ZPRÁVY

Advent je tu a s ním i hrozba požárů

2. prosince 2012, 20:08, redakce, MB
Region – Tento týden zapálíme na adventním věnci již druhou svíčku. Než znovu sáhneme pro sirky, měli bychom se zamyslet nad všemi riziky, která jsou s používáním ohně v uzavřených prostorech spojená. Koberce, záclony, ubrusy. Naše domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály z umělých vláken. Požáry v bytech se tak snadno a rychle šíří. Mohou způsobit nejen značné materiální škody, ale i újmu na zdraví.
Loni v prosinci museli hasiči v Olomouckém kraji asistovat u 88 požárů. Ve 20 případech se oheň začal šířit v bytech a obytných domech. Každým rokem stoupá počet požárů, jejichž příčinou je zapálená svíčka na adventním věnci z chvojí.

Statistiky Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje ukazují, že v posledních letech patří mezi riziková období i Dušičky. Počátkem listopadu řešil vyšetřovatel přerovských hasičů požár v družstevním bytě v Kokorách. V průběhu vyšetřování vyšlo najevo, že majitel bytu umístil na televizi zapálenou svíčku a zapomněl na ni. Svíčka naštěstí zničila pouze televizor.

V loňském roce na Silvestra vyjížděli prostějovští hasiči k požáru adventního věnce. Dvaaosmdesátiletá žena z Prostějova nechala na stole adventní věnec a doprostřed položila zapálenou svíčku. Plamen svíčky zapálil věnec, následně ubrus a stůl. Díky rychlému zásahu hasičů se oheň příliš nerozšířil. Škoda byla vyčíslena „jen“ na 3 tisíce korun.

Hořící svíčky však mohou způsobit škody nejen v domácnostech, ale také na hřbitovech. Loni na Silvestra likvidovali jeseničtí hasiči požár pěti tújí na hřbitově v Jeseníku, Bukovicích. Keře vzplály od zapálené svíčky na hrobě.

Hasiči doporučují v období adventu předcházet vzniku požárů, například i výběrem vhodného adventního věnce. Ten by neměl být vyroben z vysoce hořlavého materiálu (pilin, hoblin a podobně). V minulém roce se na trhu objevily velice nebezpečné adventní věnce. Byly vyrobeny ze suchých dřevěných pilin, na nichž byly bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Svíčka by měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce tak, aby nemohlo dojít k přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem adventního věnce. Adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami by měly sloužit jen jako dekorace. Bezpečnost věnce mohou zvýšit i speciální svíčky. Ty bývají ošetřené zvláštní voskovou vrstvou, které hoří dlouho. 

Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen k požáru dojde, je třeba zachovat chladnou hlavu. Nerozšířil-li se oheň příliš, můžete se ho pokusit uhasit pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken. V případě, že na požár sami nestačíte, neváhejte a volejte tísňovou linku hasičů (150) nebo jednotné evropské číslo tísňového volání 112.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.