KULTURA

38. ročník festivalu Šumperské Preludium

2. února 2011, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Šumperk - Festival Šumperské Preludium chce v letošním roce navázat na úspěch loňského ročníku, kdy se podařilo přilákat na koncerty mimořádných interpretů velké množství posluchačů. Stále se snažíme o zvyšování popularity klasické hudby mezi lidmi, a také proto je i v letošním roce festival Šumperské Preludium součástí cyklu Klasika Viva.
38. ročník festivalu pořadatelé věnují nejstaršímu hudebnímu ústavu ve střední Evropě – Pražské konzervatoři, která v roce 2011 slaví 200 let od svého založení. Nejenže koncerty budou věnovány současným žákům konzervatoře, ale také skvělým absolventům této vynikající české hudební školy a jejím pedagogům a příznivcům. Uměleckou záštitu i duchovní patronát nad festivalem převzal současný ředitel Pražské konzervatoře pan MgA. Pavel Trojan.

Hned zahajovací koncert v úterý 8. února 2011 bude ve znamení světoznámého souboru ČESKÉ TRIO, který vystupuje ve složení Dana Vlachová – housle, Miroslav Petráš – violoncello a Milan Langer – klavír. Všichni členové tria jsou současně pedagogy na Pražské konzervatoři. Také program bude velice tématický: soubor představí skladby ředitelů Pražské konzervatoře A. Dvořáka, J. Suka a P. Trojana. Další dva koncerty budou věnovány stávajícím studentům Pražské konzervatoře.

22. února 2011 se představí absolventka šumperské ZUŠ a v současné době studentka Pražské konzervatoře LUDMILA TVRDOŇOVÁ, klavíristka a také varhanice. Pro své vystoupení si připravila skladby L. van Beethovena, F. Liszta, J. S. Bacha, C. Francka, M. Kabeláče. Koncert budou mít možnost navštívit i příznivci koncertů v Jeseníku ve středu 23. února 2011 v Kapli v rámci cyklu Klasika Viva.

8. března 2011 na festivalovém koncertě vystoupí studenti dechového oddělení Pražské konzervatoře – trumpetista WALTER HOFBAUER, hornistka KATEŘINA JAVŮRKOVÁ a klarinetistka ANNA PAULOVÁ. Večerem zazní skladby W. A. Mozarta, P. Dukase, B. Martinů, R. Schumanna, C. Debussyho, T. Albinoniho, A. Chailleux, J. B. Arbana.

Závěrečný koncert festivalu v úterý 22. března 2011 nabídne večer absolventů a sympatizantů Pražské konzervatoře z řad současných světově známých umělců:
  • SHIZUKA ISHIKAWA – housle
  • KAREL FIALA – violoncello
  • KVITA BILYNSKÁ – klavír
  • KAREL UNTERMÜLLER – viola

V programu večera zazní klavírní kvarteta A. Dvořáka a J. Brahmse. Tento koncert bude možné také navštívit i v Jeseníku ve středu 23. března 2011 v Kapli v rámci cyklu Klasika Viva.

Všechny koncerty v Šumperku se budou konat v klášterním kostele od 19 hodin. Vstupenky bude možné zakoupit v obvyklých předprodejích. Na koncerty Šumperského Preludia je možné využít všechny předplacené karty Klasika Viva (Abonentní karty i karty Klubu přátel Klasika Viva).


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.