KULTURA

Andalůská noc flamenca IV. a Poutníci

23. července 2008, 11:30, rejdakce
Andalůská noc flamenca IV. a Poutníci Velké Losiny - Festivalový program Losinského kulturního léta pokračuje třetím víkendem, který se nese ve znamení hudby a tance. Dne 25.července se již počtvrté na losinském zámku představí divákům flamencový kytarista Petr Vít, který si pro letošek pozval tanečnici Petru Šťastnou a uznávanou španělskou tanečnici Virginii Delgado.
Jako speciální host vystoupí skvělý izraelský perkusista Azar Abou. Petr Vít je uznávaným flamencovým kytaristou, který dlouhodobě žije ve španělské Grenadě, kde se také učil hře flamenca a následně jej také vyučoval nejen ve Španělsku, ale také v České republice.
 

Diváci vždy projevovali o flamenco velký zájem a dá se říct, že na losinském zámku v rámci festivalu již zdomácnělo.

V neděli 27.července budou mít radost především příznivci folkové hudby a zvláště skupiny Poutníci, kteří se vracejí na losinský festival po třech letech. Pro své fanoušky si skupina připravila průřez svojí úspěšnou 37letou tvorbou.  Skupina Poutníci je známá svým osobitým přístupem ke známým písním ve stylu bluegrassu a country a také svými vlastními skladbami, které přesáhly rámec těchto stylů a některé z nich u nás, dá se říct, již zlidověly.

Kapela za 38 let vydala 12 CD nebo LP. Poslední natočila a vydala v roce 2006 a jmenuje se „Poutníci 2006“. Celý letošní rok soubor vystupuje s pořadem ,,Poutníci“. Jeho dramaturgie je postavena na písničkách ze všech poutnických alb. Posluchači tedy uslyší kapelní hity jako je Panenka, Telegrafní cesta či Hotel Hillary, ale i nové písně z posledního CD.

Základ současné kapely tvoří Jiří Mach (zpěv a mandolína), Jan Máca (zpěv a kytara), nejmladší člen souboru banjista a dobrista Petr Mečiar z Prievidze na Slovensku a kapelník a kontrabasista Jiří Karas Pola.


Dosavadní průběh festivalu překonává naše očekávání a zájem publika je opravdu veliký. Potvrzuje se fakt, že Losinské kulturní léto si našlo své pevné místo na letní divadelní a hudební festivalové scéně.

 


 

Poutníci - rozhovor s Jiřím PolouMohl bys nám na úvod říct pár slov o vašich začátcích?

Poutníci měli svůj první koncert 4.12.1970, a v těch sedmdesátých letech se v českém, takže i moravském country zpívalo převážně o tvrdých kovbojích, velkých láskách, velkém toulání, takže podobně romanticky laděné písničky tenkrát hráli a zpívali i Poutníci. Zkrátka tenkrát všichni napodobovali styl pražské skupiny Greenhorns. S příchodem Roberta Křesťana do Poutníků začala kapela hrát vlastní věci, na kterých se tedy nejvýznamněji podílel právě Robert. Z jeho období pochází také většina nejznámějších poutnických písniček, jako jsou tituly Panenka, Podobenství o náramcích či Pojďme se napít.

Jaká je současnost Poutníků?

Poutníci celý loňský rok odehráli bez nejstaršího člena Zdeňka Kaliny, takto kytaristy a zpěváka. On měl počátkem roku 2007 těžkou autonehodu a zdravotní stav mu nedovolil hrát. Koncem loňského roku jsme se se Zdeňkem domluvili, že bude hrát propříště jen na koncertech v Brně a na významných poutnických akcích. Stane se z něj jednoduše emeritní Poutník. Takže kapela v roce 2008 bude hrát v sestavě Jan Máca kytara, mandolína a zpěv, Jiří Mach mandolína, kytara a sólový zpěv, Peter Mečiar banjo, dobro a steel kytara a Jiří Karas Pola kapelník, kontrabas a sólový zpěv. Koncert pro rok 2008 s názvem „Poutníci“ bude složen z novinek z CD Poutníci 2006, z tradicionálů americké country / Wayfaring Stranger / a kapelních hitů ze starších nosičů / Panenka, Telegrafní cesta, Hotel Hillary /. Kapela má taky nachystaný repertoár pro taneční verzi programu tzv.,,Country bál.“ Má také komponované vystoupení pro děti o dějinách country „Na cestách country“ a na závěr roku Poutníci budou hrát koncert s vánoční tématikou s názvem „ Country vánoce.“ Kapela také pomalu začne chystat písničky na nové CD. Je také dobré říct že Poutníci letos odehrají 38. sezonu.


Vydali jste další CD, kolikáté je to v pořadí a čím se liší od těch předchozích? Jak jste s ním spokojeni?


CD s názvem Poutníci 2006, jak je patrno dle názvu, vyšlo v roce 2006 a je dvanácté v pořadí. Od těch předchozích se liší tím, že jsme si ho vydali sami ve vlastním nákladu. Také je odlišné v tom, že na něm spolupracujeme s textaři, se kterými jsme před tím nepracovali. Jsou to Milan Jablonský, Tomáš Choura a Karel Plotěný. Spolu s dalším již osvědčeným poutnickým textařem Josefem Prudilem a mou maličkostí vznikly celkem solidní a zajímavé texty. Hudbu k většině textů jsem si napsal sám, až na dvě převzaté melodie od velikána americké country Krise Kristoffersona. Co se týče spokojenosti, patří tento nosič podle mě k těm lepším poutnickým, takže jsem spokojen. Ale spokojenost - to je vždy cesta do pekel.


Jaké jste zažili v poslední době zajímavé koncerty?


V poslední době jsme zažili několik krásných koncertů a samozřejmě i těch méně povedených, ale o těch bych raději nemluvil. Velmi hezké vystoupení jsem si nachystal jako dárek ke svým padesátinám. To proběhlo v březnu loňského roku ve Slavkově u Brna a pozval jsem si na něj řadu bývalých kolegů v čele s Robertem Křesťanem. Všechno se až překvapivě povedlo a vyprodaný sál byl nadmíru spokojen. Krásné bylo také hraní na plzeňském festivalu Struny. Hrát před návštěvou 2000 lidí je zážitek, zvláště když jsme museli dvakrát přidávat a pořadatel nám sdělil, že to ještě do našeho vystoupení nikdo nedokázal. Závěrem roku 2007 jsme také odehráli řadu nádherných vystoupení s názvem Country vánoce. Asi nejvíce se povedlo v Jedovnicích a v Českých Budějovicích v klubu Solnice.


Co bys vzkázal čtenářům na závěr?

Ať zůstanou věrní folku, country a bluegrassu a Poutníkům. Pravdou je, že diváků kromě letních festivalů ubývá. Takže posluchači neseďte doma u různých reality show a vyjděte za kulturou ze svého obýváku. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.