střediska integračních aktivit ve více než 25 městech ČR, výcvik vodících psů a mnohé další služby pro osoby se zrakovým postižením.

Dalšími poskytovateli služeb jsou Tyfloservis, o.p.s. a krajská TyfloCentra. Tyfloservis zajišťuje programy zaměřené na zvládnutí dovedností nutných pro život se zrakovým handicapem, například chůzi s bílou holí, výuku čtení a psaní braillova písma, ovládání speciálních pomůcek a výběr vhodné optiky. TyfloCentra nabízejí nevidomým a slabozrakým řadu vzdělávacích programů, rekvalifikační kurzy, sociálně právní poradenství a podporují zapojení zrakově postižených do volnočasových, kulturních a sportovních aktivit. Tyto společnosti disponují sítí regionálních středisek, ve kterých jsou služby poskytovány zdarma.

Na Šumpersku a Jesenicku se této sbírky zúčastní celkem 32 dvojic. V Jeseníku to bude 6 dvojic z Obchodní akademie, na Zábřežsku, tj. Zábřeh, Bludov, Štíty a Postřelmov, můžete potkat 8 dvojic, na Šumpersku, tj. Šumperk, Hanušovice, Rapotín, Petrov, Velké Losiny, Loučná nad Desnou a Libina, vyjde 18 dvojic. Všechny dvojice budou mít trička s logem bílé pastelky, jmenovky a zapečetěné pokladničky. V Zábřehu nám pomohou studenti Střední školy sociální péče a služeb a v Šumperku zas studenti Střední zdravotnické školy.

„Jsme nesmírně vděčni všem, kdo i za současné nepříznivé ekonomické situace naši sbírku podpoří a pomohou tak udržet služby nezbytné pro zrakově postižené spoluobčany,“ řekl Josef Stiborský, prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.