ZPRÁVY

3D tisk pro veřejnost a v Šumperku? Tak to musíte vidět!

13. srpna 2014, 02:00, redakce, placená reklama
3D tisk pro veřejnost a v Šumperku? Tak to musíte vidět! Už jste slyšeli něco o 3D tisku? Viděli jste třeba reportáž v televizi nebo si přečetli článek na internetu, ale pořád Vám není úplně jasné, jak dokáže 3D tiskárna vytvářet prostorové věci? Nyní už nemusíte nechápavě kroutit hlavou. Přijďte se podívat do nově otevřené provozovny 3D Johny - experimentální shop(a) pro 3D tisk a skenování na ulici Langrova 3b (mezi poštou a minigolfem), kde můžete vidět 3D tisk na vlastní oči.

Šumperk se tak stal jedním z mála míst, a to dokonce v celosvětovém měřítku, kde si již dnes může kdokoliv vyzkoušet tyto unikátní služby, prohlédnout si 3D tiskárny Felix přímo v akci a dozvědět se podrobnosti související s 3D tiskem a 3D skenováním.

Nechte si vytvořit svoji vlastní malou kopii

Můžete si vyzkoušet 3D skenování a objednat si 3D výtisk vlastní figurky, kterou potěšíte sebe a své blízké. Jak to probíhá? Nejdříve se u 3D Johnyho necháte naskenovat 3D skenerem. Celý proces zabere pouze 2-3 minuty. Prvotní data se následně čistí a upravují. Výsledný 3D model je možné prohlížet v internetové galerii popř. sdílet na sociálních sítích. Z tohoto modelu se následně „tiskne“ vlastní 3D figurka v požadovaném rozměru – standardní výška figurky je 12 cm, 15 cm nebo 18 cm, ale je možné domluvit i jiný rozměr. Na výběr je v současné době 9 barevných odstínů. Vlastní 3D tisk pak trvá několik hodin v závislosti na velikosti a tvaru figurky.
Pořiďte si „vlastní dům“

Chystáte se stavět? V takovém případě máte určitě vybraný a zpracovaný projekt Vašeho vysněného domu a pravděpodobně i nějakou formu vizualizace v počítači. 3D Johny Vám nabízí třešničku na pomyslném dortu – můžete si nechat vyrobit fyzický 3D model Vašeho budoucího domu. Model se vyrábí po jednotlivých otevřených patrech, takže si můžete tímto způsobem svoje budoucí bydlení skutečně „osahat“ a získat lepší představu o poměru jednotlivých prostor i o vyváženosti celkové koncepce stavby. Model mohou navíc Vaše děti či vnoučata využít jako jedinečnou a originální hračku.


Nechte si vyrobit originální dárek nebo věci do domácnosti 

Zkuste se podívat na některé z internetových galerií, nabízejících 3D předměty ke stažení – některé jsou placené, některé jsou zcela zdarma. Mohou to být ozdobné předměty, vázy, náramky, stínítka, figurky, hračky, modely, pomůcky pro výuku. Pro řemeslníky i do domácnosti se mohou hodit různé atypické držáky, úchyty a součástky. Je hodně modelů, které si můžete sami doupravit podle vlastních představ. Pokud máte kreativní myšlení a umíte trochu modelovat v počítači, můžete si navrhnout své vlastní (a v takovém případě opravdu „originální“) výrobky. 3D Johny Vám tyto modely může vytisknout, případně pomoci s jejich přípravou.

Otvírací doba v 3D Johny je každé pondělí, středa a pátek od 13 do 17 hodin, ale pravděpodobně najdete otevřené dveře i mimo uvedenou dobu, a dokonce i o víkendu. V prostorné výloze si můžete prohlédnout spoustu inspirativních modelů a také hotových 3D figurek. 

Vyzkoušejte něco zcela nového a originálního!

O 3D tisku: V současné době se pojmem 3D tisk označuje každý proces, při kterém vzniká fyzický trojrozměrný objekt, a to postupným spojováním (např. tavením, lepením, spékáním) velmi tenkých vrstev nebo malých (např. prachových) částí materiálu. Podle způsobu zpracování výchozího materiálu je možné je rozdělit na následující kategorie:

  • Vrstvení polotekutých látek nanášených tryskou nebo tryskami na tiskové hlavě řízené počítačem. Do této kategorie patří většina 3D tiskáren, nejčastějším materiálem jsou termoplasty, ale mohou to být i další materiály – kovy, beton, keramika, čokoláda, atd. 3D Johny využívá technologii vrstvení plastu, především PLA (Polyactid Acid), který je zdravotně nezávadný a biologicky odbouratelný.
  • Fotopolymerizace – principem je vytvrzování polymerové tekutiny laserem nebo jiným světelným zdrojem.
  • Spékání nebo jiné spojování práškových materiálů.
  • Jiné metody – např. vrstvení jednotlivých listů papíru.


Technologie 3D tisku je známá už řadu let jako aditivní výroba, zejména prototypových dílů. Teprve po
vypršení platnosti patentů se rozmohla výroba menších 3D tiskáren a tyto cenově příznivější tiskárny
se nyní začínají pomalu stěhovat z továren ke kutilům, kreativcům a dalším nadšencům. Největší
boom prodeje 3D tiskáren pro běžné uživatele se očekává v příštích letech.


Více se dozvíte zde: www.3djohny.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/3djohny
3D Johny – experimentální shop(a) pro 3D tisk a skenování, Langrova 3b, 787 01 Šumperk
Provozovatel: AFORTI IT s.r.o
Kontakt: info@3djohny.cz, mobil: 603 496 851


 Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.