ADÁMKOVA PORADNA

Jak si najít společnost v novém městě ve vyšším věku

8. června 2018, 12:30, téma ADÁMKOVA PORADNA, redakce
Jak si najít společnost v novém městě ve vyšším věku Do Šumperka jsem se přistěhovala nedávno na důchod, abych byla blíž svým dětem. Realita je ale taková, že děti na mě v týdnu nemají vůbec čas. Občas mě jen požádají o chvilkové pohlídání vnuků. Nestěžuji si, ale pravda je, že mi chybí společnost. Mám obavy, jestli mám šanci ve svém věku (69 let) v novém prostředí ještě najít nějakou kamarádku nebo zapadnout do nějaké komunity. Poradíte? Helena, Šumperk

 Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.

Dobrý den, Heleno,

záleží jedině na vás, jestli chcete udělat změnu. Vzhledem k tomu, že jste měla odvahu přestěhovat se v seniorském věku do jiného města, věřím, že máte velkou šanci získat v Šumperku nová
přátelství a obohatit svůj život o nové lidi i zážitky.

V prvé řadě doporučuji zamyslet se nad sebou a nad tím, co vás baví nebo co vás láká. Pokud se považujete za aktivního člověka, který se bez ohledu na věk rád učí nové věci, určitě doporučím Univerzitu volného času (UVČ). Jestli máte ráda pohyb, mohlo by se vám líbit pravidelné cvičení jógy nebo další z některých sportovních a relaxačních aktivit. V případě, že máte ráda tanec a zábavu, připomenu Zábavné a taneční odpoledne pro seniory. Koná se každý měsíc v sále při Kavárničce Lalala na Temenické ulici v Šumperku. Nemusíte mít nutně tanečního partnera, tančí tu všichni společně a ti, kteří se chtějí jen pobavit, sedí v kavárničce a povídají si nebo jen tak pozorují dění kolem sebe. Hodně oblíbené jsou také kurzy „Sdělujeme pocity malbou“, ve kterých našli radost i lidé, kteří si dříve mysleli, že vůbec neumí malovat. Pokud vás bavily jazyky, můžete získat nové přátele v kurzech angličtiny nebo němčiny, oblíbená jsou také setkání při trénování paměti nebo počítačové kurzy. Další možností, jak se zapojit do společenského života v Šumperku jsou akce v Kavárničce Lalala, ať už jsou to vernisáže obrazů nebo fotografií, nejrůznější besedy nebo přednášky, na kterých se scházejí lidé všech generací. Dobrým tipem, jak trávit volný čas příjemně a zajímavě jsou také nejrůznější akce Klubu českých turistů v Šumperku, aktivity zdejšího Klubu seniorů nebo akce Městské knihovny Šumperk.

Možností je opravdu hodně, informace vám ochotně dají lidé v obecně prospěšné společnosti Pontis na ulici Gen. Svobody 68, v Kavárničce Lalala na adrese Temenická 5 nebo v Informačním centru Šumperk v budově divadla.


Máte také dotaz ze sociální oblasti? Pošlete nám ho na e-mail: adamek.miroslav@pontis.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.