SPORT

Aerobičky Věrky Formánkové opět na vrcholu

17. února 2010, 13:25, Jílková Radka
Aerobičky Věrky Formánkové opět na vrcholu Šumperk – Denisa Venosová, Matylda Königová, Adéla Šímová a Aneta Hetmánková - to jsou děvčata z šumperského Fitactive teamu DDM U Radnice, které budou na konci května soutěžit na Mistrovství České republiky v Praze.
Spolu se svou trenérkou Věrkou Formánkovou se zúčastnily dne 6. února postupového kola v soutěžním Aerobik Master Classu (SAMC) v Praze a přivezly si s sebou nejen vítězné medaile, ale vybojovaly si tak i účast na zmiňovaném Mistrovství České republiky. Šumperská osmičlenná výprava soutěžila ve třech kategoriích: V kategorii 11 – 13 let se mezi 15 finalistek ze 100 probojovala dvanáctiletá Matylda Königová. V kategorii 14 – 16 let se pak mezi 15 finalistek ze 60 dostaly šestnáctiletá Denisa Venosová, která získala zlatou medaili, šestnáctiletá Aneta Hetmánková, která si vybojovala bronzovou medaili, a třináctiletá Adéla Šímová, která letos soutěžila poprvé v této kategorii. V kategorii 17 a více se na 4. místě umístila Zdeňka Adamcová. V této kategorii soutěžila i Věrka Formánková, která také získala finálové umístění.
 
Zleva: Aneta Hetmánková, Denisa Venosová, Věra Formánková, Matylda Königová a Adéla Šímová
Ostatní dívky z Fitactive teamu však mají stále možnost se Mistrovství České republiky zúčastnit. Postupová kola budou probíhat ještě 20. března v Ostravě a 2. května v Brně. Toto je letošní novinkou ve světě aerobiku. Zatímco v minulých letech bylo jediné postupové kolo vždy v rámci regionu, letos mohou své štěstí zkusit aerobičky v kterémkoliv městě, které postupové kolo vyhlásí. Podle Věry Formánkové je tato změna vítaná, neboť děvčata bývala nemocná zrovna v době postupového kola a jejich šance na medaili z Mistrovství České republiky se rozplynuly.
 
Denisa Venosová a Aneta Hetmánková
Mini rozhovor s vítězkami a Věrkou Formánkovou:

Rej.cz: V kolika letech jste začaly s aerobikem?
Denisa: Začínala jsem v pěti letech, nejdříve jsem chodila do Sluníčka a potom jsem nastoupila k Věrce Formánkové.
Matylda: Já jsem začala asi v sedmi letech, aerobic však cvičím již od školky. S paní Formánkovou cvičím asi tak tři roky.
Aneta: Já cvičím aerobic od devíti let.
Adéla: Já cvičím aerobic už 7 let, takže jsem začínala taky kolem sedmého roku, u paní Formánkové jsem 5 let.

Rej.cz: A jak jste se vůbec k aerobiku dostaly? Chtěly jste ho cvičit samy nebo Vás přihlásily rodiče?
Všechny: Chtěly jsme cvičit aerobik samy od sebe, baví nás to.
Aneta: Před aerobikem jsem chodila do různých kroužků, bavil mě pohyb a nakonec jsem zůstala u aerobiku.

Rej. cz: Žijete jenom aerobikem nebo vás lákají i jiné sporty?
Denisa: Já cvičím každý den, nejen aerobik, ale i běhám, sportuju, udržuju si tak kondici. Teď v zimě třeba chodím na běžky.
Matylda: Všechny trénujeme aerobik 3 x týdně, jinak cvičím jen v tělocviku ve škole :)
Adéla a Aneta: My chodíme ještě na hip – hop.

Rej.cz: Všechny čtyři jste v aerobiku úspěšné, byly však někdy doby, kdy jste chtěly z aerobiku odejít?
Aneta: Někdy nás to napadlo, ale je tu výborný kolektiv, jsme kamarádky a to nás taky motivuje zůstat. Hodně holek s aerobikem začalo, ale když neviděly hned výsledky a nejely na soutěže, vzdaly to.

Rej.cz: Býváte na soutěžích hodně nervózní?
Všechny: Už ani ne, jsme zvyklé. Je to vždycky frmol, přijet do města, zaregistrovat se, převléct se a honem na plac soutěžit, pak se čeká na výsledky a jede se domů. Někdy se češeme už ve vlaku, abychom všechno stihly.

Rej.cz: Postupových kol se může zúčastnit kdokoliv nebo jsou nutná nějaká kritéria?
Denisa: Soutěžit tam může kdokoliv, ale musí být členkou či členem Českého svazu aerobiku.

Rej.cz:
Jak dlouho jste na postupovém kole cvičily?
Denisa: 1. kolo trvá 30 minut, cvičíme podle lektora či lektorky a musíme co nejrychleji pochytit sestavu. Také se klade důraz na držení těla, úsměv apod. V dalším výběrovém kole se cvičí 25 minut a v posledním 15 minut.

Rej.cz: Paní Formánková, jaké byly vaše začátky s aerobikem?
Věra: S aerobikem jsem se seznámila v roce 1996. Moje příbuzná tenkrát donesla nahrávku, kde se aerobik cvičil a nás to hodně zaujalo. Miluju pohyb, od malička sportuju, závodně jsem tancovala, a tak jsem navštěvovala v Ostravě Moravskou školu aerobiku.

Rej.cz: Zasedáte také v porotě, jaká jste porotkyně?
Věra: Zasedám v porotě v nepostupových kolech, které se konají vždy na podzim. Znamená to, že v těchto kolech se vyhlásí vítězky, ale na další soutěže je to automaticky neposunuje. Dělat porotkyni je namáhavé, člověk musí být stále ve střehu, všímat si detailů. Pokud naráz cvičí například 100 lidí, musí být porotce obzvlášť ve střehu. Při takových soutěžích se cvičí v řadách a ty se vždy po určité době posunují, čili všichni se ukáží v první řadě, nikdo se nemůže jen tak ztratit v davu. Svým svěřenkyním vždy říkám, že jsem přísná, a to, že je znám, neznamená, že je automaticky vyberu do dalších kol. Ony to vědí, že jsem spravedlivá.

Rej.cz: Děkuji děvčatům i paní Formánkové za jejich čas a přeji všem další úspěchy a stálou radost z pohybu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.