Běžci Severky zvítězili v republikových štafetách

31. května 2010, 00:00, téma ORIENTAČNÍ BĚH, rejdakce
Běžci Severky zvítězili v republikových štafetách Šumperk - V květnu se naplno rozběhla sezóna republikových závodů v orientačním běhu. Běžci šumperského klubu orientačního běhu Severka na nich dosáhli nemalých úspěchů, zejména ve štafetových závodech.
Prvním významným závodem bylo Mistrovství ČR ve sprintu, které se běželo 14. května v netypickém a zajímavém prostoru bývalých Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Pořadatelé ze SKOB Zlín zvolili za centrum závodu prostory Krajského úřadu Zlínského kraje v budově 21, která je známá i jako „Baťův mrakodrap“. Závod hlavních kategorií mužů a žen, jak je v posledních letech pravidlem, přenášela v přímém přenosu Česká televize na kanále ČT4 sport. V přímém přenosu, který je možno zhlédnout v archivu vysílání ČT, se představili dva zástupci Severky Šumperk. Na trati dlouhé 3,6 km vzdušnou čarou se sedmadvaceti kontrolami se lépe vedlo Vojtěchu Královi, který s časem 16:27 skončil na šestém místě se ztrátou 43 s na vítězného Mrázka z OK Sparta Praha. Druhý zástupce šumperského klubu Martin Poklop skončil v silné konkurenci na 21. místě.

Program celostátních závodů pokračoval i o navazujícím víkendu 15. a 16. května, kdy se běžely dva závody Českého poháru v kopcovitém terénu Hostýnsko-vizovických vrchů v okolí obce Držková. Na velmi náročné sobotní klasické trati (pro kategorii mužské elity s délkou 13,5 km a převýšením přes 800 m) opět velmi dobře běžel Vojtěch Král. Oproti sprintu si o dvě místa polepšil a s časem 93:14 skončil na čtvrtém místě. Na vítězného Šedivého z SK Praga ztratil 4:48, přitom na bronzovou medaili scházelo pouze 24 vteřin. Nepopulární „bramborovou“ medaili si Vojtěch Král odvezl i z nedělního závodu na krátké trati (5,7 km, 230 m převýšení, 27 kontrol), který absolvoval v čase 37:35 a na vítězný čas ztratil necelé dvě minuty.

Martin Poklop

Následující víkend 22.–23. května se běžci Severky představili na závodech v okolí Brna, pořádanými oddílem Žabovřesky Brno. Jednalo se o 2 štafetové závody, které jsou součástí Českého poháru štafet, a individuální závod ve sprintu, který se počítá do soutěže Hummel sprint cup. V sobotu dopoledne byl na pořadu sprint v brněnské městské části Kohoutovice. Na start v elitní mužské kategorii (2,8 km, 140 m převýšení a 20 kontrol) se postavili 3 závodníci Severky Šumperk. Nejlepším byl Vojtěch Král, který si doběhl pro 4. místo, které pro něj mohlo být zklamáním, protože ještě v polovině závodu hájil první místo. Martin Poklop skončil na 24. místě a Václav Král obsadil 37. příčku. V kategorii D14 Zuzana Kašparová obsadila 5. místo a Karolína Machusová 7. příčku.

Odpoledne čekaly na závodníky štafety v přilehlém lese. Největším želízkem v ohni Severky byla jednoznačně štafeta mužů ve složení Václav Král, Martin Poklop a Vojtěch Král. Ve stejném pořadí se vydali na fyzicky velmi náročnou trať (pro každý úsek 6,7 km, 320 m převýšení, 28 kontrol). Po 1. úseku byla štafeta na 14. místě, ale stále v kontaktu s hlavní částí závodního pole, 2. úsek znamenal zlepšení na 5. pozici se ztrátou 4,5 minuty na vedoucí štafetu z Pardubic. Na 3. úseku se však blýskl velmi dobrým výkonem Vojtěch Král a doběhl Severce pro historický úspěch v mužské kategorii štafet, postupně na trati stahoval všechny soupeře a do cíle doběhl na 1. místě s náskokem 2 minut před týmem TJ Turnov. V kategorii D14 obsadily šumperské závodnice Machusová, Kašparová a Grulichová pěkné 2. místo.

Stupně vítězů

V neděli pokračoval program Českého poháru štafet v Babicích u Rosic poblíž Brna. Po úspěchu ze soboty chtěli závodníci šumperské Severky zopakovat vynikající výsledek. Trať prvních dvou úseků měřila 7,2 km, bylo na ní 23 kontrol a závodníci nastoupali téměř 300m převýšení. Závěrečný úsek byl o 500 m delší. Na prvním úseku podal opět kvalitní výkon Václav Král a předával Martinu Poklopovi na 10. pozici. Martin předvedl v lese rovněž dobrý výkon a posunul štafetu na 8. místo se ztrátou 3 minut na štafetu z Turnova. Na trať se však před Vojtěchem Králem vydaly takové osobnosti českého orientačního běhu jako Michal Smola (medailista z mistrovství světa, několikanásobný juniorský světový šampion ), Štěpán Kodeda (juniorský mistr světa) nebo Osvald Kozák (několika násobný mistr ČR), a tak nikdo na obhajobu sobotního výsledku příliš nepomýšlel. Mezičasy z lesa však naznačovaly, že Vojta mocně stahuje. Na diváckém průběhu centrem závodu byl na 4. pozici. V závěrečné části trati spolu s Kodedou a Kubátem využili zaváhání Smoly a posunuli se před něj a v závěrečném boji o první místo měl nejvíce sil závodník Severky. Šumperská štafeta si tak odvezla další vítězství a historický double.

Štafeta mužů je po úspěšném víkendu v čele hodnocení Českého poháru štafet. Vojtěch Král je na velmi pěkné 3. pozici v Hummel sprint cupu.

Vojtěch Král

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.