KULTURA

38. ročník festivalu Šumperské Preludium

2. února 2011, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Šumperk - Festival Šumperské Preludium chce v letošním roce navázat na úspěch loňského ročníku, kdy se podařilo přilákat na koncerty mimořádných interpretů velké množství posluchačů. Stále se snažíme o zvyšování popularity klasické hudby mezi lidmi, a také proto je i v letošním roce festival Šumperské Preludium součástí cyklu Klasika Viva.
38. ročník festivalu pořadatelé věnují nejstaršímu hudebnímu ústavu ve střední Evropě – Pražské konzervatoři, která v roce 2011 slaví 200 let od svého založení. Nejenže koncerty budou věnovány současným žákům konzervatoře, ale také skvělým absolventům této vynikající české hudební školy a jejím pedagogům a příznivcům. Uměleckou záštitu i duchovní patronát nad festivalem převzal současný ředitel Pražské konzervatoře pan MgA. Pavel Trojan.

Hned zahajovací koncert v úterý 8. února 2011 bude ve znamení světoznámého souboru ČESKÉ TRIO, který vystupuje ve složení Dana Vlachová – housle, Miroslav Petráš – violoncello a Milan Langer – klavír. Všichni členové tria jsou současně pedagogy na Pražské konzervatoři. Také program bude velice tématický: soubor představí skladby ředitelů Pražské konzervatoře A. Dvořáka, J. Suka a P. Trojana. Další dva koncerty budou věnovány stávajícím studentům Pražské konzervatoře.

22. února 2011 se představí absolventka šumperské ZUŠ a v současné době studentka Pražské konzervatoře LUDMILA TVRDOŇOVÁ, klavíristka a také varhanice. Pro své vystoupení si připravila skladby L. van Beethovena, F. Liszta, J. S. Bacha, C. Francka, M. Kabeláče. Koncert budou mít možnost navštívit i příznivci koncertů v Jeseníku ve středu 23. února 2011 v Kapli v rámci cyklu Klasika Viva.

8. března 2011 na festivalovém koncertě vystoupí studenti dechového oddělení Pražské konzervatoře – trumpetista WALTER HOFBAUER, hornistka KATEŘINA JAVŮRKOVÁ a klarinetistka ANNA PAULOVÁ. Večerem zazní skladby W. A. Mozarta, P. Dukase, B. Martinů, R. Schumanna, C. Debussyho, T. Albinoniho, A. Chailleux, J. B. Arbana.

Závěrečný koncert festivalu v úterý 22. března 2011 nabídne večer absolventů a sympatizantů Pražské konzervatoře z řad současných světově známých umělců:
  • SHIZUKA ISHIKAWA – housle
  • KAREL FIALA – violoncello
  • KVITA BILYNSKÁ – klavír
  • KAREL UNTERMÜLLER – viola

V programu večera zazní klavírní kvarteta A. Dvořáka a J. Brahmse. Tento koncert bude možné také navštívit i v Jeseníku ve středu 23. března 2011 v Kapli v rámci cyklu Klasika Viva.

Všechny koncerty v Šumperku se budou konat v klášterním kostele od 19 hodin. Vstupenky bude možné zakoupit v obvyklých předprodejích. Na koncerty Šumperského Preludia je možné využít všechny předplacené karty Klasika Viva (Abonentní karty i karty Klubu přátel Klasika Viva).


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.