SPORT

Agresiv in-line - jízda, co se hned tak nevidí

18. července 2007, 20:17, téma NETRADIČNÍ SPORTY, info@rej.cz, foto -santinishop.cz-
Agresiv in-line - jízda, co se hned tak nevidí Agresiv in-line. Pojem, který je stále málo známý obyčejným chodcům....
Ovšem pojem, který se již dostává do širšího povědomí vyznavačů in-line sportu. 
I když většina bruslařů jezdí tzv. fitness nebo  někteří pošilhávají po rychlobruslení alias speedskatingu,  není zatím v Šumperku nikdo, kdo by se mohl pochlubit většími úspěchy v agresiv jízdě, tedy jízdě NA nebo PŘES  překážky.  Agresiv & freeride, s nadsázkou lze někdy říci i jízda  hlavou dolů, je o adrenalinu, o odvaze i o výborné technice, která je pro tento sport  nezbytná.
Jak se žije agresivním jezdcům v Šumperku?

Třináctiletý Bobixs alias Bohumil a jeho stejně starý spolužák ze základní školy Muška alias Michal se začali agresiv jízdě věnovat před necelým rokem. Na obyčejných poměrně levných in-line bruslích se nemuseli dlouho učit, oba měli základní průpravu z hokeje. Jak ale zjistili, obyčejné bruslení je přestalo brzy bavit. "Byl to hec, kámoš mě jednou prostě tvrdil, že nesjedu na bruslích schodiště u finančáku," povídá mi Bobixs. Jeho jízda dopadla sice neslavně, odřená kolena a vykloubené zápěstí bylo to nejmenší, co ho mohlo potkat, na druhou stranu ovšem zjistil, že podobné adrenalinové sporty mu sedí. Od poslední krkolomné jízdy po šumperských schodištích neuběhl dnes ani týden. Oba mladí kluci dnes sjíždějí schodiště a zábradlí po celém Šumperku, občas si zařádí na Tyršáku v in-line parku a nevynechají ani akce se svými kamarády ve skate parku v Lošticích. Šumperké ulice, bohužel pro jezdce bohudík pro chodce,  narozdíl od jiných měst nenabízí tolik možností pro agresiv in-line.

skateboard a in-line areál v Šumperku skatebord a in-line areál v Lošticích

Jaké je povinné vybavení pro agresiv in-line?

V první řadě agresiv brusle. Ty mají na  první pohled robustní konstrukci, malá /kolem 60 mm a tvrdá  /90, ale někdy i extrémní 101A/ kolečka. Dále se odlišují tzv. Grind platem na vnitřních stranách nožů mezi prostředními kolečky. To je proto, že při  jízdě na zábradlích, trubkách nebo jakýchkoliv jiných hranách  se jede většina triků právě na této části. Brusle mají také tzv. power strip, což je  pás přes nárt, který má zajistit  lepší uchycení nohy a její stabilitu. Pak by také začínající bruslaři neměli zapomínat na chrániče kolen, loktů a zápěstí a mnohdy se šikne i výztuha páteře.
 
ROZHOVOR O AGRESIV IN-LINE JÍZDĚ

Johnyx ze Zlína je jeden mladých bruslařů, který se splnil jeden jejich sportovní sen.  Už pátým rokem jezdí na úrovni sponzorovaného jezdce agresiv in-line. Své známé, i když to nejsou  přímo aresivní jezdci, ale vyznavači le parkour, má i v Šumperku...

Jak se mladý člověk dopracuje až k pozici tzv. "sponzorovaného ježdění" a co to vlastně  je?

Johnyx: "Dá  se k ní dopracovat tak, že se musí  člověk  zviditelnit ve světě in-line,  jezdit závody, snažit se vlézt nějakému fotografovi do záběru a hlavně jezdit dobře. Sponzorovaný jezdec znamená to,  že musí jezdit na závody a má svého sponzora,  který mu dává oblečení,  brusle,  kolečka atd.."

Kde jsi sháněl sponzory ty?

Johnyx: " Sponzora jsem sehnal tady ve Zlíně díky tomu, že jsem odjel na dobré příčce závody konané tady ve zlínském kraji.  Po závodech jezdím pouze Moravu a Slezsko.... Sponzory mám celkově dva."

Jezdíš závody. Kolik jsi jich vlastně odjezdil a jak dlouho jezdíš agresiv?

Johnyx: "Agresiv jezdím už pět let.  Odjezdil jsem už asi  dvanáct závodů ve své kategorii...Kategorie jsou od 0-12, 12-15, 15-18 a 18-100."

  

Naposledy jsme mluvili o závodech. Řekni mi, jaké kategorie tyto závody bývají. Jsou třeba i celorepublikové nebo evropské, mezinárodní?

Johnyx: "Ano bývají i republikové, evropské moc nebývají, zato ale světové ano.  Třeba minulý rok se světové závody odehrály v Holandsku  a těmto závodům se říká IMYTA."

 

 

Jaký největší závod jsi odjel ty? Samozřejmě jak jsi se umístil  a jak náročné bylo porazit konkurenci?

Johnyx: "Největší závody jsem odjel na mistroství české republiky, kde jsem  skončil 16., protože v kvalifikaci sem si naštípl zápěstí.."
  

 

Mladí kluci, kteří začínají koketovat s agresiv in-line, dělají v začátcích jako každý chyby. Co bys jim poradil pro vylepšení jízdy ty? Je nějaká univerzální rada?

Johnyx: "Hlavně, aby sledovali internet a spol.,  poněvadž tam se dozví nové rady. A  kdo nemá internet , tomus stačí, když si zajde do skateparku a zeptá se normálních jezdců..." 

 

 

Když jsi začínal, co bylo nejtěžší? Přestat se bát o své zdraví nebo odvážit se udělat nějaký ten krkolomný kousek?

Johnyx: "Nejtěžší bylo asi sjet mou první rampu... to je takový skok jako do nového života... I to zdraví mi běželo v tu chvíli hlavou, ale každý musí překonat svůj strach sám."

 

 

Jak vlastně řešíš zranění? Co všechno jsi si  už zranil při agresiv jízdě?

Johnyx: "Mnoho zranění řeším tak, že když mám něco zlomeného, musim si dát pauzu... na tu dobu jak určí doktor, protože když to človek nedodrží, tak se mu to může ještě zhoršit.... brusle jsou velice namáhavý sport na fyzičku a psychiku.... Zranění jsem potkal od naraženin až po poranění míchy, proto všem radím - noste chrániče a helmu!!!, ať se vám klidně smějí,  že vypadáte jako těžkooděnec, ale zdraví máte jenom "1"...."


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).