KULTURA

Ave Maria brzy dovypráví příběh nejslavnější ženy světa

9. ledna 2015, 10:17, redakce
Ave Maria brzy dovypráví příběh nejslavnější ženy světa Šumperk - Poslední možnost zhlédnout jedinečnou výstavu mají návštěvníci Vlastivědného muzea v Šumperku. Už jen do 1. února budou v prostorách Galerie Šumperska umístěna význačná díla církevního umění.

 Výstava Ave Maria aneb Příběh nejslavnější ženy světa představuje Pannu Marii nejen jako ženu uctívanou miliony lidí na všech světadílech, ale také jako symbol ženství, mateřství a lásky prostřednictvím uměleckých předmětů pocházejících z našeho regionu.

„Mou srdeční záležitostí je celá kolekce exponátů z gotiky a renesance, od bojkovické madony až po manýristickou assumptu z Veleboře,“ říká autorka výstavy a ředitelka Vlastivědného muzea v Šumperku Marie Gronychová. „V této části výstavy totiž můžeme nejlépe vidět vývoj ve zpracování tématu a také vypozorovat různé vlivy pozdně gotických škol, například vliv Hanse Multschera u Zábřežské madony nebo typické prvky tvorby Veita Stosse u luxusní madony z Branné.“

Exponáty instalované na výstavě Ave Maria představují mimořádná díla církevního umění. Poprvé je v Šumperku například vystaven i reliéf Svaté příbuzenstvo Kristovo ze Sobotína, který je trvale umístěn v expozici státního hradu Pernštejn.

Sbírkové předměty Vlastivědného muzea v Šumperku doplňují zápůjčky z jednotlivých farností, z Národního památkového ústavu, Vlastivědného muzea Jesenicka, města Bojkovice a města Šumperk. Nechybí ani současná umělecká díla, například madona od Dagmar Koverdynské nebo Antonína Suchana.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA FESTIVAL ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na festival JAZZ IN HALL, který se uskuteční v sobotu 7. října v tenisové hale v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na jazzový festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Která populární zpěvačka ozdobí letošní program festivalu Jazz in Hall?

A) Petra Janů
B) Jitka Zelenková
C) Leona Machálková

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Hana Burešová ze Šumperka, Vlaďka Jančíková ze Sudkova, Eva Mazáková z Bludova, Vlasta Minářová z Postřelmova a Jarmila Papuková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 hodin).