ADÁMKOVA PORADNA

Sociální služby pro drogově závislé

14. června 2018, 00:00, téma ADÁMKOVA PORADNA, redakce
Sociální služby pro drogově závislé Kdysi jsem vnímal Pontis jako zařízení, které pomáhalo především drogově závislým. Teď mám pocit, že pomáhá především seniorům. Nabízíte ještě služby těm, kteří bojují s drogami? Jirka, Loučná nad Desnou

Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.

Dobrý den, Jirko,
máte pravdu, nejvíce sociálních služeb poskytujeme v současnosti seniorům. Součástí naší obecně prospěšné společnosti je ale také Kontaktní a poradenské centrum Krédo, krátce K-centrum, jehož pracovníci pomáhají lidem, kteří spadli do drogové závislosti. Účelem je alespoň minimálně stabilizovat stav těchto lidí tak, aby se nezhoršoval, a podporovat je na cestě k pozitivním změnám a řešení jejich obtížné životní situace, kterou závislost na drogách obnáší. Pokud už jsou lidé ve fázi, že jsou na drogách závislí, jde o to, aby si je aplikovali bezpečně a nešířili infekční nemoci.
Někteří lidé stále naši práci v tomto směru nechápou. Neuvědomují si, že tím, co děláme, chráníme zdraví celé společnosti. Jedná se o distribuci injekčního materiálu, který následně shromažďujeme a bezpečně likvidujeme ve spolupráci s firmou, která se na tuto činnost specializuje. Tímto se zamezuje riziku výskytu použitého injekčního materiálu na veřejném prostranství a navíc výměnou injekčního materiálu bráníme šíření nakažlivých nemocí mezi uživateli drog. Jen pro zajímavost, léčení nakažených osob, například žloutenku typu C, je totiž pro stát mnohem nákladnější, než distribuce injekčního materiálu kontaktními centry a terénními programy. Klienti se u nás mohou také otestovat na infekční nemoci, popřípadě zahájit kroky vedoucí k léčbě.
Stejně tak pravidelně zveme veřejnost na testování infekčních nemocí. Další důležitá činnost, kterou vykonáváme, je zprostředkování pobytové léčby pro klienty, kteří mají zájem řešit svůj drogový a sociální problém. V poslední době, nově spolupracujeme i s klienty, kteří se potýkají se závislostí na alkoholu, protože v Šumperku možnosti této odborné pomoci zatím nemají. Lidé v K-centru odvádějí skvělou práci, důkazem toho je, že v loňském roce u certifikační komise prošli na výbornou. Hodnotilo se, zda to, co inzerujeme, naplňujeme v praxi. Ten výsledek náš těší, jelikož jsme dosáhli nejvyššího možného prodloužení certifikace, které lze získat.

Máte také dotaz ze sociální oblasti? Pošlete nám ho na e-mail: adamek.miroslav@pontis.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 16.6.2018 13:38
Titulek: Re: Masírka ANO
Autor: Nechci slevu zadarmo
A jakou roli v tomto hraje či má hrát pan současný serátor napojený na KDU-ČSL? Co z toho bude jako mít?

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o jednu dvojvstupenku na koncert vokálního seskupení 4TET, které udivuje diváky svými neuvěřitelnými pěveckými, ale i hereckými výkony a nápady. Gentlemani v cylindrech si i pro Zábřeh, kde vystoupí ve čtvrtek 20. února, připravili originální podívanou.

Soutěžní otázka:
Ve kterém roce vzniklo vokální kvarteto 4TET?

A) 2002
B) 2007
C) 2012

Odpovědi posílejte tentokrát do středy jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na taneční odpoledne s bohatě krojovanou dechovou hudbou z Moravského Slovácka - Veselá muzika, která přijede roztančit kulturní dům v Zábřehu v neděli 16. února, pro sebe a partnera vyhrávají Petra Brachtlová z Libiny, Věra Braná z Dubicka a Blanka Zacpálková z Rohle. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.