KULTURA

Adamusovo trio

2. dubna 2008, 01:09, rejdakce, foto: svmikulas.cz
Bludov - Jedním z cílů Adamusova tria je hledání nových zvukových možností a nových kombinací nástrojů. V tomto malém obsazení jsou vlastně zastoupeny nejdůležitější skupiny hudebních nástrojů. Hoboj a anglický roh jako představitelé dechových nástrojů, housle nebo viola z řady smyčcových nástrojů a klavír nebo cembalo z nástrojů klávesových.

Soubor se orientuje jak na hudbu barokní či klasickou, tak na hudbu romantickou a moderní. V oblasti hudby barokní se zabývá Adamusovo trio vyhledáváním dosud neznámých skladeb, přičemž vrcholem této činnosti bylo natočení 6 Suit G. Ph. Telemanna pro hoboj, housle a cembalo, které byly vydány jako komplet vůbec poprvé /vydaly GZ Loděnice 1993/. Druhým pólem působení tria je uvádění skladeb novějších. Ovšem zejména skladby z období romantismu je nutno upravit, a proto se umělecký vedoucí Jan Adamus zaměřuje na transkripce, které sám provádí. Některé skladby byly komponovány přímo pro Adamusovo trio jako např. "Grand Prix" Karla Odstrčila, "Tauromaquia" Emila Viklického či "Quodlibet" Jířího Temla.

Adamusovo trio koncertovalo ve většině evropských zemí, např. v Německu (Berlin - Schauspielhaus 1991, Schloß  Charlotenburg 1991, Landshuter Hofmusiktage 1994), Rakousku (Salzburg 1991, 1993, Wien 1998, 2001, 2002), Španělsku (1986,1988, 1989, 1990, 1993), Švýcarsku (Bern 1988, Bielersee-Festival 1992 - 1995)  ve Francii (Janáček Festival Paříž 1988, Ĺ automne Musical 1992) a ve Spojených arabských emirátech (Abu Dhabi - 2000, 2002 - Dubai). V roce 2005 spoluúčinkovalo Adamusovo trio na turné v SRN, spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem.

Soubor spolupracuje také s rozhlasem a televizí a natočil několik CD. Kromě 6 Telemannových Suit jsou to 2 profilová CD, zahrnující široký repertoár (Bach, Haydn, Mozart, Brahms, Schumann, Viklický, Odstrčil).             


 

JAN ADAMUS

Absolvent AMU v Praze ve třídě F. Hantáka. V roce 1977 získal 1.cenu v Mezinárodní soutěži Pražského jara. Spolupracuje s významnými orchestry a umělci /Václav Smetáček, Josef Suk, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter, Jiří Kout, Michael Helmrath aj./

Jan Adamus se také zabývá objevováním dosud nehraných skladeb starých mistrů, které vyhledává v archivech. Výsledkem této činnosti jsou vydané CD s hobojovými koncerty Carlo Besozziho a hobojové koncerty starých českých mistrů (Jírovec, Rejcha, Družecký). Spolupracuje také s vydavatelstvím "Edition Kunzelmann" ve Švýcarsku, kde vyšly tiskem hobojové koncerty C.Besozziho a J. Rejchy.


JITKA ADAMUSOVÁ

Získala v roce 1967 první cenu v mezinárodní soutěži Jaroslava Kociána. Po maturitě na gymnáziu studovala na pražské AMU ve třídě prof. Václava Snítila. V roce 1973 získala první cenu na Mezinárodním festivalu mladých hudebníků v Anglii a tím i stipendium k prof. Maxu Rostalovi ve švýcarském Bernu. Studium ukončila získáním sólistického diplomu.

Pozoruhodná je její nahrávka nově objevených houslových koncertů (Pugnani, Dittersdorf, Pichl) s Pražským komorním orchestrem, vydaná na CD u firmy GZ Loděnice.


KVĚTA NOVOTNÁ

Absolventka AMU ze třídy prof. Františka Raucha. Je laureátkou mezinárodních soutěží v Bolzanu, Neapoli, Zwickau. V roce 1973 získala třetí cenu v soutěži Pražského jara.

Je vynikající interpretkou Schumannova díla, získala zvláštní cenu Gézy Andy v Zürichu za nejlepší provedení Schumannových skladeb. Většinu z nich natočila na CD : Variace Abegg, Papillons, Tance Davidovců, Dětské scény, Vídeňský masopust, Lesní scény, Sonáta g moll, Novellety aj.

Sobota 05.04.2008

16:00, ADAMUSOVO TRIO, Kulturní dům Bludov

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.