SPORT

Bez dobré mapy se do hor nevydávejte

7. prosince 2009, 00:00, rejdakce
Běžkaře z celé republiky potěší nová mapa běžeckých tratí, které jim budou v zimě k dispozici v našich druhých nejvyšších horách - Jeseníkách. Mapu vydala v rámci projektu „Jeseníky turistům“, financovaného z ROP Střední Morava, příspěvková organizace Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu. V mapě najdou příznivci zimního běhání na lyžích více než 450 km běžeckých tratí, o které Sdružení také pečuje.
Po vydání mapy pro pěší turistiku a mapy cyklistických tratí a stezek se dočkali i milovníci zimního sportu. Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu vydalo další z této série map, která popisuje běžecké tratě na celém území Jeseníků v celkové délce cca 450 km. Běžkaři zde najdou své osvědčené trasy, ale také několik nově otevřených.

Mezi ty nejoblíbenější patří tradičně trasa z Červenohorského sedla přes Švýcárnu na Ovčárnu, z Hvězdy do Karlova a dále na Alfrédku s cílem na Skřítku. Tam budou také zprovozněny nové udržované okruhy směrem na Rabštejn nebo do Šumperka. Další nové trasy povedou například z Červenohorského sedla přes Videlský kříž na Rejvíz.

O úpravu a údržbu všech tratí se stará sdružení Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu. Údržba běžeckých tratí přijde za zimní sezonu na 700.000 korun a je financována z několika zdrojů. Částkou 300.000 korun přispívá Olomoucký kraj, zbytek pokryjí příspěvky členů Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu a dalších sponzorů. „Podařilo se nám získat 4 kusy roleb na úpravu běžeckých tras a dále s námi spolupracuje rolba v majetku mikroregionu Rýmařovsko, která upravuje tratě na území okresu Bruntál. V letošním roce se pokusíme podle sněhových podmínek upravovat všechny trasy vyznačené v nově vydané mapě,“ říká předseda správní rady Zdeněk Zerzáň.

Mapa, v níž budou zaznačeny trasy i jejich výškové profily, bude vydána v nákladu 10 000 kusů a zdarma distribuována na infocentra v Jeseníkách, členům sdružení a bude také prezentována na veletrzích cestovního ruchu. „Věříme, že kompletní mapa běžeckých tratí všechny sportovce potěší, stejně jako samotné upravené cesty, které jim otevřou nové možnosti při poznávání našich hor. Bez dobré mapy se totiž do hor nemůžete vydat,“ dodává PhDr. Jan Závěšický, ředitel Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu.

V současné době se již připravuje výroba nových rozcestníků a směrovek, kterými budou jednotlivé tratě označeny. Na výchozích místech a křižovatkách najdou turisté velké orientační mapy. Instalace celého systému je plánována v průběhu letní sezony 2010. Trasy budou značeny ve spolupráci s Klubem českých turistů a Jeseníky tak získají jeden z nejmodernějších a nejdokonalejších orientačních systémů v celé České republice.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).