ADÁMKOVA PORADNA

Sociální služby pro drogově závislé

14. června 2018, 00:00, téma ADÁMKOVA PORADNA, redakce
Sociální služby pro drogově závislé Kdysi jsem vnímal Pontis jako zařízení, které pomáhalo především drogově závislým. Teď mám pocit, že pomáhá především seniorům. Nabízíte ještě služby těm, kteří bojují s drogami? Jirka, Loučná nad Desnou

Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.

Dobrý den, Jirko,
máte pravdu, nejvíce sociálních služeb poskytujeme v současnosti seniorům. Součástí naší obecně prospěšné společnosti je ale také Kontaktní a poradenské centrum Krédo, krátce K-centrum, jehož pracovníci pomáhají lidem, kteří spadli do drogové závislosti. Účelem je alespoň minimálně stabilizovat stav těchto lidí tak, aby se nezhoršoval, a podporovat je na cestě k pozitivním změnám a řešení jejich obtížné životní situace, kterou závislost na drogách obnáší. Pokud už jsou lidé ve fázi, že jsou na drogách závislí, jde o to, aby si je aplikovali bezpečně a nešířili infekční nemoci.
Někteří lidé stále naši práci v tomto směru nechápou. Neuvědomují si, že tím, co děláme, chráníme zdraví celé společnosti. Jedná se o distribuci injekčního materiálu, který následně shromažďujeme a bezpečně likvidujeme ve spolupráci s firmou, která se na tuto činnost specializuje. Tímto se zamezuje riziku výskytu použitého injekčního materiálu na veřejném prostranství a navíc výměnou injekčního materiálu bráníme šíření nakažlivých nemocí mezi uživateli drog. Jen pro zajímavost, léčení nakažených osob, například žloutenku typu C, je totiž pro stát mnohem nákladnější, než distribuce injekčního materiálu kontaktními centry a terénními programy. Klienti se u nás mohou také otestovat na infekční nemoci, popřípadě zahájit kroky vedoucí k léčbě.
Stejně tak pravidelně zveme veřejnost na testování infekčních nemocí. Další důležitá činnost, kterou vykonáváme, je zprostředkování pobytové léčby pro klienty, kteří mají zájem řešit svůj drogový a sociální problém. V poslední době, nově spolupracujeme i s klienty, kteří se potýkají se závislostí na alkoholu, protože v Šumperku možnosti této odborné pomoci zatím nemají. Lidé v K-centru odvádějí skvělou práci, důkazem toho je, že v loňském roce u certifikační komise prošli na výbornou. Hodnotilo se, zda to, co inzerujeme, naplňujeme v praxi. Ten výsledek náš těší, jelikož jsme dosáhli nejvyššího možného prodloužení certifikace, které lze získat.

Máte také dotaz ze sociální oblasti? Pošlete nám ho na e-mail: adamek.miroslav@pontis.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 20.6.2018 13:12
Titulek: K Jejdovi
Autor: Valda
Tomu se říká teorie spiknutí, bůh s Tebou.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Do kin míří film Yesterday. Víte jaké to je, když jste jediný člověk na světě, který zná písničky The Beatles? Dvě legendy britského filmu, oscarový režisér Danny Boyle a scenárista legendárních komedií Richard Curtis, spojili síly a natočili originální a hravou komedii o muzice a lásce. Šunmerské kino OKO ho promítne ve čtvrtek 27. června. Tři z vás mohou být u toho, když správně odpoví na soutěžní otázku a budou mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Jaký film nenatočil režisér Danny Boyle?
a) Milionář z chatrče
b) Trainspotting
c) Jobs

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na divadelní představení Manželství v kostce, které uvede zábřežský kulturní dům v pátek 21. června od 19 hodin zcela netradičně v kině RETRO, vyhrávají: Květa Dvořáková z Velkých Losin, Petra Brachtlová z Libiny a Bronislava Nečesaná z Mohelnice. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně Kulturního domu.