SPORT

Běžci Severky zvítězili v republikových štafetách

31. května 2010, 00:00, téma ORIENTAČNÍ BĚH, rejdakce
Běžci Severky zvítězili v republikových štafetách Šumperk - V květnu se naplno rozběhla sezóna republikových závodů v orientačním běhu. Běžci šumperského klubu orientačního běhu Severka na nich dosáhli nemalých úspěchů, zejména ve štafetových závodech.
Prvním významným závodem bylo Mistrovství ČR ve sprintu, které se běželo 14. května v netypickém a zajímavém prostoru bývalých Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Pořadatelé ze SKOB Zlín zvolili za centrum závodu prostory Krajského úřadu Zlínského kraje v budově 21, která je známá i jako „Baťův mrakodrap“. Závod hlavních kategorií mužů a žen, jak je v posledních letech pravidlem, přenášela v přímém přenosu Česká televize na kanále ČT4 sport. V přímém přenosu, který je možno zhlédnout v archivu vysílání ČT, se představili dva zástupci Severky Šumperk. Na trati dlouhé 3,6 km vzdušnou čarou se sedmadvaceti kontrolami se lépe vedlo Vojtěchu Královi, který s časem 16:27 skončil na šestém místě se ztrátou 43 s na vítězného Mrázka z OK Sparta Praha. Druhý zástupce šumperského klubu Martin Poklop skončil v silné konkurenci na 21. místě.

Program celostátních závodů pokračoval i o navazujícím víkendu 15. a 16. května, kdy se běžely dva závody Českého poháru v kopcovitém terénu Hostýnsko-vizovických vrchů v okolí obce Držková. Na velmi náročné sobotní klasické trati (pro kategorii mužské elity s délkou 13,5 km a převýšením přes 800 m) opět velmi dobře běžel Vojtěch Král. Oproti sprintu si o dvě místa polepšil a s časem 93:14 skončil na čtvrtém místě. Na vítězného Šedivého z SK Praga ztratil 4:48, přitom na bronzovou medaili scházelo pouze 24 vteřin. Nepopulární „bramborovou“ medaili si Vojtěch Král odvezl i z nedělního závodu na krátké trati (5,7 km, 230 m převýšení, 27 kontrol), který absolvoval v čase 37:35 a na vítězný čas ztratil necelé dvě minuty.
 
Martin Poklop

Následující víkend 22.–23. května se běžci Severky představili na závodech v okolí Brna, pořádanými oddílem Žabovřesky Brno. Jednalo se o 2 štafetové závody, které jsou součástí Českého poháru štafet, a individuální závod ve sprintu, který se počítá do soutěže Hummel sprint cup. V sobotu dopoledne byl na pořadu sprint v brněnské městské části Kohoutovice. Na start v elitní mužské kategorii (2,8 km, 140 m převýšení a 20 kontrol) se postavili 3 závodníci Severky Šumperk. Nejlepším byl Vojtěch Král, který si doběhl pro 4. místo, které pro něj mohlo být zklamáním, protože ještě v polovině závodu hájil první místo. Martin Poklop skončil na 24. místě a Václav Král obsadil 37. příčku. V kategorii D14 Zuzana Kašparová obsadila 5. místo a Karolína Machusová 7. příčku.

Odpoledne čekaly na závodníky štafety v přilehlém lese. Největším želízkem v ohni Severky byla jednoznačně štafeta mužů ve složení Václav Král, Martin Poklop a Vojtěch Král. Ve stejném pořadí se vydali na fyzicky velmi náročnou trať (pro každý úsek 6,7 km, 320 m převýšení, 28 kontrol). Po 1. úseku byla štafeta na 14. místě, ale stále v kontaktu s hlavní částí závodního pole, 2. úsek znamenal zlepšení na 5. pozici se ztrátou 4,5 minuty na vedoucí štafetu z Pardubic. Na 3. úseku se však blýskl velmi dobrým výkonem Vojtěch Král a doběhl Severce pro historický úspěch v mužské kategorii štafet, postupně na trati stahoval všechny soupeře a do cíle doběhl na 1. místě s náskokem 2 minut před týmem TJ Turnov. V kategorii D14 obsadily šumperské závodnice Machusová, Kašparová a Grulichová pěkné 2. místo.
 
Stupně vítězů

V neděli pokračoval program Českého poháru štafet v Babicích u Rosic poblíž Brna. Po úspěchu ze soboty chtěli závodníci šumperské Severky zopakovat vynikající výsledek. Trať prvních dvou úseků měřila 7,2 km, bylo na ní 23 kontrol a závodníci nastoupali téměř 300m převýšení. Závěrečný úsek byl o 500 m delší. Na prvním úseku podal opět kvalitní výkon Václav Král a předával Martinu Poklopovi na 10. pozici. Martin předvedl v lese rovněž dobrý výkon a posunul štafetu na 8. místo se ztrátou 3 minut na štafetu z Turnova. Na trať se však před Vojtěchem Králem vydaly takové osobnosti českého orientačního běhu jako Michal Smola (medailista z mistrovství světa, několikanásobný juniorský světový šampion ), Štěpán Kodeda (juniorský mistr světa) nebo Osvald Kozák (několika násobný mistr ČR), a tak nikdo na obhajobu sobotního výsledku příliš nepomýšlel. Mezičasy z lesa však naznačovaly, že Vojta mocně stahuje. Na diváckém průběhu centrem závodu byl na 4. pozici. V závěrečné části trati spolu s Kodedou a Kubátem využili zaváhání Smoly a posunuli se před něj a v závěrečném boji o první místo měl nejvíce sil závodník Severky. Šumperská štafeta si tak odvezla další vítězství a historický double.

Štafeta mužů je po úspěšném víkendu v čele hodnocení Českého poháru štafet. Vojtěch Král je na velmi pěkné 3. pozici v Hummel sprint cupu.
 
Vojtěch Král


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.