SPORT

Aleš Valenta: „Končím!“

18. května 2007, 12:19, Týden na severu
Praha, Šumperk - Akrobatický lyžař Aleš Valenta ukončil kariéru. Olympijského vítěze ze Salt Lake City z roku 2002 k tomu přiměly vleklé zdravotní potíže se zády a koleny a také touha více se věnovat rodině.

Kdybych byl zdravý, moje rozhodování by bylo složitější. Ale teď šlo spíš o nutnost. Lékaři mě upozornili, že by se na mně další pokračování v kariéře mohlo v budoucnu negativně projevit,“ uvedl Valenta. „Řekli mi prostě, že tudy cesta nevede, pokud chci v padesáti ještě něco dělat,“ dodal se skokanem Jiřím Raškou a lyžařkou Kateřinou Neumannovou jediný individuální vítěz zimní olympiády pocházející z České republiky. Šumperský rodák si minulou sezonu neužíval tolik jako předchozí roky. „Jedenáct ze dvanácti závodů mě nebavilo a musel jsem se přemáhat. Bolesti, které mě provázely, se v pohodě snášet nedaly,“ vysvětlil, co ho donutilo k důležitému životnímu rozhodnutí. „Byla to protrpěná sezona. Navíc jsem byl unavený z věčného cestování. Cítil jsem, že v mém věku vyšlápnu jinou cestou než tou sportovní. Mnohem víc času bych chtěl trávit s rodinou,“ prohlásil nejlepší český sportovec roku 2002, který jména svých dětí, Denise a Amélie, nosil napsaná na lyžích.


V budoucnu se hodlá věnovat práci rozhodčího. Dokonce už má konkrétní cíl - zavítat v nové roli na příští olympiádu do Vancouveru. Akrobat, který se do historie zapsal unikátně provedeným trojným saltem s pěti vruty, brzy plánuje složit rozhodcovské zkoušky a pak své zkušenosti zúročit i v nové profesi. „Přeorientovat se nebude těžké, i mezinárodní federace to vítá. Chci změnit pohled rozhodčích na závodníky. Jeden špatný verdikt totiž může způsobit i konec kariéry sportovce. Chce to, aby pocítili větší zodpovědnost.“


Aleš Valenta nezanevře ani na skoky samotné. Kromě různých exhibicí bude skákat do vody. V červnu by se rád představil na akci ve Štítech a příští zimu ve Špindlerově Mlýně při Světovém poháru, který by pojal jako jednu z rozluček. „Kromě jiného budu dělat i jiné sporty. Ty mi také berou hodně času,“ upozornil sympaťák, kterého v posledních letech chytil hlavně lední hokej.

Ve světové špičce se pohyboval deset sezon. Poprvé zaútočil na medaili na olympiádě v Naganu, kde skončil čtvrtý. „Moje zážitky jsou spojené spíš s prostředím kolem sportu. Nezapomenu na nikoho, s kým jsem spolupracoval. Včetně ostatních závodníků. Je to banda skvělých lidí.“


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na společný koncert kapel UDG, O5 a RADEČEK a písničkáře POKÁČE, který se uskuteční v pátek 1. prosince v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje společné turné UDG, O5 a Radeček a Pokáče?

A) Kamarádi tour
B) Rivalové tour
C) Parťáci na turné

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na nový film MILADA, který promítá kino OKO v Šumperku 27. listopadu, vyhráli Šárka Siblová ze Šumperka, Vilma Sadilová z Libiny a Renda Šmíd z Kolšova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina.